Jedynie prawda jest ciekawa


Śląscy regionaliści chcą osłabienia władzy państwa

18.07.2017

Zarzucają władzy w Warszawie centralizację państwa i ograniczanie samorządności. Środowiska Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) oraz Związku Górnośląskiego (ZG), które przygotowują utworzenie Śląskiej Partii Regionalnej, zebrały już tysiąc wymaganych do jej rejestracji podpisów. Wniosek ma zostać złożony w sądzie "niezwłocznie".

Nowe ugrupowanie ma nazywać się - Śląska Partia Regionalna. Zamiar jej powołania przedstawiciele RAŚ oraz ZG ogłosili kilka tygodni temu. Chcą doprowadzić do powołania do regionalnego sejmiku. Wiceprzewodniczący RAŚ Henryk Mercik poinformował, że choć wymagana liczba podpisów została już zebrana pod wnioskiem o rejestrację nowej partii, to zbiórka nie jest zamknięta. Jednak wniosek ma być dostarczony "niezwłocznie" do sądu.

Wiceszef RAŚ stwierdził, że Śląska Partia Regionalna chce wprowadzić własnych posłów do Sejmu, ale będzie też wspierała partie ogólnopolskie, oczekując od nich przede wszystkim deklaracji wzmocnienia samorządności. Mercik uważa, że władza państwowa dąży do centralizacji i ogranicza uprawnienia samorządów.

Inicjatorzy Śląskiej Partii Regionalnej odżegnują się przy od separatyzmu. Zapowiadają, że jedna część jej planowanego programu ma opierać się o obecne prawo (dotyczące m.in. samorządu wojewódzkiego) i kwestie możliwe do zrealizowania w jego ramach. Jednak druga obejmie postulaty poszerzenia obecnej samorządności.

PAP/MBB

Fot. Piotr Frydecki/wikimedia.org

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 5. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 6. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook