Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna dyscyplinuje Gronkiewicz-Waltz. "Powinna być gotowa do obecności na komisji"

05.10.2017

Rozumiem wątpliwości konstytucyjne prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, co do komisji weryfikacyjnej, ale powinna być gotowa do obecności na tej komisji - ocenił w czwartek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny zbada pierwsze trzy wnioski prezydent stolicy o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego, czy decyzje reprywatyzacyjne wydaje prezydent miasta czy komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Gronkiewicz-Waltz uzasadniała, że są obecnie dwa organy powołane do rozstrzygania spraw reprywatyzacyjnych: komisja oraz prezydent miasta i w związku z tym nie ma możliwości, by prezydent był stroną w komisji (tym też tłumaczyła swoje niestawiennictwo przed komisją, za co już kilka razy komisja ukarała ją grzywnami po 3 tys. zł).

Schetyna odniósł się do tego w TVP1. W jego ocenie "komisja została powołana do tego, by walczyć z Hanną Gronkiewicz-Waltz, z warszawską Platformą Obywatelską". Podkreślił, że skala zaniedbań dotycząca reprywatyzacji w stolicy pochodzi nie tylko z czasów Gronkiewicz-Waltz, "ale także, czy może przede wszystkim" z czasów jej poprzedników - Lecha Kaczyńskiego i innych prezydentów.

Ocenił, że "czwartkowe orzeczenie sądu będzie ważne, by prezydent miasta miała pewność, że powinna się stawić i, że powinna być obecna przed komisją".

Lider PO podkreślił, że rozumie postawę Gronkiewicz-Waltz i przekonanie o niekonstytucyjności komisji, i zawsze będzie przy niej stał i ją wspierał. Ocenił, że panuje atmosfera "polowania na prezydent miasta".

- Zawsze będę stał przy niej i ją wspierał, ale uważam, że trzeba dawać świadectwo prawdzie. Uważam, że powinna być także gotowa do obecności na tej komisji - powiedział.

Pytany, czy taka sytuacja (niestawiennictwo prezydent - PAP) obciąża PO, odparł, że na pewno nie pomaga partii. - W ogóle reprywatyzacja, to trudna historia - opis tej rzeczywistości. Ona nam nie będzie pomagać, to jasne, ale chodzi o to, żeby ją wyjaśnić i stanąć po stronie prawdy - powiedział.

- Uważam też, że nie można unikać odpowiedzialności. Ci wszyscy, którzy tworzyli ten układ przestępczy przez te ostatnie lata w urzędzie miasta, prawnicy, urzędnicy, notariusze, bo przecież widzimy, że to taki system był (...) oni wszyscy powinni za to odpowiedzieć - stwierdził szef PO.

W jego ocenie cała polska klasa polityczna powinna "wziąć się za reprywatyzację i przyjąć porządną ustawę". - Trudno walczyć z orzeczeniami sądowymi i niestety doszło do stworzenia tego systemu przestępczego - nie mam co do tego wątpliwości - powiedział.

- Ale robić z tego polityczny oręż przeciw Platformie Obywatelskiej - na to nie pozwolę. Dlatego, że będą przykłady w następnych dniach, że decyzje były podejmowane - np. w sprawach związanych ze śmiercią pani Jolanty Brzeskiej - za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego - powiedział.

PAP
Fot:wikicommons

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook