Jedynie prawda jest ciekawa


Spotkanie prezydentów Polski i Estonii

03.11.2016

Andrzej Duda spotkał się z nową prezydent Estonii.

Zakończyło się  spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, która składa w Warszawie roboczą wizytę.

Wizyta rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania prezydent Estonii przez prezydenta Dudę na dziedzińcu Belwederu. Następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Dudy i Kaljulaid. Po ich zakończeniu prezydenci Polski i prezydent Estonii wygłoszą oświadczenia.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreślił w środowej rozmowie z PAP, że Estonia jest ważnym partnerem Polski w trzech obszarach. Po pierwsze - mówił - jest ważnym partnerem w realizacji postanowień lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

„Jest jednym z krajów, w którym w pierwszym półroczu przyszłego roku będzie instalowana wysunięta obecność NATO na wschodniej flance” - zaznaczył minister.

Jak dodał, Estonia jest także ważnym ogniwem koncepcji regionalnej współpracy Trójmorza: Bałtyku, Morza Czarnego i Adriatyku.

„Po trzecie, Estonia jest ważnym partnerem w Unii Europejskiej, tym bardziej, że pani prezydent ma wieloletnie doświadczenie w ważnej instytucji unijnej, jaką jest Europejski Trybunał Obrachunkowy. Wiedza i poglądy na temat dzisiejszej kondycji Unii Europejskiej z punktu widzenia kogoś, kto przez wiele lat badał od wewnątrz funkcjonowanie UE, będzie bardzo interesujące dla pana prezydenta” - powiedział Szczerski.

46-letnia Kersti Kaljulaid 10 października została zaprzysiężona jako nowa prezydent Estonii, stając się pierwszą w historii tego kraju kobietą na tym stanowisku. Jako kompromisowa kandydatka bezpartyjna Kaljulaid uzyskała 3 października niezbędną większość dwóch trzecich głosów w Zgromadzeniu Państwowym (Riigikogu) - jednoizbowym estońskim parlamencie.

Na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie ustalono, że NATO wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery batalionowe grupy bojowe, liczące po ok. 1000 żołnierzy, którzy co kilka miesięcy będą podlegali rotacji. Bataliony będą wielonarodowe, ale w każdym będzie tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Polsce państwem ramowym będą Stany Zjednoczone, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, a w Estonii - Wielka Brytania.

Po spotkaniu prezydenci Polski i Estonii wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Prezydent Duda podkreślił, że Polska i Estonia mają zbliżone podejście
do wielu spraw.

„Nasze spojrzenie na kwestie obecnej sytuacji politycznej jest bardzo zbliżone. Należy intensyfikować współpracę w regionie Morza Bałtyckiego, NATO i w ramach UE. Mamy 3 płaszczyzny niezwykle ważne, gdzie mamy ogromnie wiele wspólnych interesów i punktów widzenia” - powiedział prezydent Polski.

„Wierzę, że moja współpraca z panią prezydent będzie tak samo dobrze realizowana jak z  poprzednikiem pani prezydent. Rozmawialiśmy dzisiaj o kwestiach eneregetycznych, o połączeni państw bałtycki z Unią Europejską jeśli chodzi o tę energię. Rozmawialiśmy też o niezależności energetycznej i dywersyfikacji dostaw gazu” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zapowiedział, że kolejne dzisiejsze rozmowy z estońską prezydent dotyczyć będą m.in. Brexitu i kwestii sytuacji Unii Europejskiej.
Kersti Kaljulaid podziękowała Dudzie za zaproszenie do Polski i zgodziła się z polskim prezydentem, że estońskie i polskie spojrzenie na sytuację polityczną jest do siebie podobne

„Żyjemy w trudnych dla Europy i całego świata czasach. Ta sytuacja jest taka sama dla Polski i dla Estonii. W przyszłym roku będziemy świadkami implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie. Mam nadzieję, że nasza współpraca obronna będzie się intensyfikować” – powiedziała nowa prezydent Estonii.

Mly/PAP/wPolityce.pl

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook