Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

26.04.2018
1270schetynmapoasm
Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

W czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów największych miast. Wśród nich znaleźli się m.in. w Warszawie - Patryk Jaki, a w Krakowie - Małgorzata Wassermann.

 "Uważam, że to tylko pokazuje, że mamy wielką szansę wygrać wybory w tych 10-14 największych miastach - my, czyli koalicja, którą zbudujemy wokół naszego porozumienia Platformy z Nowoczesną" - powiedział Schetyna dziennikarzom podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie.

Jak mówił szef PO, "w wielu miejscach PiS oddaje walkowerem te pojedynki, to znaczy wskazuje osoby zupełnie nieznane". "Wydaje mi się, że po prostu nie mają nazwisk, nie mają ludzi, nie mają samorządowców" - podkreślił.

W jego ocenie Prawo i Sprawiedliwość "nie lubi samorządów, ma dystans do samorządów". "Oni chcą Polski centralistycznej, resortowej, wszystko co miejscowe, lokalne, gdzie władza jest blisko ludzi, nie odpowiada filozofii PiS" - zaznaczył Schetyna.

Zapowiedział, że PO i Nowoczesna zamierzają poszerzać porozumienie przed wyborami samorządowymi, które - jak się wyraził - "będą prawdziwym wstępem do kampanii 2019 roku".

Lider Platformy pytany przez dziennikarzy o kandydata PiS na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego i jego pojedynek z Rafałem Trzaskowskim ocenił, że "będzie to prawdziwy bój Trzaskowski-Jaki".

"Wybór pomiędzy warszawiakiem od pokoleń, osobą która kocha Warszawę i chce się jej poświęcić i chce ją jeszcze lepiej modernizować i tworzyć europejską potęgą. I drugim kandydatem, który jest przywieziony przez Kaczyńskiego w teczce, wrzucony do Warszawy, żeby się na warszawiakach mścić, żeby się odgrywać - to co robi w tej komisji reprywatyzacyjnej to pokazuje" - powiedział Schetyna.

Oceniając kandydatkę PiS w wyborach w Krakowie Małgorzatę Wassermann, lider PO powiedział: "Chcę być grzeczny, ale jeszcze słabiej ją (kandydaturę-PAP) oceniam, niż jako szefową komisji ds. Amber Gold".

Według niego PO wciąż rozmawia z obecnie urzędującym prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim i jest gotowa go poprzeć. "Jeżeli on będzie kandydował, to jego wsparcie z naszej strony jest czymś oczywistym, jeżeli nie podejmie tej decyzji, to chciałbym, żeby była taka kandydatura wspólna koalicji obywatelskiej rozszerzonej o różne środowiska, także środowisko prezydenta Majchrowskiego. Uważam że jest to możliwe i w maju będziemy gotowi, żeby przekazać taką informację" - zapowiedział.(PAP)

autor: Rafał Grzyb, Fot. PAP/Marcin Bielecki


Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 5. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 6. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 7. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook