Jedynie prawda jest ciekawa


Spór o poprawki Prezydenta "To wciąż łamanie konstytucji"

19.07.2017

- To zaprzecza temu, co próbuje wdrukować w głowę Platforma Obywatelska - uważa Beata Kempa. Z kolei środowiska prawnicze krytykują propozycję Prezydenta, twierdząc, że jest ona "niekonstytucyjna"

- Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z marszałkami Sejmu i Senatu zgłosił poprawki do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym wzmacniające "kompetencje prezydenta kosztem wzbudzających kontrowersje kompetencji ministra sprawiedliwości" - powiedział w środę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Łapiński w "Sygnałach Dnia" przypomniał, że zgłoszone we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę poprawki do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przede wszystkim zmieniają tryb jej wyboru: sędziowie będą wybierani przez trzy piąte ustawowego składu Sejmu w obecności co najmniej połowy posłów. - Żeby nie było takich podejrzeń, że to jest skok jednej partii na Krajową Radę Sądownictwa, żeby uwolnić te kwestie od bieżących sporów partyjnych - powiedział rzecznik prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział we wtorek, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, jeżeli nie zostaną wprowadzone proponowane przez niego zmiany do ustawy o KRS. Jednak, jak mówił Łapiński, prezydent ma także uwagi do ustawy o Sądzie Najwyższym. - Wczoraj późnym wieczorem odbyło się spotkanie prezydenta z marszałkami Sejmu i Senatu, i prezydent zgłosił pewne swoje poprawki czy uwagi do ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak już wiemy, posłowie PiS zgłoszą to jako poprawki - zostaną wzmocnione kompetencje prezydenta kosztem wzbudzających kontrowersje kompetencji ministra sprawiedliwości - mówił Łapiński. Jak podkreślił, nie będzie już tak, jak straszyła opozycja, że minister sprawiedliwości, będzie decydował o obsadzie stanowisk w Sądzie Najwyższym.

- Prezydent Andrzej Duda włączył się w dyskusję o naprawie wymiaru sprawiedliwości - uważa szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Jej zdaniem, zaproponowany przez prezydenta sposób wyboru sędziów do KRS będzie testem dla opozycji.

Mówiąc o wtorkowym wystąpieniu prezydenta Beata Kempa stwierdziła, że to jest właśnie proces legislacyjny. - To zaprzecza temu, co próbuje wdrukować w głowę Platforma Obywatelska. Że jest jakiś zamach stanu, że nie ma demokracji, że instytucje państwa w zakresie legislacji nie działają - mówiła w środę w TVP Info Kempa.

- Prezydent ma prawo inicjatywy ustawodawczej konstytucyjnie zagwarantowane. (...). Wszyscy musimy dyskutować, jak naprawiać wymiar sprawiedliwości i pan prezydent w tą dyskusję doskonale się włączył - powiedziała.

Według Kempy, zaproponowany przez prezydenta wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 głosów będzie doskonałym testem dla opozycji. - Choć to będzie bardzo trudne rozmawiać z ludźmi, którzy są zamknięci na wszelką rozmowę, agresywni, których interesuje tylko i wyłącznie utrzymanie swoich bastionów - stwierdziła Kempa. Zauważyła też, że jeśli chodzi o klub Kukiz'15 "różnie to bywa, ale poziom otwartości jest inny".

Inaczej do propozycji Prezydenta odnoszą się środowiska prawnicze. - To jest nadal złamanie konstytucji - powiedział w środę w TOK FM rzecznik KRS Waldemar Żurek oceniając projekt nowelizacji ustawy o KRS zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakłada on, że sędziowie KRS będą wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów.

- Myśmy na początku myśleli, jak się pojawiła ta informacja od pana prezydenta, że to jest pewna jaskółka nadziei, która ma zahamować procedowanie ustawy o SN, że prezydent zobaczył, co się dzieje w parlamencie, zobaczył, jaki skutek mogą wywrzeć wszystkie te ustawy połączone () i to go przeraziło - powiedział rzecznik KRS. Ocenił jednak, że propozycja prezydenta to nadal "złamanie konstytucji". - I ja nie chcę, żebyśmy się do tego przyzwyczajali - podkreślił.

Rzecznik KRS dodał, że w przypadku sędziów TK wybór 3/5 głosów byłby "świetnym rozwiązaniem", ponieważ stanowiłby on kompromis w szukaniu najlepszego kandydata, a konstytucja mówi o tym, że Sejm wybiera sędziów TK. Jednak - jak podkreślił Żurek - w przypadku sądów sytuacja prezentuje się "zupełnie inaczej".

- My teraz, godząc na to rozwiązanie pana prezydenta, musielibyśmy powiedzieć: "zamykamy oczy na konstytucję", dlatego że jakiś doraźny cel polityczny mówi: "uspokójmy sytuację" - ocenił.

- Propozycja Pana Prezydenta, ogłoszona w dzisiejszym oświadczeniu, dotycząca zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa jest niezgodna z konstytucją i prawem międzynarodowym - głosi stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Zwracamy się do prezydenta o zaproszenie wszystkich zainteresowanych środowisk do rozmów i wspólne prowadzenie prac nad realną i oczekiwaną przez obywateli poprawą funkcjonowania sądów - zaapelowało jednocześnie Stowarzyszenie "Iustitia". Oświadczenie w sprawie ostatnich zmian dotyczących sądownictwa wydało też we wtorek drugie ze stowarzyszeń sędziowskich. - Stowarzyszenie Sędziów "Themis" z głębokim żalem zawiadamia obywateli Państwa Polskiego, że uchwalone przez Sejm RP ustawy: Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz projektowana ustawa o Sądzie Najwyższym spowodowały kres funkcjonowania niezależnego sądownictwa w Polsce - napisano w tym stanowisku.

PAPWarto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 5. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 6. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 7. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook