Jedynie prawda jest ciekawa


„Solidarność” wyręcza rząd

13.04.2012

Myśmy zapowiadali, że dla nas 30 marca nic się nie kończy, wszystko się zaczyna – mówił Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności” po posiedzeniu sztabu protestacyjnego. Związkowiec zaznaczył, że liczył na to, że po głosowaniu nad wnioskiem „S” ws. referendum rozpocznie się merytoryczna praca nad reformą systemu emerytalnego oraz negocjacje. Jednak widać po tym, co robi premier Donald Tusk, że oddala się kompromis – tłumaczył.

Szef „S” zaznaczył, że związek ma jeden podstawowy postulat: chce konsultacji społecznych dotyczących projektu zmiany wieku emerytalnego, opracowanego przez rząd. Duda zaznaczył, że w czwartek do „Solidarności” dotarł nowy projekt rządowy w tej sprawie.

"Nie odstąpimy od żądania konsultacji. Dziś my nie wiemy niczego o propozycji rządu ws. wieku emerytalnego. Ja nie wiem, co jest w rządowym projekcie"– mówił Duda. Na konferencji powtórzył pytanie zadawane premierowi kilkakrotnie: "Co myśmy opiniowali przez cały marzec, skoro dziś jest nowy projekt?". Duda zaznaczył, że „Solidarność” oczekuje czasu na konsultacje nowego projektu. "To zupełnie inny projekt. Od tego nie odstąpimy" – dodał Duda.

Związkowiec wytłumaczył, że na posiedzeniu sztabu podjęto decyzję o rozpoczęciu własnej kampanii medialnej.

"Widzicie Państwo sami, jaka żałosna jest kampania rządowa na ten temat. Te spoty to dla mnie jest żenada. To wygląda jak rodzina PO i PSLu, nie wiadomo, w jakim kraju żyją. Im jest pięknie i wspaniale, będą pracować do 100. urodzin i będą pracować do śmierci na przyszłość swoich dzieci i wnuków. To nie do przyjęcia" – tłumaczył Duda.

Krytykując obecną rządową kampanię medialną Duda zaznaczył, że gdyby Platforma zgodziła się na referendum miałaby czas i możliwość, by przedstawić Polakom swoje propozycje. "My byśmy przedstawili swoje i Polacy, by zdecydowali. Dziś premier zwraca się do Polaków , mówiąc, że chce rozmawiać ze społeczeństwem, że chce, by Polacy oglądali kampanię itp. To hipokryzja i obłuda. Mógł zagłosować za referendum i wtedy byłaby prawdziwa debata" mówił Piotr Duda. Dlatego, jak zapowiada związkowiec, „Solidarność”, rozpoczyna kampanię medialną. "Przeciwstawiamy naszą kampanię tej antykampanii rządowej" – zaznaczył. W jego ocenie rządowa akcja nic nie zmieni, ponieważ społeczeństwo wie, że zostało oszukane.

Piotr Duda zaznaczył po raz kolejny, że „Solidarność” nie jest przeciwna, by Polacy pracowali dłużej. "Polacy sami chcą dłużej pracować, ale trzeba im stworzyć do tego odpowiednie warunki" – powiedział. Szef „Solidarności” zapowiedział, że w Sejmie jest już pierwszy z pakietu projektów opracowanych przez związek. Dotyczy on płacy minimalnej. "Ten projekt dotyczy uzależnienia płacy minimalnej od wysokości PKB. Zakłada, że płaca wzrasta, jeśli PKB wynosi powyżej 3 procent" – tłumaczył Duda.

To jednak tylko jeden z projektów. Duda zaznaczył, że już gotowy jest również drugi projekt – nowelizacja ustawy o pracy tymczasowej. "Tak się dzieje, że praca tymczasowa stała się stałym zatrudnieniem. W założeniach praca tymczasowa miała być przez pracownika wypełniana przez 18 miesięcy, a potem pracownik miał podpisywać umowę bezterminową. Jednak w Polsce praca tymczasowa stała się wiecznym rozwiązaniem"– mówił Duda. Zaznaczył, że „Solidarność” chce wyeliminować tę patologię.

Kolejnym projektem, o którym mówił szef „S”, jest projekt zmian w niektórych formach zatrudnienia. Chodzi o objęcie obowiązkiem odprowadzania składek od wszystkich typów umów. "Możliwość nieodprowadzania składek chcemy ewentualnie pozostawić tylko w przypadku zawierania umów cywilnoprawnych przez uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych oraz studentów do 26. roku życia" – tłumaczył Duda, zaznaczając, że w pozostałych sytuacjach składki miałyby być odprowadzane. "Chcemy, żeby każdy płacił składki, niezależnie od tego, jaką ma umowę. Chcemy, by te składki trafiały do systemu ubezpieczeń społecznych" – tłumaczył Duda.

Trzecią ustawą, jaką przygotowują związkowcy są zmiany w regulacjach dotyczących wypadków przy pracy."Chodzi o to, by zwiększyć wydatki na prewencję i walkę z wypadkami w pracy "– tłumaczył Duda.

Związkowiec zaznaczył, że „S” pracuje również nad następnymi rozwiązaniami, m.in. ws. umów śmieciowych. Zapowiedział, że w dniach 20-21 kwietnia odbędzie się konferencja międzynarodowa poświęcona wpływowi umów śmieciowych na polską gospodarkę. "Przedstawimy tam patologie związane z tymi umowami" – zaznaczył.

Duda zapowiedział, że będzie chciał się spotkać z premierem i przekazać mu wszystkie trzy projekty zmian."Zobaczymy, co wtedy premier powie. Skoro rząd nie umie przygotować takich ustaw, zrobiliśmy to za niego"– skwitował Duda. Dodał, że te rozwiązania pozwolą na to, by Polacy mieli możliwość zgromadzenia odpowiednio dużego kapitału emerytalnego.

KL
[Fot. PAP / L. Szymański]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook