Jedynie prawda jest ciekawa


Soloch: Prezydent jest Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych

20.04.2017

Pismo, które prezydent Andrzej Duda wystosował 16 marca do szefa MON ws. odpowiedzi na pytania BBN, miało związek z przygotowaniami do odprawy kadry kierowniczej, na większość odpowiedź została przekazana - powiedział w czwartek szef BBN Paweł Soloch.

Ujawnione we wtorek pismo prezydenta do ministra Antoniego Macierewicza dotyczyło pism wysłanych do MON przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego od grudnia 2015 r. do października 2016 r. 

"Prezydent przygotowując się do uczestnictwa w dorocznej naradzie kierownictwa MON robił pewien remanent i zażyczył sobie, żebym przedstawił sprawy, które nie zostały załatwione, na które nie było odpowiedzi i w tej kwestii skierował pismo do pana ministra z prośbą, czy z życzeniem, by pan minister do kwestii, które poruszyłem, się ustosunkował" - powiedział w Radiu Zet Soloch. Podał, że pism tych było osiem, a na większość z nich otrzymał odpowiedź po piśmie prezydenta. 

"Mamy do czynienia z pewną dynamiką, która wymaga korespondencji formalnej; chodzi o konkretne informacje - mamy do czynienia z budową nowego rodzaju wojsk - Wojsk Obrony Terytorialnej, mamy przygotowaną i dyskutowaną reformę systemu kierowania i dowodzenia. To wymaga urzędowej korespondencji, by mieć twarde dane i prezydent tych twardych danych sobie życzy" - powiedział. Soloch przekazał, że pisma dotyczyły "wszystkich kluczowych spraw": oprócz WOT także m.in. kwestii związanych z weteranami wojennymi, zagadnień dotyczących modernizacji technicznej armii oraz przeprowadzonych wojskowych ćwiczeń. 

"Trzeba to widzieć w kontekście odprawy kadry kierowniczej MON, która się odbyła w ub. tygodniu" - dodał. Pytany o opóźnienia MON w reagowaniu na pisma z BBN, Soloch ocenił, że "często wynika to z pewnej mitręgi biurokratycznej" i nie jest lekceważeniem prezydenta. Soloch przypomniał, że prezydent sprawuje zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. "Są pewne kwestie systemowe wymagające rozwiązania, opierające się o konstytucję. Jest to pewien swoisty dualizm, w myśl którego prezydent sprawuje zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi bezpośrednio w czasie wojny, a w czasie pokoju robi to przez ministra obrony" - powiedział. Dodał, że dualizm ten był "szczególnie bolesny w czasach, gdy była kohabitacja za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego". "Ten dualizm nie jest dziś bolesny" - ocenił. Szef BBN stwierdził, że pisma, które ujrzały światło dzienne są przejawem aktywności prezydenta, i podkreślił, że aktywność ta jest od początku prezydentury. 

"Mówi się publicznie o pismach, które rutynowo prezydent wysyłał. (...) Pan prezydent poprosił ministra o rozwiązanie jak najszybsze kwestii attachatów i oto mamy wyznaczonych attache m.in. w Stanach Zjednoczonych. (...) Pan prezydent prosił o przyspieszenie organizowania dowództwa międzynarodowego w Elblągu i to się dokonuje. (...) Prezydent ma możliwości sprawcze i te możliwości realizuje; widać tego efekty" - powiedział. Szef BBN powiedział, że "działania ministra są zgodne z oczekiwaniami prezydenta w warstwie deklaratywnej". 

"Mówimy o WOT, reformie systemu dowodzenia, modernizacji armii. Wiele dobrego w tej kwestii się zadziało. Prezydent oczekuje teraz na konkretne rezultaty złożonych deklaracji" - powiedział. 

"Deklaracje są słuszne, idą w dobrym kierunku, podjęte działania w wielu aspektach idą w kierunku zgodnym z oczekiwaniami i życzeniem prezydenta. Teraz musimy poczekać aż będą efekty działań, które zostały podjęte i zadeklarowane przez ministra" - dodał. 

Oprócz pisma z 16 marca, prezydent wystosował do MON dwa inne listy. W jednym z nich na początku marca napisał, że oczekuje "niezwłocznego podjęcia stosownych działań" w związku z brakiem obsady ataszatów wojskowych w ważnych państwach sojuszniczych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. W drugim piśmie prezydent wskazał, że oczekuje wyczerpującej informacji na temat tworzenia wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu. W odpowiedzi Macierewicz zapewnił, że dowództwo osiągnie wstępną gotowość terminowo lub z niewielkim opóźnieniem, a kandydaci na attache obrony zostali wskazani i są sprawdzani przez SKW. 

Zapewnił, że działalność wojskowych ataszatów nie została przerwana. MON podało w środę, że gen. Cezary Wiśniewski objął attach, obrony przy polskiej ambasadzie w Waszyngtonie. W końcu marca prezydent spotkał się z szefem MON, jego zastępcami i najwyższymi dowódcami. Spotkanie - w tym rozmowa w cztery oczy z ministrem - dotyczyło m.in. zobowiązań sojuszniczych, spraw kadrowych, obrony terytorialnej i modernizacji armii. Potem prezydent powiedział, że jest zadowolony ze spotkania; zapewnił, że chce przestrzegania zasady jego zwierzchnictwa nad wojskiem za pośrednictwem ministra.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 3. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 4. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 5. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 6. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 7. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook