Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawa zabójstwa Ziętary znowu w sądzie

12.10.2016

Przy wyjątkowych środkach ostrożności odbyła w środę przed sądem okręgowym w Poznaniu konfrontacja świadków zeznających w procesie A. Gawronika.

Przy wyjątkowych środkach ostrożności odbyła w środę przed sądem okręgowym w Poznaniu konfrontacja świadków zeznających w procesie A. Gawronika - gangstera Macieja B. ps. Baryła oraz dziennikarza regionalnego dziennika "Głos Wielkopolski" Krzysztofa M. Kaźmierczaka.

W czasie konfrontacji przed sądem gangster podtrzymał odwołanie zeznań obciążające Gawronika, a dziennikarz przedstawiał dowody zaprzeczające wersji obecnie przedstawianej przez "Baryłę".

Proces Aleksandra Gawronika (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) rozpoczął się w styczniu tego roku. Były senator oskarżony jest o nakłanianie ochroniarzy spółki Elektromis do porwania, pozbawienia wolności, a następnie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. Gawronik odpowiada z wolnej stopy, nie przyznaje się do winy. B. senatorowi grozi kara wieloletniego więzienia lub dożywocie.

Obaj świadkowie - Kaźmierczak i Maciej B. zeznawali już przed sądem w tej sprawie. Konfrontacja miała wyjaśnić rozbieżności w zeznaniach dotyczących ich spotkania w zakładzie karnym w styczniu 2015 r. "Baryła" miał wówczas powiedzieć dziennikarzowi, że "przeprasza za Jarka" oraz poinformować go, że latem 1992 r. Gawronik zażądał od ochroniarzy Elektromisu zlikwidowania Ziętary.

Podczas kwietniowej rozprawy Maciej B. odwołał wszystkie wcześniejsze zeznania obciążające Gawronika. Oświadczył, że o sprawie Ziętary nic nie wie i twierdził, że przy składaniu tamtych zeznań był "instruowany" m.in. przez prokuratora, który obiecał mu akt łaski. Utrzymywał, że sfałszowane zostały także wyniki jego badań wariograficznych.

Krzysztof M. Kaźmierczak to były redakcyjny kolega Jarosława Ziętary z "Gazety Poznańskiej", od lat starający się o wyjaśnienie okoliczności jego śmierci. Kaźmierczak jest także współzałożycielem Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary. W 2015 r. wraz z Piotrem Talagą wydał książkę "Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa". W publikacji przedstawione zostały m.in. kulisy śledztwa, oraz opisany został przebieg spotkania z "Baryłą".

W kwietniu obaj świadkowie mieli zeznawać tego samego dnia. Wówczas Kaźmierczak poinformował na swym blogu, iż otrzymał telefonicznie ostrzeżenie, "że może dojść do próby wywarcia wpływu na Macieja B., w celu dokonania fizycznej zemsty" na nim. Do tej kwestii także odniesiono się podczas rozprawy.

Po przytoczeniu przez obronę zeznań Kaźmierczaka dot. spotkania z gangsterem, Maciej B. mówił, że jego rozmowa ze świadkiem nie tak przebiegała. "Ja się poddam badaniu wariografem, ten człowiek chyba cały czas nagrywał (nasze spotkanie - PAP), tam płytka się kręciła na ekranie i dyktafon, bo pamiętam, był czerwony" - mówił. Dodał, że do tego spotkania doszło z inicjatywy prokuratora Piotra Kosmatego, autora aktu oskarżenia w sprawie.

"Baryła" określił opis spotkania zawarty w publikacji Kaźmierczaka jako "stek bzdur". Mówił, że nie przepraszał Kaźmierczaka "za Jarka". "Ja powiedziałem tylko, że przepraszam, bo nie będę zeznawał tego, co chce prokuratura. Bo ja zeznawałem za akt łaski. Wtedy on, Kaźmierczak się zbulwersował (...). Wszystko, co tu jest napisane to on poukładał z Kosmatym" - mówił Maciej B..

Gangster po raz kolejny podkreślił, że do składania zeznań obciążających Gawronika był "instruowany". Zwracając się do obecnej na sali prok. Elżbiety Potoczek-Bara powiedział: "Niech pani mi załatwi akt łaski, będę kłamał i pan Gawronik pójdzie do więzienia. Teraz mówię prawdę, bo mnie oszukaliście. Ja wam nie będę robił karier, ja nie będę na tym cierpiał. Zostałem zgnojony i zeszmacony przez media i przez was".

Zeznaniom "Baryły" zaprzeczał Kaźmierczak mówiąc, że "słowa Macieja B. są absurdalne", i że nieprawdą jest, by spotkanie między nimi odbyło się z inicjatywy lub za pośrednictwem prok. Kosmatego. "To była inicjatywa Macieja B. (#) w książce są dokładnie przedstawione moje kontakty z Maciejem B. i osobami, które w jego imieniu do mnie dzwoniły" - powiedział. Do akt sądowych złożył także m.in. nagranie wykonane podczas spotkania z "Baryłą" w zakładzie karnym w styczniu 2015. Sąd odtworzył plik, ale po odsłuchaniu nagrania sędzia uznała je w znacznej części za trudne do zrozumienia.

Kaźmierczak powiedział w środę dziennikarzom, że jego zdaniem konfrontacja była niezasadna. Za jedyny plus uznał to, że mógł przedstawić materiał dowodowy istotny w sprawie. "To o czym mówiłem dziś przed sądem mówię od stycznia 2015 roku, od czasu kiedy spotkałem się z Maciej B. na jego prośbę, pod wpływem jego obaw o życie, zdrowie jego rodziny. Ja to mówiłem i pisałem w czasie, kiedy nie wiadome było jeszcze jaki będzie epilog tego śledztwa" - podkreślił Kaźmierczak.

Proces Aleksandra Gawronika rozpoczął się w styczniu br. Dotychczas przed poznańskim sądem zeznawali m.in. założyciel spółki Elektromis, biznesmen Mariusz Świtalski oraz osoby związane z jego firmą. Wszyscy zaprzeczyli, by mieli cokolwiek wspólnego ze sprawą Ziętary. Zeznania w sprawie składali także poznańscy dziennikarze, współpracujący z Ziętarą w "Gazecie Poznańskiej".

Jarosław Ziętara współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Wprost" i "Gazetą Poznańską", gdzie zajmował się m.in. tematyką tzw. poznańskiej szarej strefy. Dziennikarz ostatni raz widziany był 1 września 1992 r. Miał się wówczas udać do pracy, do redakcji "Gazety Poznańskiej" jednak nigdy nie dotarł. W 1999 r. Ziętara został uznany za zmarłego. Ciała dziennikarza do dziś nie odnaleziono.

[fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 6. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 7. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook