Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Ustawa metropolitarna do końca roku

16.03.2017

"Realnie, żeby ta ustawa mogła zafunkcjonować w kontekście wyborów samorządowych, to ona musi skutecznie wejść w życie przed końcem tego roku” - powiedział poseł PiS Jacek Sasin po czwartkowych rozmowach z samorządowcami z Mazowsza.

W czwartek Sasin i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera spotkali się przedstawicielami gmin wymienionych w dotychczasowej propozycji PiS dotyczącej utworzenia metropolii warszawskiej. Była to już druga tura konsultacji w sprawie projektu PiS, wcześniejsze odbyły się w lutym. 

"Realnie, żeby ta ustawa mogła zafunkcjonować w kontekście wyborów samorządowych, to ona musi skutecznie wejść w życie przed końcem tego roku. Ponieważ mówimy nie tylko o samym fakcie wyborczym, ale też o konieczności pewnego zakresu czasowego przygotowania takich zmian" - mówił Sasin na konferencji prasowej po spotkaniu. Wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku. 

"Te kilka miesięcy jest niezbędne" - podkreślił poseł PiS. "Zakładam, że koniec tego roku to jest ten najdalszy moment, kiedy ta ustawa powinna być uchwalona" - dodał. 

Sasin wraz z wojewodą mazowieckim poinformowali, że w połowie przyszłego tygodnia powinny ruszyć dalsze konsultacje dotyczące projektu ustawy autorstwa PiS. Konsultacje mają potrwać co najmniej półtora miesiąca, a do wakacji powinna zakończyć się ich ocena. 

Według Sasina, samorządowcy zgadzają się z tym, że potrzebna jest nowa ustawa metropolitalna, a ci, którzy uczestniczyli we wcześniejszym spotkaniu zadeklarowali, że chcą dalej brać udział w konsultacjach dotyczących projektu ustawy. "Teraz przechodzimy do następnego etapu. Jak ustaliliśmy na tym spotkaniu, to będą problemowe zespoły, które w mniejszym gronie będą już pracowały nad konkretnymi obszarami, które budzą zainteresowanie, zaniepokojenie, dyskusję, czy też wymagają dalszego uszczegółowienia" - przekazał dziennikarzom. 

"Wojewoda w najbliższym czasie (...) zaproponuje harmonogram. Zaproponuje również obszar prac tych problemowych zespołów i zwróci się do zainteresowanych samorządów o to, aby wskazały osoby, które będą nad tymi konkretnymi rozwiązaniami pracować" - dodał. 

Podkreślił jednak, że konsultacje nie będą ograniczone do rozmów z samorządowcami. Poinformował, że w najbliższych dniach ruszą one także wśród mieszkańców gmin ujętych w projekcie ustawy. "Jestem przekonany, że będziemy w stanie dotrzeć do ludzi i osiągnąć taki skutek, że z jednej strony mieszkańcy będą mogli czuć się dobrze poinformowani w tej sprawie i w oparciu o tę informację wyrazić swoją opinię, a z drugiej strony nam to da bardzo dobry materiał do dalszej pracy" - wskazał poseł PiS. 

"Ten materiał zostanie potem opracowany przez ekspertów. Mam zapewnienie ze strony ministra (spraw wewnętrznych Mariusza) Błaszczaka, że włączy się w tę ocenę Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, który dysponuje gronem ekspertów, którzy zapoznają się z wnioskami z tych konsultacji. I na tej podstawie zaproponujemy nową, poprawioną wersję tego projektu ustawy metropolitalnej" - powiedział Sasin. 

"Mam nadzieję, że do wakacji uda nam się ten proces zamknąć" - zaznaczył. 

Wojewoda Sipiera ocenił, że w czwartek "udało się ruszyć z miejsca", a konsultacje pozwolą na przygotowanie dobrej ustawy metropolitalnej. W jego ocenie już widać, że są samorządy, które nie chcą nic zmieniać, ale też takie, które oczekują pewnych zmian oraz te, które "cieszą się, że wreszcie coś się w kwestii metropolii dzieje". 

Dziennikarze dopytywali też wojewodę o sens terminu odbytego w czwartek spotkania, ponieważ kolidowało ono z Forum Samorządowym odbywającym się w tym samym czasie w Warszawie. Sipiera stwierdził, że nie wiedział o zwołaniu Forum i nie otrzymał na nie zaproszenia. Dodał, że na początku zorganizowanych przez niego konsultacji o metropolii warszawskiej uczestniczyło w nich 70 samorządowców. "Później około połowa z nich przeniosła się na Forum" - powiedział. 

Forum Samorządowe w Warszawie odbyło się z udziałem marszałków, przewodniczących i radnych sejmików wojewódzkich, prezydentów, burmistrzów, starostów oraz wójtów z całego kraju. 

Przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy, w tym: w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka. 

ak/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook