Jedynie prawda jest ciekawa


Skazany za zabójstwo aktor na czele protestu nie wszystkich oburza. Na przykład szefa znanej fundacji z zarzutami prokuratorskimi

10.11.2017
Nasierowskiwpolityce
Skazany za zabójstwo aktor na czele protestu nie wszystkich oburza. Na przykład szefa znanej fundacji z zarzutami prokuratorskimi

- Jesteśmy oburzeni falą nienawiści, jaka przelewa się przez media wobec Jerzego Nasierowskiego. Jego winą ma być to, że wziął udział w pochodzie ku czci Piotra S., który podpalił się w proteście przeciwko rządom PiS – napisał w swoim oświadczeniu prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, Rafał Gaweł

Jak zauważył Gaweł, aktor odpokutował już swoje winy. - Jerzy popełnił kiedyś przestępstwo, za które poniósł karę i odpokutował w straszliwych warunkach siedząc kilkanaście lat w komunistycznych więzieniach. Przestępstwo uległo zatarciu. Jest wolnym człowiekiem, który odpokutował swoje winy – przekonuje i oskarża o niegodne zachowanie tych wszystkich „którzy nazywacie go dzisiaj przestępca, mordercą i odmawiacie mu prawa do uczestniczenia w życiu publicznym”.

- Nie dziwi nas nienawiść prawicowych ekstremistów, rozumiemy co wyzwala przemoc polskich rasistów. Nie potrafimy zrozumieć bezinteresownej nienawiści ze strony "dobrych" ludzi – napisał prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, któremu w lutym prokuratura postawiła zarzut podrabiania dokumentów, świadczenia nieprawdy oraz zdefraudowania pieniędzy fundacyjnych.

Komentarz Gawła szybko został skrytykowany przez internautów. - Nie chodzi o to, że był na proteście. Jak każdy obywatel ma prawo do wyrażania swoich poglądów. Natomiast fakt, że znalazł się na czele tego protestu na zdjęciu Gazety Wyborczej, było z punktu widzenia PR słabe – napisała jedna z komentujących. - Niby dlaczego ? Bo jest gejem, bo był w więzieniu ? Dlaczego uważasz że to słabe? – odpowiedział jej Prezes OMZRiK.

Nie zabrakło też głosów broniących aktora. - Fala nienawiści zmywa podstawy cywilizacji, w której żyliśmy. A poza tym. nienawistnikom wcale nie chodzi o Jerzego N. Im chodzi o walenie w tych, dla których pamięć o Piotrze S. jest ważna! – napisał jeden z komentujących.

84-letni Jerzy Nasierowski w 1973 roku został skazany na 25 lat więzienia za współudział w zabójstwie gospodyni w domu słynnej aktorki Miry Zimińskiej. Nasierowski próbował okraść mieszkanie wraz ze swoim 19 lat młodszym kochankiem. Aktor wyszedł z więzienia po 10 latach.

W środę portal wpolityce.pl ujawnił, że Nasierowski szedł na czele marszu pamięci o Piotrze S., który podpalił się pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Zdjęcie pokazujące go na samym przedzie protestu ukazało się te na okładce „Gazety Wyborczej”. - Przypadek? Zbieg okoliczności w ujęciu, jakie złapał fotograf? Wydaje się, że nie. Czyżby więc ikoną „Wyborczej” i jedną z twarzy manifestacji „szarych” ludzi stał się amoralista, złodziej, przemytnik, a wreszcie człowiek skazany za współudział w morderstwie? – pytali redaktorzy portalu i przytoczyli jednocześnie fragment rozmowy aktora z tygodnikiem „Sieci” w którym Nasierowski stwierdził „Socjopata. Na pewno jestem socjopatą. Można też powiedzieć, że jestem amoralny. Niektórzy ludzie są daltonistami, nie widzą pewnych kolorów. A ja nie zauważam reguł, których przestrzegają inni. I zawsze kochałem kraść”.

- Trzymaj się Jurku, pamiętaj - możesz zawsze na nas liczyć, tak jak każda inna osoba, która jest krzywdzona i dyskryminowana – zakończył swoje oświadczenie Rafał Gaweł z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

KH/wpolityce.pl
Fot:YouTube/GW

Warto poczytać

 1. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 2. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 3. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 4. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 5. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 6. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 7. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 8. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook