Jedynie prawda jest ciekawa


Śledztwo ws. reprywatyzacji kamienicy przy Chmielnej 11

22.11.2016

Prokuratura Okręgowa w Warszawie oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze wszczęli postępowanie w celu unieważnienia decyzji reprywatyzacyjnej w sprawie kamienicy przy ul. Chmielnej 11.

„Prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie nieprawidłowości przy reprywatyzacji kamienicy przy ul. Chmielnej 11. Aktualnie przyjęta kwalifikacja to art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, czyli niedopełnienie obowiązków i nadużycie uprawnień oraz wyrządzenie szkody w interesie publicznym i prywatnym” - informuje prokurator Michał Dziekański, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Historię reprywatyzacji kamienicy przy ul. Chmielnej 11 opisał w październiku 2016 roku portal tvp.info. W 1998 roku Marcin Święcicki, wtedy prezydent stolicy, wydał decyzję o zwrocie gruntu spadkobiercom przedwojennych właścicieli. Razem z parcelą dostali stojący na niej budynek.

Urzędnicy stołecznego ratusza w swojej decyzji pominęli jednak wyrok warszawskiego sądu z 1993 roku. Ten odrzucił pozew dawnych właścicieli budynku stwierdzając, że po wojnie „nieruchomość nie była zabudowana, znajdujące się na niej fragmenty budynku zniszczonego na skutek działań wojennych zostały przeznaczone do rozbiórki”.

Kamienicę z inicjatywy byłych lokatorów odbudowała prywatna firma.

„Moja babcia przed wojną prowadziła w kamienicy sklep. W wyniku Powstania Warszawskiego cały budynek został zniszczony. Moja babcia, razem z innymi osobami, w 1945 roku wynajęła firmę budowlaną, która zaczęła odbudowywać kamienicę. Najpierw powstał parter i sklepy. Później dobudowywano piętra” – opowiadała Grażyna Majewska. Jej wersję potwierdzały umowy zawarte z firmą budowlaną oraz rachunki.

W decyzji z 1998 roku Święcicki napisał jednak, że budynek został wybudowany przed 1945 roku. Po latach urzędnicy ratusza, którzy badali sprawę reprywatyzacji kamienicy, stwierdzili, że zapis ten wziął się z błędnego przepisania informacji archiwalnej przez jednego z urzędników. Na tym jednak nie koniec.

Święcicki w decyzji z 1998 roku stwierdził, że grunt przy ul. Chmielnej został przejęty przez państwo na mocy Zarządzenia Rady Narodowej i Zarządu Miejskiego m.st. Warszawy w dniu 14 lipca 1947 roku. Przedwojenny właściciel złożył 22 grudnia 1947 roku wniosek o przyznanie prawa własności czasowej do gruntu, czyli w terminie 6 miesięcy, o którym mówił dekret Bieruta. Tymczasem w 2005 roku ustalenia te podważyli urzędnicy warszawskiego ratusza.

W piśmie wysłanym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego napisali, że w 1998 roku błędnie ustalono datę przejęcia przez miasto gruntu przy ul. Chmielnej 11, a samą decyzję wydano z „rażącym naruszeniem prawa”. Chodziło o to, że spadkobiercy nie dotrzymali w 1947 r. 6-cio miesięcznego terminu na złożenie wniosku o ustanowienie użytkowania czasowego gruntu. Urzędnicy chcieli, by SKO z urzędu unieważniło decyzję Święcickiego.

SKO odrzucało też wnioski Grażyny Majewskiej i jednego z lokatorów. Za każdym razem twierdząc, że nie są stroną w postępowaniu. Po publikacji tvp.info SKO zajęło się jednak sprawą decyzji reprywatyzacyjnej kamienicy przy ul. Chmielnej 11. 26 października 2016 roku, kolegium wszczęło z urzędu postępowanie w sprawie stwierdzenia jej nieważności.

wkt/TVP.info

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook