Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawę weryfikacji oceni sąd

04.02.2014

Sprawa śledztwa dotyczącego weryfikacji WSI i działań Antoniego Macierewicza zostanie oceniona przez sąd. Do prokuratury wpłynęło 19 zażaleń na decyzję o umorzeniu śledztwa.

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. „O odpowiedzialności Antoniego Macierewicza za sposób zlikwidowania WSI zdecyduje sąd” – zaznacza gazeta.

Z ustaleń gazety wynika, że do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie wpłynęło już 19 zażaleń od decyzji prokuratora Leszka Stryjewskiego. To ten śledczy zdecydował o umorzeniu śledztwa dotyczącego rzekomych nieprawidłowości podczas likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych prowadzonej przez Antoniego Macierewicza.

Zgodnie z decyzją o umorzeniu śledztwa Macierewicz jako szef komisji weryfikacyjnej nie był funkcjonariuszem publicznym, a sam raport z likwidacji WSI nie był dokumentem państwowym. A tylko za napisanie nieprawdy w dokumencie państwowym można odpowiadać karnie.

„Na jego (Stryjewskiego – red.) decyzję miało się prawo poskarżyć 29 podmiotów – to osoby fizyczne oraz prawne, których prokuratura uznała za pokrzywdzone w tej sprawie. Na składanie zażaleń jest jeszcze ok. dwóch tygodni (data zależy od terminu odebrania pisma z prokuratury dotyczącego umorzenia). Jednak zażalenia, które już wpłynęły do prokuratury, przesądzają, iż sprawa będzie badana raz jeszcze” - pisze „Rz”.

Gazeta zaznacza, że decyzja sądu w tej sprawie będzie również oceną kompetencji Prokuratury Generalnej. Szczególnie, że Stryjewski przyjął interpretację, którą opracowała Prokuratura Generalna. Obecnie sąd przyjrzy się interpretacji prawnej, której dokonał prokurator. Jeśli sędzia przychyli się do tego rozumowania sprawa rzekomych nieprawidłowości posła Macierewicza zostanie zakończona. Jeśli będzie inaczej, śledztwo wróci do prokuratury.

TK,Rp.pl
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook