Jedynie prawda jest ciekawa


Sejmowa awantura o Caracale

20.10.2016

"Powtarzanie, że mamy do czynienia wyłącznie z zamówieniem w Mielcu i wyłącznie z zamówieniem helikopterów Black Hawk jest nieprawdą. Ministerstwo Obrony Narodowej będzie zmierzało, w toku całego procesu wyposażenia polskich sił zbrojnych w co najmniej 50 śmigłowców, do tego, żeby każda z fabryk produkujących w Polsce mogła dostarczyć niezbędny siłom zbrojnym sprzęt" - podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w sejmowym przemówieniu dotyczącym przetargu na śmigłowce dla polskiej armii.

Na wniosek PO w Sejmie odbywa się w czwartek debata nad informacją w sprawie działań rządu związanych z pozyskaniem śmigłowców dla wojska.

„Od kilkunastu dni cała Polska jest świadkiem wielkiego zamieszania i wyjątkowej nieudolności rządu przy realizacji kontraktu dla sił zbrojnych w zakresie pozyskania śmigłowców wielozadaniowych. Mówię o rządzie, który w tej chwili sprawuje w Polsce władzę” — powiedział Czesław Mroczek, który w ubiegłej kadencji był wiceszefem MON odpowiedzialnym za zakupy uzbrojenia.

Jego zdaniem „rząd doprowadził do poważnego kryzysu w wielu aspektach”. Po pierwsze, dotyczy to bezpieczeństwa, bowiem wojsko nie otrzyma kilkudziesięciu potrzebnych śmigłowców, które muszą zastąpić obecne, wyeksploatowane. Po drugie, aspekt ekonomiczny, bowiem „rząd zgubił, bądź świadomie odstąpił od offsetu”. Mroczek zarzucił też rządowi doprowadzenie do konfliktu z Francją.

„Chcę zastrzec, że bardzo wysoko cenię Airbus Helicopters, koncern Airbusa, ich możliwości i na pewno współpraca z Airbusem będzie się układała. Ale jedno mogę powiedzieć z całą pewnością, odpowiadając PO na ich nadzieje: Polska nie będzie żadnym filarem żadnej zagranicznej firmy, a zwłaszcza piątym. Żadnym i nigdy. I to właśnie oddaje różnice miedzy naszym myśleniem a waszym myśleniem. Zarówno o niepodległości jak i o przemyśle zbrojeniowym. Chcę, żeby to było raz na zawsze jasne” — powiedział szef MON.

Macierewicz nawiązał również do sprawy handlu Mistralami i relacją miedzy tą operacją finansową a sprawą Caracali.

„Otóż jest prawdą, że Mistrale zostały sprzedane do Egiptu, i że w ostatnich dniach zostały de facto przekazane Rosji za 1 dolara. Ta operacja miała rzeczywiście miejsce. Związki z Caracalem i z państwa działaniami wyjaśni Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zapewniam państwa, że nie będzie to miłe dla was wyjaśnienie, dlatego, że zapowiedział już to, co się dzieje w tej sprawie pan Aleksander Kwaśniewski” —powiedział do przekrzykujących się w Sejmie posłów opozycji szef MON.

Pytany o podstawę prawną zwrócenia się do Mielca, Świdnika i Airbusa minister powiedział, że była to pilna potrzeba operacyjna.

„Podstawą prawną jest pilna potrzeba operacyjna zgłoszona przez dowódcę operacyjnego Wojska Polskiego. Do ministra obrony wpłynął oficjalny dokument dowódcy operacyjnego Wojska Polskiego, wskazujący, że jest pilna potrzeba operacyjna, by nabyć śmigłowce, zwłaszcza dla polskich sił specjalnych. Podstawa prawna jest w polskim ustawodawstwie zdefiniowana jednoznacznie. Dowódca operacyjny zwrócił się do ministra obrony i minister obrony przychylił się do tego wniosku, bowiem akceptuje tę podstawę prawną” - mówił minister Macierewicz i zdementował pogłoski dotyczące tego, że Polska skupi się tylko na zakupie śmigłowców Black Hawk.

„Chcę wyjaśnić, że powtarzanie, że mamy do czynienia wyłącznie z zamówieniem w Mielcu i wyłącznie z zamówieniem helikopterów Black Hawk jest nieprawdą. Ministerstwo Obrony Narodowej będzie zmierzało, w toku całego procesu wyposażenia polskich sił zbrojnych w co najmniej 50 śmigłowców, do tego, żeby każda z fabryk produkujących w Polsce mogła dostarczyć niezbędny siłom zbrojnym sprzęt. Jak słusznie wskazano, jednolita platforma jest wyłącznie możliwa w snach Platformy Obywatelskiej, której pomieszała się własna polityczna tożsamość z potrzebami polskiej armii” — podkreślił Macierewicz.

Minister dodał, że do konkursu może stanąć także Głuszec, bo nie ma powodu, żeby pomijać ten zakład. W swoim wystąpieniu nawiązał także do sprawy miejsc pracy w Radomiu.

„Chcę też jednoznacznie powiedzieć, że nie jest prawdą iż w ramach tego przetargu, tego offsetu były brane pod uwagę jakiekolwiek miejsca pracy w Radomiu. Niestety nie były brane, a powinny być. W ramach tego przetargu, dotyczącego helikopterów, w dokumentacji nie ma ani słowa o miejscach pracy dla Radomia. Nie ma też ani słowa o 6 tys. miejsc pracy. To jest wasz wymysł i kłamstwo. Proszę nie oszukiwać polskiego społeczeństwa”.

Odpowiadając na zarzuty opozycji, że w Mielcu spotkał się z magazynem, minister Macierewicz podkreślił, że to nieprawda.

„Państwo mówicie, że spotkaliśmy się z panią premier z magazynami. Otóż spotkaliśmy się tam z polskimi załogami, z polskimi pracownikami. Jednymi z najlepiej wykształconych i przygotowanych na świecie do produkcji śmigłowców. Z załogami, których zazdrości nam cały świat. Wy tych ludzi nazywacie magazynierami. Zapewne dlatego, że to wasz rzecznik był u niemieckiego przedsiębiorcy cieciem. Tym był pan Graś” — mówił w Sejmie minister Antoni Macierewicz.

Do sprawy zerwanych negocjacji odnieśli się także inni posłowie zgromadzeni na sali obrad.

„Kupując Caracale, za polskie pieniądze zlikwidowalibyśmy polskie zakłady” — mówił poseł PiS Artur Soboń.

Poseł zarzucił politykom PO, że w sprawie śmigłowców kłamali od samego początku.

„Zdarza się tak w cywilizowanym świecie, że strony nie dochodzą do porozumienia w twardych negocjacjach biznesowych. Cóż, zdarza się, ale normalnie się to akceptuje. W mentalności postkolonialnej nie da się tego zaakceptować, widać, że wy wciąż w tym tkwicie” — powiedział Soboń do posłów PO.

Cezary Grabarczyk (PO) zapowiedział, że Platforma przygotuje wniosek o powołanie komisji śledczej. Jego zdaniem najważniejsze jest to, że armia potrzebuje śmigłowców, a brak 50 maszyn, które miały być zamówione w zakończeniu przetargu, osłabia zdolności polskiej armii.

Mieczysław Kasprzak (PSL) ocenił, że kolejne wypowiedzi szefa MON ws. śmigłowców były sprzeczne i wprowadziły totalne zamieszanie w przestrzeni publicznej. Szef MON ogłosił, że jeszcze w tym roku kupi śmigłowce w Mielcu, potem mówił o zbudowaniu śmigłowca z Ukraińcami - wyliczał Kasprzak.

Z kolei Stefan Niesiołowski (Europejscy Demokraci) ocenił, że PiS, kończąc rozmowy ws. Caracali, dotrzymuje zobowiązań, ale głównie wobec amerykańskiego lobbysty Alfonso D’Amato, zawieszonego szefa gabinetu politycznego MON Bartłomieja Misiewicza i „zwolenników pana Putina”.

 „Nie ma Mickiewicza bez „Pana Tadeusza”, nie ma „Pana Tadeusza” bez Jankiela, nie ma Jankiela bez cymbałów. Wiwat Macierewicz” — zakończył Niesiołowski.

Do dyskusji nad informacją w sprawie śmigłowców dla wojska zgłosiło się ponad 40 posłów.

wkt/PAP/wPolityce.pl

[fot. PAP/ Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook