Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: zniecierpliwienie PO przeradza się w agresję

26.12.2016

„To zupełnie niepotrzebne eskalowanie konfliktu. W ten spór angażowane są siły spoza Polski. Myślę tu o Radzie Europy, Parlamencie Europejskim, KE, że w nasze polskie sprawy angażują się obcy interwenci. To jest niepokojące” — powiedział w programie „Woronicza 17” Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15.

„Również kształt protestu, który z demokracją i parlamentaryzmem nie ma nic wspólnego. Robienie blokady parlamentu i eskalowanie konfliktu przez obie strony. Z jednej strony PiS zblokowało poprawki do budżetu, a z drugiej opozycja zablokowała salę plenarną” – dodał. 

Posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska stwierdziła, że społeczeństwo dzieli się przez skrajne i kontrowersyjne wypowiedzi polityków. Zapierała się, że nikt z polityków Nowoczesnej nie wyzywa drugiej strony od złodziei i komunistów.

„Z drugiej strony takie słowa padają. Doszliśmy do trudnego momentu. Znów jest tak, że wychodzi Jarosław Kaczyński na konferencję i mówi o wyciąganiu ręki, a zaraz straszy postępowaniem karnym. Co do mieszania instytucji, polski rząd chce się angażować np. w rozwiązanie sporu n Ukrainie. Będąc członkiem wspólnoty warto o niektórych sporach rozmawiać. I nie widzę nic dziwnego, że Europa interesuje się tym, co się w Polsce dzieje” — stwierdziła posłanka Nowoczesnej.

Z kolei europoseł Marek Jurek podkreślił, że jeżeli jest poważny konflikt polityczny to pierwszym działaniem jest deeskalacja. „Polityków powinno obowiązywać dążenie do rozwiązania konfliktu. Podobny konflikt musiałem rozwiązać w 2006 roku. Miałem przed oczyma, że musze ochronić Polskę przed tym, co działo się na Wschodzie. Można to robić, tylko trzeba mieć trochę dobrej woli. To, co w tej chwili dzieje się z dziennikarzami, to dobra okazja do tego, żeby poprosić i przeprosić. Pytajmy polityków o opinie, ale nie pokazujmy ludzi jak przedmioty. Niezależnie od tego kto będzie rządził, niech dziennikarze pamiętają, że są po to, żeby rozmawiać z ludźmi”— apelował Marek Jurek.

Marszałek Adam Struzik (PSL) powiedział, że ciężko wyobrazić sobie, żeby państwo mogło dalej w ten sposób funkcjonować. „Myślę, ze zaraz po świętach trzeba usiąść do jednego stołu. Trzeba też popatrzeć, jak ten Sejm funkcjonuje, jakie prawa ma opozycja. Gdyby nie zapowiedzi ograniczenia możliwości funkcjonowania dziennikarzy w Sejmie, to być może tego konfliktu by nie było. Wierzę, że po stronie PiS też będzie wyciągnięta ręka. Staramy się zajmować pozycję mediacyjną między zwaśnionymi stronami” — mówił Struzik.

Andrzej Halicki z PO powiedział, że głosowanie w Sali Kolumnowej było głosowaniem „na rympał”. „Nie ma zgody na prowokacje. Mamy zrujnowany porządek prawny w wielu instytucjach. Jest to protest przeciwko psuciu państwa. To jest głosowanie na rympał” — stwierdził Halicki.

Z kolei wiceminister Jarosław Sellin zwrócił uwagę, że opozycja była przygotowana na zewnętrzną i wewnętrzną okupację Sejmu. „Posłowie nie mają prawa przesiadywać w Sali Plenarnej, kiedy posiedzenie zostało zamknięte. Nie mieliśmy wyjścia. Mieliśmy m.in. uniemożliwienie prowadzenia obrad przez marszałka Sejmu. Mieliśmy do czynienia z akcją przygotowaną. Spór o pracę dziennikarzy w Sejmie czy spór o posła Szczerbę był tylko pretekstem. Opozycja była przygotowana do zewnętrznej i wewnętrznej okupacji Sejmu. Uruchomiono przemoc, która była wychwalana przez polityków opozycji. Zniecierpliwienie PO przeradza się w agresję. Jej działania są tolerowane i pochwalane. To bardzo niebezpieczna droga. Deeskalacja jest konieczna”— podkreślił Sellin.

Posłanka Nowoczesnej kolejny raz broniła się twierdząc, że opozycja niczego nie zaplanowała, a uchwalony przez PiS budżet jest nielegalny. „To była manifestacja dziennikarzy. Mieliśmy kartki z napisem „wolne media”, bo robiliśmy sobie z nimi zdjęcia. To była nasza akcja, która nie miała mieć kontynuacji. To insynuacje. Robicie takie rzeczy i dziwicie się, że jest konflikt”— powiedziała Hennig-Kloska.

Poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski zauważył, że ten konflikt pokazuje słabość klasy politycznej. „Z tej rozmowy wynika, że my jako politycy nie do końca szanujemy i doceniamy spokój społeczny, że nie staramy się po obu stronach okopów działać. Nie ma woli, żeby rozwiązywać konflikty. Jest dążenie do totalnego zwycięstwa nad totalnym wrogiem. Tu pokazuje się słabość klasy politycznej, gdzie mamy skrajnie do siebie uprzedzone i wrogo nastawione ugrupowania polityczne” — dodał Rzymkowski.

wkt, wpolityce.pl

Fot. [fratria]

Warto poczytać

 1. morawiecki03022018 26.09.2018

  Premier celnie podsumował stan opozycji w Polsce. Co Morawiecki sądzi o działalności totalnych?

  Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dla dziennikarzy „Super Expressu”. Premier mówił m.in. o programie rządu PiS dla rolników, o niedawnym spotkaniu z sędzią Małgorzatą Gersdorf oraz reformie sądownictwa, a także o stanie opozycji w Polsce

 2. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 3. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 4. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 5. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 6. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 7. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook