Jedynie prawda jest ciekawa


Saryusz-Wolski: Nie akceptuję donoszenia na własny kraj

05.03.2017

Jacek Saryusz-Wolski odniósł się do krytyków i podał na Twitterze powody podjęcia zgody o kandydowaniu na szefa Rady Europejskiej.

W niedzielę na Twitterze Jacka Saryusz-Wolskiego pojawiły się nowe wpisy. Polityk, który został wyrzucony z PO za to, że będzie kandydatem na szefa Rady Europejskiej, wskazuje, że kieruje się w swoim postępowaniu patriotyzmem i polską racją stanu. - Wysiadam z Platformy na przystanku Polska – napisał, a w kolejnym wpisie dodał.: - Radość o poranku. Bez Targowicy. Do wpisu dołączył piosenkę „Radość o poranku”.

Jacek Saryusz-Wolski przypomniał też o działaniach Platformy Obywatelskiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i o tym, jak PO rozpętało międzynarodową kampanię przeciwko Polsce: - Szczyt hipokryzji, popełnić samemu delikt (TK), półgębkiem przeprosić, oskarżyć adwersarzy o to samo, rozpętać kampanię mnr przeciw Polsce – stwierdził w kolejnym wpisie.

Polityk odniósł się do informacji, że w zamian za kandydowanie na szefa Rady Europejskiej obiecano mu stanowisko szefa ministra spraw zagranicznych. - Nic mi nie obiecano, pozostaję w EPP – odpowiedział na zarzuty. I dodał: Że zacytuję PDT: 'Rząd to nie urząd zatrudnienia.

Jacek Saryusz-Wolski wyjawił, jakie będą jego dalsze losy polityczne w Parlamencie Europejskim, napisał, że pozostaje w Europejskiej Partii Ludowej. - Wyjaśniam, w grupie EPP są/pozostają osoby które opuściły lub zostały usunięte ze swych partii – napisał.

- Wrocław był momentem przekroczenia ostatniej czerwonej linii nielojalności wobec własnego państwa – stwierdził w kolejnym wpisie i przypomniał wypowiedź Donalda Tuska z Wrocławia na zakończenie Roku Kultury, gdy zaatakował rządzących po wydarzeniach z 16 grudnia 2016 r.

Tusk stwierdził podczas przemówienia, że sytuacja w Polsce wymusiła na nim zmianę treści wystąpienia i przystąpił do odczytywania z kartki antyrządowej odezwy. Wyraźnie skarcił polski rząd. - Demokracja bez poszanowania dla kultury zwyczaju i konwencji wyrodnieje szybko w swoje przeciwieństwo. Demokracja, w której ludzi pozbawia się dostępu do informacji lub narzuca jeden model życia, staje się równie nieznośna jak dyktatura - mówił przewodniczący RE. - Po wczorajszych wydarzeniach w Sejmie i na ulicach Warszawy, mając też w osobistej pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, którzy sprawują władzę w naszym kraju, o respekt i szacunek wobec ludzi, wobec zasad i wartości konstytucyjnych, ustalonych procedur i dobrych obyczajów. A tym wszystkim, którzy gotowi są trwać przy europejskich standardach demokracji w Polsce, chciałbym podziękować i wyrazić najszczersze uznanie: jesteście dziś najlepszymi strażnikami polskiej reputacji - w Europie i na świecie - dodał Donald Tusk.

Europoseł napisał, że żałuje dwunastu lat spędzonych w szeregach Platformy Obywatelskiej. - Szkoda tych 12 lat, liczy się nie tylko wiedza, ale też morale i charakter – ocenił europoseł.

Odniósł się również do zarzutów, że jest politykiem nieznanym dla premierów rządów państw członkowskich Unii Europejskiej. Przypomniał, że zna większość premierów w Unii Europejskiej i to on przedstawił Donalda Tuska Angeli Merkel. - Od 10 lat uczestniczę w szczytach EPP w których w najlepszych czasach uczestniczyło 2/3 premierów, lata temu przedstawiłem PDT szefowej CDU – podkreślił Saryusz-Wolski.

- Dotrwałem do końca kadencji, sprzeciwiając się antypolskim rezolucjom,przed czym przestrzegałem władze PO, bo prowadziłem spr bezp,UA,RU,NS2 – napisał europoseł. Wskazał, że w ostatniej kadencji Parlamentu Europejskiego zajmował się kwestiami bezpieczeństwa energetycznego, wydarzeniami na Ukrainie, działaniami Rosji oraz sprawą rurociągu Nord Stream 2.

W sobotę Jacek Saryusz-Wolski potwierdził na Twitterze wcześniejsze doniesienia, że jest kandydatem na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Odniósł się również do działań swoich niedawnych partyjnych kolegów. - Potwierdzam. Nie akceptuję donoszenia na własny kraj i popierania przeciw niemu sankcji. Nie po to wprowadzałem Polskę do Unii Europejskiej - napisał europoseł, do niedawna należący do Platformy Obywatelskiej.

Zarząd Platformy Obywatelskiej na wniosek przewodniczącego partii Grzegorza Schetyny zdecydował o wykluczeniu Jacka Saryusz-Wolskiego z PO.

[fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Twitter/wPolityce.pl/ems

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 3. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 4. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook