Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna: PiS zdemolował pozycję Polski w UE.

20.12.2017
Schetynawiki
Schetyna: PiS zdemolował pozycję Polski w UE.

To fatalna decyzja dla Polaków, która wyrzuca nas na obrzeża UE; mam za to ogromne pretensje do Jarosława Kaczyńskiego i rządu PiS, bo zdemolowali pozycję Polski - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna, komentując środową decyzję KE o uruchomieniu wobec Polski art. 7 unijnego traktatu.

Art. 7.1 unijnego traktatu mówi, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE (składająca się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich) większością czterech piątych, po uzyskaniu zgody PE, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych.

Wiceszef Komisji Frans Timmermans, który poinformował w środę o decyzji KE, podkreślił, że Komisja daje Warszawie trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

Schetyna ocenił w środę na konferencji prasowej w Rzeszowie, że za decyzję Komisji Europejskiej odpowiedzialne jest wyłącznie Prawo i Sprawiedliwość. - Ta decyzja jest fatalna dla Polaków, (...) wyrzuca nas na obrzeża Unii Europejskiej - uznał szef Platformy.

Podkreślił, że po uruchomieniu art. 7, Polska będzie miała utrudniony udział w procesie decyzyjnym Wspólnoty. - Dzisiaj najważniejsze decyzje w UE będą podejmowane bez udziału Polski - wskazywał Schetyna.

Jego zdaniem, jeszcze dwa lata temu, po rządach Platformy nasz kraj był "prymusem" Europy. - Kiedy zostawialiśmy władzę, zostawialiśmy pozycję Polski na naprawdę najwyższym poziomie, a dzisiaj to wszystko zostało w sposób kompleksowy zmarnowane i zdemolowane. Mam za to ogromne pretensje do Kaczyńskiego i rządu PiS. Nie rozumiem też zachowania premiera Mateusza Morawieckiego, który bez powodu, bez pretekstu opuścił szczyt w Brukseli ze szkodą dla Polski - powiedział Schetyna.

Dodał, że Morawiecki został przez PiS wskazany na premiera, aby odbudować relacje z Unią Europejską. - Opuszczenie przez niego szczytu zostało fatalnie przyjęte i tak naprawdę, to co miało być szansą, nowym początkiem, okazało się być potwierdzeniem najgorszych opinii o rządzie PiS i o Kaczyńskim - zaznaczył lider PO.

Premier opuścił ubiegłotygodniowy szczyt unijny w Brukseli przed jego zakończeniem. Wziął udział w sesji dotyczącej strefy euro i opuścił szczyt, zanim unijni przywódcy podjęli decyzję w sprawie zielonego światła na przejście do kolejnego etapu rozmów w sprawie Brexitu. Ze źródeł zbliżonych do rządu PAP dowiedziała się, że premier Mateusz Morawiecki wrócił do kraju w związku z zaplanowanym spotkaniem z ministrem koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim i szefem Agencji Wywiadu.

W związku z środową decyzją KE szef Komisji Jean-Claude Juncker wystosował zaproszenie do premiera Mateusza Morawieckiego na rozmowę 9 stycznia. Zaproszenie - jak poinformowała PAP rzecznik rządu Joanna Kopcińska - zostało zaakceptowane. 

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook