Jedynie prawda jest ciekawa


Skąd te 10 procent Palikota

10.10.2011

Gdy Janusz Palikot zapowiadał, że jego ugrupowanie będzie miało kilkanaście procent poparcia, chyba wszyscy traktowali to, jak podbijanie politycznych emocji. Tymczasem, według danych z 90 proc. obwodów możemy śmiało powiedzieć, że Ruch Poparcia Palikota będzie trzecią siłą w Sejmie, wprowadzając tam około 40 posłów. Jego popularność dla portalu Stefczyk.info analizuje prof. Zdzisław Krasnodębski

„Zwolennicy Palikota ujawnili się na Krakowskim Przedmieściu, gdy drwiono z krzyża i modlących się ludzi” – przypomina prof. Zdzisław Krasnodębski. Permisywizm obyczajowy, silny antyklerykalizm, ułuda wolności gospodarczej, zapatrzenie w lidera urządzającego efektowne inscenizacje plus wsparcie i sympatia mediów – to zdaniem prof. Krasnodębskiego złożyło się na sukces ruchu Palikota.

Pracownia TNS OBOP przygotowała dla telewizji TVN 24 oraz TVP szczegółowe badanie, kim są wyborcy polityka od „świńskiego łba i sztucznego penisa”. Okazuje się, że swój sukces zawdzięcza on ośrodkom wiejskim i małym miasteczkom poniżej 50 tys. mieszkańców (na obu tych terenach skupia się w sumie dwie trzecie elektoratu Palikota).

Zdecydowana większość jego elektoratu to mężczyźni (63,1 proc). Jeśli chodzi o wiek wyborców RPP, to aż dwie trzecie tej grupy stanowią ludzie w wieku 25-39. W ogromnej większości są to ludzie z wykształceniem średnim i pomaturalnym (45,4 proc.).

Prof. Krasnodębski podkreśla, że socjologiczny obraz grupy zwolenników Palikota jest miarodajny. „Młodzi ludzie wychowani na kulturze masowej i tabloidach, chcący się wyrwać ze swoich małych środowisk, są podatni na chwytliwe socjotechniczne hasła. Młodym mężczyznom może imponować przedsiębiorczy, niezależny Palikot” – mówi nam socjolog. „Agresja i wulgaryzm to niestety coraz częstsza cecha coraz większej grupy polskiej młodzieży. Ujawniła się na Krakowskim Przedmieściu, a Palikot ją zagospodarował” – dodaje.

Ciekawostką jest fakt, że prawie połowa elektoratu Palikota popierała w 2007 r. PO, a w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, aż 66, 3 proc. niedzielnych wyborców posła z Biłgoraja oddała głos na Bronisława Komorowskiego. TNS OBOP badał wyborców bezpośrednio po ich wyjściu z lokalu wyborczego.

MM

[Fot. J. Palikot, J. Urban, PAP/Bartłomiej Zborowski]


Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 3. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 4. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 5. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 6. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook