Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadania wielkanocne dla potrzebujących

15.04.2017

Setki osób wzięły udział w Wielką Sobotę w śniadaniu wielkanocnym w Gdańsku na Targu Węglowym.

Setki osób wzięły udział w Wielką Sobotę w śniadaniu wielkanocnym w Gdańsku na Targu Węglowym. Organizatorzy przygotowali jedzenia dla tysiąca uczestników. Wcześniej ponad 200 osób zasiadło do stołu w Sopocie. W niedzielę śniadanie odbędzie się w Gdyni i kolejne Gdańsku.

W tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym dla samotnych i potrzebujących w Gdańsku na Targu Węglowym w Wielką Sobotę uczestniczyły setki osób. Niektórzy narzekali, że musieli długo czekać w kolejce. Wśród uczestników dominowali bezdomni, było też wiele rodzin z dziećmi.

Jeden z głównych organizatorów, radny Gdańska, restaurator Piotr Dzik ocenił, że w śniadaniu uczestniczyło znacznie więcej osób niż w ostatniej wigilii. Podkreślił, że tradycyjnych potraw świątecznych: jajek, żurku, białej kiełbasy, sałatki, mazurka i makowca przygotowano dla ok. 1 tys. osób.

- Mamy 1,5 tysiąca jaj, 200 kg białej kiełbasy, 100 kg pomarańczy, 1,7 tys. konserw rybnych — wyliczał.

Dodał, że przygotowano też 600 paczek z suchym prowiantem, który powinien wystarczyć na święta. Wyjaśnił, że w paczkach są głownie artykuły spożywcze „wyżebrane” od firm.

Śniadanie zorganizowali członkowie Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy, którzy przygotowali potrawy. W namiocie na Targu Węglowym posiłki rozdawali harcerze.

Uczestniczący w śniadaniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę, że organizowane w mieście od lat 90. śniadania wielkanocne i wigilie dla ubogich i potrzebujących są „częścią życia wspólnoty miejskiej”. - Przychodzą nie tylko bezdomni, ale też ludzie samotni, którzy chcą zjeść, spotkać się z innymi ludźmi — dodał.

Wcześniej ponad 200 osób, m.in. bezdomnych i ubogich zasiadło przy stole z tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami w Sopocie. W tym roku świąteczne śniadanie zorganizowały Caritas Diecezji Gdańskiej i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie.

W wielkanocną niedzielę na śniadanie tradycyjnie zapraszają też studenci z działającego przy kościele św. Mikołaja Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Górka”. Śniadanie rozpocznie się o 7.40 na parkingu w pobliżu dworca PKP Gdańsk Główny. Oprócz wielkanocnych potraw będą rozdawane też paczki z żywnością i przedmiotami codziennego użytku.

Tradycyjne, wspólne śniadanie wielkanocne dla ubogich, samotnych, bezdomnych w Gdyni w dolnym kościele oo. franciszkanów rozpocznie się w niedzielę o godz. 8. Biuro prasowe urzędu miasta w Gdyni poinformowało, że wspólne śniadanie u oo. franciszkanów to tradycja trwająca od 18 lat. W uroczystości uczestniczy zwykle około 800 osób. Działania miasta wspiera ponad 120 wolontariuszy, głównie uczniowie, studenci, harcerze i radni Gdyni. Na wielkanocnym stole pojawią się świąteczne dania: żurek, bigos, biała kiełbasa, sałatka jarzynowa, wielkanocny pasztet, a także jajka gotowane, ćwikła z chrzanem i ciasto. Goście wielkanocnego śniadania otrzymują też paczki, najmłodsi - pluszowe zabawki.

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

ems/(PAP)

 

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 3. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 4. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 5. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook