Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna o Puszczy: będzie projekt specustawy

11.07.2017

Przygotowanie projektu specustawy ws. Puszczy Białowieskiej, z rozwiązaniami dot. ochrony puszczy, oraz z działaniami ważnymi dla życia i interesów mieszkańców regionu, który ma także pogodzić strony sporu - zapowiedział we wtorek w Białowieży (Podlaskie) szef PO Grzegorz Schetyna.

W Białowieży spotkał się na pierwszym wyjazdowym posiedzeniu gabinetu cieni PO. Wcześniej politycy Platformy byli w Hajnówce, spacerowali po Puszczy Białowiejskiej; w planie mają jeszcze spotkanie z ekologami. Swoją konferencję zwołała też Nowoczesna.

Schetyna powiedział dziennikarzom, że PO traktuje sprawę puszczy w sposób "szczególny". "Dlatego przygotujemy projekt specustawy, specjalnej ustawy, która będzie dedykowana Puszczy Białowiejskiej" - zapowiedział polityk. Według niego specustawa będzie pokazywała, że "można stworzyć konstrukcję", w której znajdą się wszystkie interesy różnych grup i problemy. Wymienił kwestie zachowanie parku narodowego, interesy mieszkańców, samorządów; mówił też o możliwości funkcjonowania w otulinie puszczy w "sposób normalny, cywilizowany".

Jak podkreślił, PO będzie chciała zaangażować w tę sprawę instytucje w Strasburgu i Brukseli, w "rodzinie politycznej", w której jest jego partia. "Będziemy chcieli zwrócić uwagę politykom europejskim na problem Puszczy Białowieskiej" - zapowiedział Schetyna.

Konferencja prasowa PO miała się pierwotnie odbyć przed wejściem na teren parku pałacowego, gdzie znajduje się siedziba Białowieskiego Parku Narodowego, została jednak przeniesiona do hotelu. Na miejsce planowanej konferencji przyszła grupa zwolenników wycinki w puszczy i działań ministerstwa środowiska oraz leśników. Protestujący chcieli także wejść do hotelu, ostatecznie po negocjacjach zostali przed hotelem, gdzie rozwinęli transparenty z napisami: "Szyszko = równowaga w lesie i przyrodzie", "PO - zostało: zniszczone siedliska, Natura 2000, gnijące 3,5 mln metrów sześć. drewna w Puszczy Białowieskiej, gradacja kornika drukarza, bezrobocie?".

Schetyna zaznaczył na konferencji prasowej, że sprawa puszczy jest ważna i nie tylko symboliczna dla mieszkańców, ale ważna jest dla Polski, dla Europy i dla naszej historii. Jak mówił, Puszcza Białowieska to element i część polskiej historii. "Tak na to patrzymy" - oświadczył.

Według lidera PO minister środowiska Jan Szyszko pozwala na "mordowanie puszczy". "Chcemy bardzo wyraźnie powiedzieć, że sprzeciwiamy się takim metodom i takiej polityce fałszu, obłudy, a na końcu rozmieniania czy wymiany wszystkiego na pieniądze, bo tu one są ciągle w tle. Nie zaakceptujemy takiej polityki rządu PiS i ministerstwa środowiska" - powiedział.

Schetyna zadeklarował, że nie traktuje złożonego zobowiązania ws. puszczy jako wyborczego. "Chcemy powiedzieć, że sprawa jest po prostu ważna. Polska musi być dumna z Puszczy Białowieskiej, a my nie możemy się wstydzić za politykę rządu w Polsce i Europie" - dodał. 
 
Prace nad projektem specustawy dopiero się zaczynają. Ich koordynatorka, posłanka PO Gabriela Lenartowicz i minister środowiska w gabinecie cieni PO mówiąc o idei specustawy zaznaczyła, że ostatnie miesiące pokazały, że dotychczasowe rozwiązania prawne, nawet międzynarodowe okazały się "nieskuteczne".
"W tej ustawie chcemy bezpośrednio zawrzeć wszystkie regulacje, czy to zalecenia UNESCO, czy Komisji Europejskiej, żeby stały się naszym prawem krajowym. Wtedy egzekucja tego prawa będzie bardziej przejrzysta i czytelna" - powiedziała Lenartowicz. 

Według posłanki rozwiązania do specustawy powinny być wypracowane przez wszystkie strony, mają powstać rozwiązania systemowe, "nie podlegające koniunkturze politycznej", a nie jednorazowe, by wesprzeć "obszary pod szczególną ochroną przyrodniczą.
Była premier Ewa Kopacz dodała, że PO chce "pogodzić obie strony" sporu wokół puszczy, choć to zadanie trudniejsze. "Chcemy pokazać, że lokalne środowiska, mieszkańcy tych ościennych gmin i małych wsi wymagają i zasługują na pomoc" - powiedział Kopacz. Chodzi o pieniądze np. na kanalizację, drogi lokalne, odnawialne źródła energii, ale też na zarabianie na tym, że mieszkają w sąsiedztwie puszczy i w tym powinno pomóc państwo.

Poseł Stanisław Gawłowski dodał, że pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z poziomu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Nie policzono ile to miałoby kosztować. Projekt ma być gotowy na przełomie 2017 i 2018 r.

Puszcza Białowieska - podkreślała na wtorkowej konferencji prasowej szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer jest dziedzictwem nie tylko na miarę całego kraju, ale także dziedzictwem światowym, które znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. 

"Dlatego jesteśmy winni Puszczy ochronę" - podkreśliła Lubnauer. Dodała, że "drzewa i Puszcza nie mają przynależności partyjnej" i do sprawy Puszczy Białowieskiej trzeba podejść racjonalnie a nie ideologicznie, choć oczywiście tematowi towarzyszą emocje. 

Posłanka Nowoczesnej stwierdziła, że minister Szyszko nie może traktować wszystkich uwag, wypowiedzi ekspertów, również stanowisk instytucji zewnętrznych, jako "ataku na siebie". "To nie jest tak, że tylko minister Szyszko może mieć rację" - dodała.

Według szefowej klubu Nowoczesnej, rozszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego na teren całej Puszczy Białowieskiej pozwoliłoby na zbudowanie "czegoś, co byłoby unikatowe na skalę światową". 

"Mogłoby być to nasze dobro, do którego byśmy ściągali turystów, mogłoby być to miejsce, które byłoby wizytówką Polski. Zamiast tego minister Szyszko psuje opinię Puszczy we wszystkich krajach" - powiedziała Lubnauer.
"Panie ministrze, mniej ideologii, więcej racjonalizmu, więcej działania na rzecz interesu wspólnego Polski" - zaapelowała szefowa klubu Nowoczesnej do szefa resortu środowiska.

Wycinka w Puszczy Białowieskiej - mówiła inna posłanka Nowoczesnej Monika Rosa - jest przykładem sytuacji, kiedy "zdrowy rozsądek przegrywa z ideologią i kiedy "poczucie dobra wspólnego przegrywa z partyjnością". Według niej, także problem smogu stanie się niedługo tematem ideologicznym, który nie zostanie rozwiązany przez rząd, a także kwestia odnawialnych źródeł energii jest "zakładnikiem partyjności i konserwatywnego myślenia o energetyce". 

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wezwał w ubiegłą środę - podczas 41. sesji w Krakowie - polskie władze do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej. Polska i Białoruś mają także przyjąć misję ekspertów i przygotować raport o stanie zachowania puszczy. Jednocześnie przedłużono czas, który Polska ma na przygotowanie raportu - ma on powstać do grudnia 2018, a nie do lutego przyszłego roku.
Od kilku tygodni działacze Greenpeace i Fundacji Dzika Polska protestują przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.

PAP

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wezwał w ubiegłą środę - podczas 41. sesji w Krakowie -
polskie władze do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy
Białowieskiej. Polska i Białoruś mają także przyjąć misję ekspertów i przygotować raport o stanie
zachowania puszczy. Jednocześnie przedłużono czas, który Polska ma na przygotowanie raportu - ma on
powstać do grudnia 2018, a nie do lutego przyszłego roku. 

Od kilku tygodni działacze Greenpeace i Fundacji Dzika Polska protestują przeciwko wycince drzew w
Puszczy Białowieskiej.

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook