Jedynie prawda jest ciekawa


„Solidarność” razem z Ukrainą

25.02.2014

Na siedzibie NSZZ „Solidarność” w Gdańsku powiewa flaga związku w żółto-niebieskich barwach – znak solidarności z narodem ukraińskim upominającym się o prawa obywatelskie i walczącym z upadającym pod naporem protestów reżimem. „Solidarność” organizuje doraźną pomoc dla Ukraińców.

Związkowa chorągiew jest opuszczona do połowy masztu w hołdzie ofiarom protestów na Ukrainie. „Solidarność” na fladze jest w kolorze żółtym, a tło – niebieskie. – To wyraz hołdu dla osób, które zginęły podczas wydarzeń na Ukrainie, dlatego flaga umieszczona została w połowie masztu. „Solidarność” organizuje doraźną pomoc dla Ukraińców, a taki symboliczny gest wspierający walczących o wolność i demokrację jest potrzebny. Zdecydowaliśmy, aby w tych trudnych dniach dla Ukrainy rozpoznawalna na całym świecie flaga „Solidarności” zmieniła swoje kolory – mówi Piotr Duda przewodniczący KK NSZZ „S”.

Niebiesko-żółta flaga „Solidarności” w barwach ukraińskich na budynku – siedzibie Związku będzie wisiała do piątku. Tego bowiem dnia w całej Polsce odprawione będą msze św. za ofiary wydarzeń na kijowskim Majdanie oraz w intencji pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie. 28 lutego prezydium Konferencji Episkopatu Polski ogólnopolskim ogłosiło dniem modlitwy i postu w intencji Ukrainy.

Regiony nadgraniczne „Solidarności” przygotowują konwój z transportem humanitarnym na Ukrainę. Gromadzone są przede wszystkim środki opatrunkowe i materiały pierwszej pomocy medycznej. Transport jest finansowany ze zbiórki wśród członków Związku.

Dramat rozgrywa się 84 km od granicy z Polską, półtorej godziny jazdy samochodem – we Lwowie Ukraińcy, zbuntowani się przeciwko ciążącej ku Rosji upadającej władzy, opanowali budynki administracji. Na terenach dawnej Rzeczpospolitej ostała się ukraińska świadomość narodowa, niestety w latach ostatniej wojny – antypolska.

W dziesiątkach miast i miasteczek padły, zwalone ukraińskimi rękami, pomniki Lenina.

Nieco dalej, 638 km od polskiej granicy, w Kijowie, toczyła się regularna bitwa. Do zasłaniających się tarczami, kryjących się za barykadami demonstrantów strzelali milicjanci wierni reżimowi Wiktora Janukowycza. Według napływających z Kijowa informacji śmierć od kul poniosło około stu osób. W szpitalach jest około tysiąca rannych. Ci, którzy pozostali na placu Niepodległości trwali, trzymali pozycje, bronili się i szturmowali. Odrzucili kompromis z satrapą. Prezydent Janukowycz oskarżył opozycję o próbę dokonania przewrotu i został pozbawiony władzy uchwałą Rady najwyższej Ukrainy. Nie wiadomo gdzie aktualnie przebywa. Trwa formowanie rządu tymczasowego i budowa nowych struktur państwa. Sytuacja gospodarcza naszego wschodniego sąsiada jest dramatyczna. Ofiara życia stu uczestników protestów na Majdanie nie pójdzie na marne jeśli przywódcy protestu dokonają sanacji swojej ojczyzny w sposób demokratyczny, z poszanowaniem praw obywatelskich i z szacunkiem do współobywateli, porzucając ciągle żywy nurt wywodzący się z OUN UPA.

Dla losów tego narodu wymowne są dzieje rodziny duchowego grecko-katolickiego przywódcy Ukrainy w trudnym wieku XX – Sługi Bożego arcybiskupa Andrzeja Romana Szeptyckiego. Jego brat – błogosławiony archimandryta Kazimierz (ojciec Klemens), Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, zmarł w 1951 roku w więzieniu sowieckim. Drugi z braci – Stanisław był polskim generałem, dowódcą armii Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej, ministrem spraw wojskowych II Rzeczypospolitej. We wrześniu 1939 r. NKWD zamordowało jego brata Leona wraz z żoną Jadwigą,miłośniczką pieśni ukraińskich. Brat Aleksander był jedną z pierwszych ofiar pacyfikacji Zamojszczyzny przez Niemców, zamordowanym w 1940 r. w Rotundzie Zamojskiej. Bratanek i chrześniak metropolity Andrzej Szeptycki jako oficer rezerwy otrzymał zezwolenie biskupa na udanie się na front. Został zamordowany w Katyniu.

Przewodniczący „S” Piotr Duda apeluje nie tylko do członków Związku, ale również do wszystkich, ktorzy chcą w ten sposób wesprzeć Ukraińców, o przekazywanie środków na konto: Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” Nr rachunku 34 1020 2629 0000 9102 0009 1546 Tytułem:„UKRAINA” Wszelkich informacji udziela Tadeusz Majchrowicz – tel. 512 983 530 W imieniu organizatora zbiórki pieniędzy informacji udziela Paweł Krzeszowski z Regionu Świętokrzyskiego – tel. 533 263 987.

ASG

solidarnosc.gda.pl

[fot:PAP/Piotr Wittman]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 7. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook