Jedynie prawda jest ciekawa


Sienkiewicz o pogrzebie Jaruzelskiego

30.05.2014

Śmierć jest momentem, w którym ludzkie spory powinny ustąpić - powiedział minister SW Bartłomiej Sienkiewicz, pytany o spór wokół pogrzebu generała Jaruzelskiego. "Upolitycznieniem śmierci" nazwał rozważania, kto powinien być pochowany na Powązkach.

Minister spraw wewnętrznych w piątek w radiowych Sygnałach Dnia odnosił się do wypowiedzi przeciwników pogrzebu generała Wojciecha Jaruzelskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.  

"Mamy teraz wykopywać działaczy komunistycznych i przenosić ich gdzieś indziej? Potem przyjdzie ktoś inny i będzie ich przenosił ponownie? To jest szaleństwo; to jest gra zwłokami, która nigdy się kończy. To jest upolitycznienie śmierci, upolitycznienie cmentarzy; przeniesienie walki politycznej w zaświaty. Dla mnie obrzydliwe" - powiedział Sienkiewicz.

Odnosząc się do charakteru pogrzebu, z honorami wojskowymi, zaznaczył, że taka jest decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej. "O tyle słuszna, że generał Jaruzelski był generałem i w czasie PRL i w czasach wolnej Polski. Istnieje pewien rytuał państwa i ceremoniał związany z pogrzebem osób o tym tytule. Generał Jaruzelski jest osobą kontrowersyjną, będzie dzielił Polaków jeszcze co najmniej przez jedno, dwa pokolenia. W latach 80. byłem po drugiej stronie i uważałam go za wroga" - dodał minister. 

Zdaniem Sienkiewicza "śmierć jest momentem, który wyrównuje wszystkie ludzkie spory". "Nie podzielam ani histerii lewicy, która żąda żałoby narodowej, ani histerii prawicy, która żąda, by generała pochować gdzieś pod płotem. (...). To już weszło w pewien zły obyczaj polskiej prawicy, a mianowicie te manifestacje przy okazji pogrzebów, złe mówienie o osobach zmarłych. To jest zły obyczaj, to psuje państwo, jest także jakąś formą działania na przekór podstawowemu kulturowemu
obyczajowi" - dodał.  

Minister powiedział, że nie wybiera się ani na mszę za generała Jaruzelskiego, ani na pogrzeb. "Natomiast uważam, że to co się dzieje wokół tego, raczej źle świadczy o zmianie, jaka zaszła w Polsce przez lata. Mówię tu o pewnym wykorzystywaniu każdego elementu, nawet śmierci, do walki politycznej opozycji z rządem" - dodał.


PAP/kop
Fot. PAP

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook