Jedynie prawda jest ciekawa


Sensacja czy manipulacja? Fakt publikuje dziwny sondaż, Nowoczesna pęka z dumy... choć nie istnieje

13.04.2018
sejm13042018
Sensacja czy manipulacja? Fakt publikuje dziwny sondaż, Nowoczesna pęka z dumy... choć nie istnieje

„Najnowszy sondaż boli do łez! Tak źle jeszcze nie było. PiS przegrywa. I to z kim” – pod takim tytułem portal Fakt.pl publikuje artykuł, z którego dowiadujemy się, iż według najnowszego sondażu Kantar Public, „zjednoczona opozycja” może wygrać z PiS-em.

„Tak złych wyników nie miała partia rządząca od dawna” – alarmują dziennikarze Faktu.

Z dalszej części tekstu dowiadujemy się, że z przeprowadzonego w dniach 9 i 10 kwietnia sondażu Kantar Public wynika, iż połączona lista PO i Nowoczesnej mogłaby liczyć aż na 32 procent poparcia. W tym samym sondażu na PiS chciało głosować 29 procent respondentów. Na kolejnych miejscach znalazłyby się Kukiz’15 z 10 procentami poparcia i SLD z 7 procentowym poparciem. Do Sejmu nie weszłoby PSL, na które głosować chciało 3 procent ankietowanych.

Jak ten dziwny sondaż komentują politycy opozycji?

O „trzęsieniu ziemi” napisała Katarzyna Lubnauer, która zapowiada zwycięstwo w wyborach. „Nie pozwolimy PIS zainfekować samorządów swoim stylem rządzenia” – skomentowała przewodnicząca Nowoczesnej. Jej wypowiedź jest o tyle dziwna, iż w ostatnim sondażu Kantar Public, w którym Nowoczesna występowała samodzielnie (28 lutego br.), partia K. Lubnauer miała… 6 procent poparcia.

Czy to oznacza, iż Nowoczesna rezygnuje z samodzielnego bytu i roztapia się w Platformie Obywatelskiej? Wiele na to wskazuje. Paulina Hennig-Kloska, rzeczniczka Nowoczesnej, mówi wprost, iż współpraca obu partii nie będzie ograniczona tylko do wspólnej listy podczas wyborów samorządowych.

– Nie traktujemy Polaków w sposób niepoważny. Nie wycofujemy się z naszych obietnic, aktualnie cały czas prowadzone są rozmowy i przygotowujemy wspólne listy – mówi rzeczniczka Nowoczesnej. – Dla nas sondaż nie jest sensacyjny, jest spodziewany. Polacy oczekują takiego porozumienia, a opozycja pokazuje swoją siłę w tym sondażu – dodaje rzecznik.

Czy także w wyborach parlamentarnych w 2019 roku powstanie wspólna lista PO i Nowoczesnej?

–  Na tym etapie myślimy o wyborach samorządowych, po nich będziemy myśleć o kolejnych. Nie wykluczamy wspólnych list – mówi rzeczniczka Nowoczesnej.

Powstanie wspólnej, antyrządowej koalicji zapowiadał wcześniej poseł Adam Szłapka, który w jednym z wywiadów przyznawał, iż to jedyna szansa na pokonanie PiS-u. Przypomnijmy, iż w marcu br. liderzy PO i Nowoczesnej poinformowali o podpisaniu wspólnego listu intencyjnego w sprawie wspólnego koalicyjnego startu w wyborach do sejmików. Grzegorz Schetyna zapowiadał wówczas, że przed wyborami samorządowymi powstanie „szeroka opozycyjna koalicja”. 

ac


Warto poczytać

 1. lgbt23072018 23.07.2018

  Lewicowi aktywiści sprofanowali warszawski kościół św. Anny?

  Prezes Młodzieży Wszechpolskiej poinformował na Twitterze o złożonym do prokuratury zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez aktywistów LGBT.

 2. szczerba23072018 23.07.2018

  Poseł Szczerba będzie miał kłopoty? Prokuratura zawiadomiona o możliwości popełnienia przestępstwa

  W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów i falą gróźb kierowanych w stosunku funkcjonariuszy oraz ich rodzin Komendant Główny Policji złoży zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

 3. 1270kgrobyu 23.07.2018

  Skandal! Hieny cmentarne obrabowały groby polskich żołnierzy pod Lwowem

  To raczej nie jest rosyjska prowokacja, przejaw nienawiści ze strony ukraińskich nacjonalistów tylko zwykła, ale jakże ordynarna bandycka grabież. Jak informuje „Nasz Dziennik” na lwowskich i podlwowskich cmentarzach rozkopywane i bezczeszczone są groby polskich żołnierzy

 4. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 5. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 6. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 7. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook