Jedynie prawda jest ciekawa


Sędzia Żurek przegrał w sprawie asesorów. Teraz próbuje się tłumaczyć

20.11.2017
Zurek20112017
Sędzia Żurek przegrał w sprawie asesorów. Teraz próbuje się tłumaczyć

Nie chodzi o przyznanie się do błędu, tylko o ścisłe przestrzeganie prawa - oświadczył w poniedziałek rzecznik KRS Waldemar Żurek, pytany o zmianę zdania Rady w kwestii powołania odrzuconych w październiku asesorów sądowych. Mieliśmy szereg braków, których nie dało się uzupełnić w tej procedurze - dodał.

KRS podjęła decyzję o podjęciu obowiązków przez 252 spośród 265 mianowanych asesorów sądowych, których powołaniu Rada sprzeciwiła się pod koniec października. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro komentując zmianę decyzji przez KRS powiedział, że to "obnaża całkowitą kompromitację Krajowej Rady Sądownictwa".

Zapytany o to w poniedziałek radiu w TOK fm Waldemar Żurek powiedział: "Myślę, że nie chodzi o przyznanie się do błędu, tylko o takie ścisłe przestrzeganie prawa. Mieliśmy szereg braków, i to braków, których nie dało się uzupełnić w tej procedurze."

- Oczywiście, dla kogoś, kto nie jest prawnikiem, te kwestie formalne wydają się mniej istotne - dodał. Jak podkreślił, podczas rozpatrywania kandydatur KRS miała wymóg, który musiał zostać spełniony.

Żurek przypomniał też, że Krajowa Rada Sądownictwa nie jest polityczna, mimo że składa się w części z polityków. - Natomiast niewątpliwe (jest), że my, jak zawsze, staramy się rzetelnie robić naszą robotę i to zostało wykorzystane przeciwko nam - zaznaczył rzecznik KRS.

- Jest taka teoria, że w tym sporze, który toczył się raczej pomiędzy ministrem (sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro) a prezydentem Andrzejem Dudą, KRS była pewnym zakładnikiem - zaznaczył Żurek. Według niego "uderzenie w Radę w tym momencie było na rękę ministrowi sprawiedliwości". Jego zdaniem Ziobro chciał pokazać w ten sposób: "my, okopani; stara kasta, nie dopuszczamy młodych". - I tak to się stało - dodał.

KRS ponownie rozpatrzyła kandydatury 255 asesorów z 265, co do których wyraziła sprzeciw. Rada zastosowała wobec nich przepis mówiący, że"w przypadku ujawnienia nowych okoliczności dotyczących osoby wskazanej we wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego albo asesora sądowego, Rada może z urzędu lub na wniosek uczestnika postępowania ponownie rozpatrzyć sprawę". Za taką okoliczność KRS uznała złożenie przez asesorów "dokumentów, które powinny być podstawą podjęcia decyzji o mianowaniu na stanowisko asesora". Po tym KRS ponownie rozpatrzyła kandydatury.

PAP
Fot: PAP/Tomasz Gzell

PAP/Tomasz Gzell
PAP/Tomasz Gzell
PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook