Jedynie prawda jest ciekawa


Rzecznik Kremla: informacje z Półwyspu Koreańskiego są bardzo pozytywne

27.04.2018
putin27042018
Rzecznik Kremla: informacje z Półwyspu Koreańskiego są bardzo pozytywne

Kreml nadzwyczaj pozytywnie ocenia rezultaty rozmów przywódców Korei Północnej i Południowej; pozytywny jest sam fakt, że Kim Dzong Un i Mun Dze In się spotkali - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.

Ocenił on, że na razie przedwczesne jest pytanie o możliwość zawarcia układu pokojowego pomiędzy państwami koreańskimi.

"Dopiero co doszło do szczytu państw koreańskich, trzeba jeszcze uzyskać szczegóły i je przeanalizować" - zauważył Pieskow. Jak wskazał, obecnie można mówić o chęci poszukiwania porozumienia i kontynuowania dialogu. "To jest fakt pozytywny" - powiedział rzecznik Kremla.

W ocenie władz Rosji bezpośredni dialog przywódców Korei Północnej i Korei Południowej, do którego doszło w piątek, "ma pewne perspektywy". Odnosząc się do perspektyw rozmów północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem, Pieskow powiedział, że "wszelkie spotkania, które mogą doprowadzić do rozładowania napięcia na Półwyspie Koreańskim (...), można tylko przyjąć z zadowoleniem". Zaznaczył, że informacje napływające w piątek z Półwyspu Koreańskiego są "bardzo pozytywne".

Ze swej strony MSZ w Moskwie oświadczyło, że spotkanie przywódców dwóch państw koreańskich uważa za "ważny krok w kierunku pojednania narodowego". Rosja jest gotowa wspierać nawiązywanie praktycznej współpracy między Pjongjangiem i Seulem, w tym poprzez rozwijanie "trójstronnej kooperacji w sferze kolei, energii elektrycznej, gazowej i innych" - głosi oświadczenie rosyjskiego resortu spraw zagranicznych.

We wspólnej deklaracji podpisanej w piątek przez prezydentów Korei Północnej i Południowej zapowiedziano, że obie Koree będą dążyć do przekształcenia rozejmu w układ pokojowy, który formalnie zakończy wojnę z lat 50. XX wieku. Przywódcy zgodzili się również, że konieczna jest "całkowita denuklearyzacja" Półwyspu Koreańskiego.

Piątkowy szczyt był trzecim w historii i pierwszym od 11 lat spotkaniem przywódców obu zwaśnionych państw koreańskich. Po raz pierwszy od zakończenia wojny z lat 1950-1953 północnokoreański przywódca postawił stopę na południowokoreańskiej ziemi. Spotkanie odbyło się południowej stronie granicy we wsi Panmundżom na linii demarkacyjnej oddzielającej oba państwa.

Rozmowy przywódcy Korei Północnej z prezydentem USA mogą się odbyć w maju lub w czerwcu. Byłoby to pierwsze w historii spotkanie przywódców tych dwóch krajów, niemniej prezydent Trump zastrzegał niedawno, iż nie jest pewne, czy rzeczywiście do niego dojdzie.

Z Moskwy Anna Wróbel PAP/awl/ akl/ ap/


Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 5. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 6. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook