Jedynie prawda jest ciekawa


Smarzowski promuje swój film przebrany za duchownego. Ostra reakcja księdza Isakowicza-Zalewskiego

12.09.2018
smarzowski12092018
Smarzowski promuje swój film przebrany za duchownego. Ostra reakcja księdza Isakowicza-Zalewskiego

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego nie został jeszcze zaprezentowany szerokiej publiczności, ale już wzbudza kontrowersje. Ogromne emocje wywołują nie tylko dzieło i jego temat, ale także wszelkie informacje dotyczące powstania filmu, który w dużym stopniu został nakręcony za publiczne dotacje z PISF. Choć „Kler” bez wątpienia promocję ma zapewnioną, to w reklamę w niecodzienny sposób włączył się reżyser, który przebrany za osobę duchowną zachęca do oglądania filmów „zakazanych przez Kościół”.

Aktywność Smarzowskiego nie spodobała się wielu osobom. Do licznych krytyków reżysera dołączył m. in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który zarzucił autorowi „Kleru” pogoń za „tanią komercją i sensacją”.

- Ceniłem p. Smarzowskiego za @WolynFilm, zwłaszcza za obiektywność i uczciwość. Dziś jednak dla taniej komercji i sensacji przebiera się on za księdza i profanuje stułę kapłańską, to ogarnął mnie smutek. Czyżby chęć zarobku i zdobycia nagrody @FPFFGdynia była ważniejsza od honoru? – napisał na Twitterze ks. Isakowicz-Zaleski.

Jeszcze ostrzejszą opinię na temat Smarzowskiego i jego dzieła ks. Isakowicz-Zaleski zaprezentował na Facebooku, gdzie napisał wprost, iż „Kler” dostanie jedną z głównych nagród na zbliżającym się 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdaniem duchownego „decyzja dawno już zapadła, nie tyle ze względów artystycznych, co ideologicznych”.

Zdaniem księdza Isakowicza-Zaleskiego, nowy film Smarzowskiego nie rozwiązuje problemów Kościoła, ale uderza przede wszystkim „(…) w zwykłych księży, którzy pracują na parafiach i uczą w szkołach, a którzy z ukrywaniem przestępczej pedofilii nie mają nic wspólnego".

„Stanie się to w myśl zasady "Kowal zawinił, Cygana powiesili". Także w szeregowe siostry zakonne, pracujące z dziećmi i pomagające biednym. W filmie nie ma bowiem ani jednej pozytywnej postaci w sutannie czy habicie. Sami degeneraci, złodzieje, alkoholicy i gwałciciele” – można przeczytać w recenzji umieszczonej na portalu społecznościowym.

Zdaniem duchownego, taki stan rzeczy cieszy przede wszystkim wrogów Kościoła. „Wspomniany Kiszczak, jak i cała bezpieka, odnoszą tutaj swój wielki pośmiertny tryumf” – zauważa ks. Isakowicz-Zaleski.

Antyklerykalny film za publiczne pieniądze

Ogromne emocje wzbudza przede wszystkim to, iż kontrowersyjne dzieło powstało w dużym stopniu z pieniędzy publicznych. 

Według rzecznik PISF Moniki Piętas-Kurek, która odnosi się do sprawy finansowania filmu w tekście opublikowanym przez Wirtualną Polskę, "Kler" miał otrzymać „dofinansowanie w wysokości 2 mln zł, w tym 600 tys. dotacji z puli ówczesnej Dyrektor PISF Magdaleny Sroki. W kolejnej transzy film dostał zwyżkę w wysokości 1,5 mln - z puli Dyrektor PISF Magdaleny Sroki. Łączna kwota dotacji to więc 3,5 mln zł, w tym 2,1 mln zł z puli Dyrektor PISF Magdaleny Sroki” – informuje WP.PL.

Jednocześnie, autor artykułu opublikowanego pod tytułem „Prawica atakuje „Kler”: film za katolickie pieniądze, a scenarzysta - ewangelikiem” cytuje Jacka Rzehaka, producenta filmu. Przedstawiciel Profil Film wypowiada się na temat dotacji i sugeruje, że "pieniądze z PISF nie są publiczne (...) To nie są pieniądze skarbu państwa. To są składki nadawców: stacji telewizyjnych i dystrybutorów kinowych i każdy ma prawo wystąpić z wnioskiem do PISF". 

Jego słowa w tekście Wirtualnej Polski nie są sprostowane, choć nie są niestety zgodne z prawdą, bo PISF jest, zgodnie z art. 18 ustawy o kinematografii, finansowany także z budżetu państwa. To dlatego do sprawy finansowania "Kleru" odniósł się także Piotr Gliński, wicepremier i szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego, który napisał na Twitterze, iż „nie dał ani grosza na ten cel”.

- W zw. z nieprawdziwymi info. n/t finansowania filmu „Kler” informuję, że NIE DAŁEM ANI GROSZA na ten cel. Był on natomiast finansowany decyzjami p. Odorowicz i Sroki - b. dyrektorek PISF, mianowanych przez poprzedników, na których działania - zgodnie z prawem, nie mieliśmy wpływu – napisał wicepremier Gliński.

Wicepremier "nie dał", bo o dotacjach decydowała dyrektor mianowana przez "poprzedników". Wśród pozytywnie opiniujących dotację znalazł się m. in. Krzysztof Zanussi. W wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" tłumaczył, że głosował za przyznaniem na "Kler" państwowych funduszy, gdyż reżyser to jego zdaniem "bardzo wybitny twórca", a tacy "mają większe prawo głosu niż niewybitni".

Oficjalna premiera filmu została zaplanowana na 28 września 2018 roku. Już dziś można z pełną odpowiedzialnością napisać, iż o filmie głośno będzie przed tą datą, jak i na długo po niej.

Artur Ceyrowski


Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 4. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 5. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 6. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 7. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook