Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyną z Budką atakują PiS

19.03.2016

Czołowi politycy Platformy uczestniczyli w Gliwicach w debacie Klubu Obywatelskiego pt. "Polski samorząd - wyzwania i zagrożenia". Obradom towarzyszyły ataki na PiS, w których brylowali Grzegorz Schetyna i Borys Budka.

Podczas konferencji prasowej Schetyna agresywnie odniósł się do zarzutów PiS w związku z jego działaniami na rzecz rezolucji Parlamentu Europejskiego o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Politycy rządzącej partii uważają, że to działanie na szkodę Polski.

- Mamy tutaj bardzo poważną różnicę zdań z politykami PiS i Jarosławem Kaczyńskim, bo on uważa, że Bruksela i wspólnota europejska to jest coś obcego Polsce, a my inaczej. Uważamy, że jesteśmy także Europejczykami i chcemy mieć wpływ na politykę europejską, chcemy walczyć o polski interes w Brukseli i chcemy  pokazywać, że Polska potrafi wykorzystywać w najlepszy z możliwych sposobów obecność w UE. Polska jest największym beneficjentem, Polska dostaje najwięcej pieniędzy od lat, Polska najbardziej intensywny sposób modernizuje się i trzeba z tego potrafić korzystać - mówił przewodniczący PO.

- Jeżeli Jarosław Kaczyński szuka wrogów w Europie, szuka konfliktu w Europie, to mówimy, żeby nie szedł tą drogą, bo to jest droga tylko w jedną stronę - w stronę konfliktu, sporu i marginalizacji. Zrobimy wszystko, żeby Polska - jeżeli nie robi tego rząd PiS-u, nie robią tego politycy PiS-u, nie robią tego prezydent Duda, czy premier Szydło, czy prezes Kaczyński, to będą to robić parlamentarzyści PO, eurodeputowani PO, ludzie z samorządów  wojewódzkich i wszystkich szczebli, ludzie, którzy tworzą część publicznej władzy, i którzy tak naprawdę dostają mandat od wyborców co 4 lata na każdym poziomie. To są ludzie PO i nasz wpływ i wkład, żeby ta pozycja Polski była podmiotowa i najlepsza z możliwych - dodał.

Podczas briefingu prasowego poprzedzającego spotkanie dziennikarze pytali m.in. o uchwaloną krótko przed wyborami ustawę metropolitalną. Na posiedzeniu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński powiedział, że jest ona niedopracowana i dlatego wymaga nowelizacji. - Jest po prostu fatalna - ocenił.

Budka przypomniał, że właśnie na Śląsku - gdzie potrzeba takiego aktu jest szczególnie widoczna - powstawały zręby ustawy metropolitalnej. - Na przykładzie śląskiej aglomeracji można mówić o tym, jak współpracować. To po uwagach m.in. śląskich samorządowców, samorządowców ugrupowań obywatelskich, samorządowców pracujących w Górnośląskim Związku Metropolitalnym, wprowadzono wszystkie poprawki mające na celu zagwarantowanie, by powiat metropolitalny był elementem samorządności, a nie władzy polityków. Dlatego może ta ustawa nie podoba się politykom PiS, bo jest ona elementem samorządności, a nie partyjniactwa, które tak promowane jest przez PiS - powiedział.

- Liczymy na to, że rząd wykona ustawę, doprowadzi do wydania rozporządzenia. Ta ustawa być może wymaga poprawek, ale przede wszystkim należy dać szansę tym wszystkim - tak jak tu na Śląsku - którzy chcą powiatu metropolitalnego, chcą współpracy i widzą, że są zadania ponadpowiatowe klasyczne, ponadmiejskie. Dlatego apelujemy o to, by zamiast krytykować, rząd wziął się do pracy i wydał odpowiednie rozporządzenia, bo bez tego nie będzie dobrze funkcjonujących powiatów metropolitalnych - dodał.

Według Schetyny polityka metropolitalna to "antyteza tego, o czym mówi PiS i ministrowie rządu PiS". - Oni chcą centralizować, oni nie chcą, żebyśmy mieli wybór, czy władzy będzie więcej w Katowicach czy w Gliwicach czy w woj. śląskim. Chcą tej władzy jak najwięcej w Warszawie, najlepiej na ulicy Nowogrodzkiej, tam gdzie  jest siedziba partii PiS, ale to zupełnie inna filozofia funkcjonowania. My bardzo twardo będziemy o tym mówić - jak najwięcej samorządności, to jak najwięcej decyzji na dole, jak najwięcej kompetencji i pieniędzy tutaj, dobrze wydawanych. Jak najwięcej Polski obywatelskiej to jest to, o co nam chodzi i zawsze będziemy o to walczyć, bo Polska wykorzystuje swoją szansę właśnie dlatego, że potrafi tak dobrze współpracować między samorządem a administracją rządową, to jest polski fenomen i będziemy go chronić - powiedział.

Obawy o losy ustawy wyrażał podczas debaty m.in. prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski z PO. - Obawiam się, że obecny rząd nie wyda rozporządzeń wykonawczych do ustawy, pozbawi nas możliwości stworzenia związku. Uważam, że obecny rząd w taki sposób ją znowelizuje, że nie będzie nam się opłacało stworzyć związku. (...) Władzy nie jest na rękę, aby wzmocnić region śląski - mówił.

Przyjęta jeszcze przez poprzedni parlament i podpisana przez prezydenta 28 października ub.r. ustawa metropolitalna umożliwia powoływanie przez Radę Ministrów (na wniosek zainteresowanych samorządów) związków metropolitalnych, czyli spójnych przestrzennie sfer oddziaływania miast, które są siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Związek metropolitalny ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju obszaru związku, publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku; współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook