Jedynie prawda jest ciekawa


"Śląsk umiera, serce Śląska umiera"

06.05.2014

Jakis bezrząd jest w Polsce, i to się najbardziej skupia na Śląsku. (...) Jak się przejeżdża przez Sląsk, to krajobraz jak po bombardowaniu" - opisuje Jadwiga Chmielowska.

Dramat Śląska narasta, jest coraz większy. (…) Śląsk umiera, serce Śląska umiera – tak sprawę zamykania kopalń na Śląsku komentował w Poranku WNET dziennikarz Tadeusz Puchałka.

Co obecnie dzieje się w kopalniach? - Stało się tak, że zapowiedziano czasowe wyłączanie kopalń. (…) Koła przestały się kręcić. To wskazuje na, że kopalnie zaczęły umierać (…). Kopania, która stoi tydzień, a przestoje będą trwały nawet miesiąc – to potem koszt ich rozruchu wzrasta. (…) Tam trwa ciągła walka. Górnicy spoglądają z żalem na stojące szyby i ludzie martwią się bo w związku z tym dostaną wypłatę o 40 proc. mniejszą – mówił redaktor ze Śląska.

"To jest to samo, co by teraz eskimosom kazali budować śnieg. Ślązacy siedzą na węglu, a slyszymy, że statki zza oceanu go przywożą. Górnicy tego nie rozumieją.Trzeba więc zapytać dlaczego my kupujemy obcy węgiel zza granicy? Kto na to pozwala?" - oburzał się Puchałka.

"Wspomnijmy o RAŚ-u i o tym kolejnym dramacie. (…) To jest wodą na młyn tych wszystkich organizacji, które mówią: Polska nas nie chce, o nas zapomniała. Po co górnicy jadą do Warszawy, kto ich tam będzie słuchał? Kto chce słyszeć o węglu i o Śląsku?" - przypominał dziennikarz.

Z Tadeuszem Puchałką w studiu gościła także Jadwiga Chmielowska, opozycjonistka, działaczka Solidarności, która obawia się coraz większej siły Ruchu Autonomii Śląskiej. - Jakis bezrząd jest w Polsce, i to się najbardziej skupia na Śląsku. (...) Jak się przejeżdża przez Sląsk, to krajobraz jak po bombardowaniu" - opisywała Chmielowska.

Działaczka "S" zwróciła także na problem Ruchu Autonomii Śląska, który cieszy się coraz większym poparciem - Mniejszość terrorem jest w stanie wszystko narzucić większości. To co mamy na Krymie to udowadnia. Niestety coraz więcej ludzi twierdzi, że RAŚ ma dobre rozwiązania. Co najgorsze RAŚ ma ma coraz więcej zwolenników wśród ludzi młodych, którzy nie chcą wyjeżdżać z Polski. Oni chcą żyć na swojej ziemi, a tego tutaj nie mają. Nie mają żadnych perspektyw. (…). W Polsce nie ma myślenia propaństwowego, nie ma żadnych działań. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce jest bezrząd i widać to bardzo mocno na Śląsku. Strajki, które kiedyś odbywały się na Śląsku nie były tak szkodliwe dla kopalni jak to co teraz się w nich dzieje. Śląsk, który ma ogromne pokłady węgla nie jest w stanie ogrzewać mieszkań! - denerwowała się dziennikarka.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,radiownet.pl

[fot. CC3.0-By-SA]

Warto poczytać

 1. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 2. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 3. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 4. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 5. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 6. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 7. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook