Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd premier Beaty Szydło zaprzysiężony!

16.11.2015

Trzeba w sposób twardy i dyplomatyczny dbać o własne interesy. Dobrego Rzeczypospolitej i obywateli jest największym nakazem. Wierzę głęboko, że właśnie o tym będziemy pamiętać – powiedział podczas zaprzysiężenia nowego rządu Prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wręczył każdemu ministrowi specjalny dokument, a nowej szefowej rządu także wieczne pióro. Uroczystość została poprzedzona minutą ciszy za ofiary zamachów w Paryżu.

Wystąpienie premier Beaty Szydło:

"W imieniu polskiego rządu, pań i panów ministrów, chcę podziękować i złożyć zapewnienie, że zrobimy wszystko, a żeby słowa przysięgi, którą wypowiedzieliśmy przed momentem były przez nas dochowane. I by nasi rodacy wiedzieli, że polski rząd będzie pochylał się nad sprawą każdego obywatela i każda sprawa, nawet ta najmniejsza, będzie dla nas równie ważna.

Rozpoczęliśmy dzień od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą śp. pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tak jak prezydent powiedział, słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego były, są i będą myślą przewodnią naszych rządów. Wierzę w to głęboko, że bardzo mądre słowa, które usłyszeliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego w czasie podczas Mszy, że należy widzieć i przejrzeć na oczy, zapadną nam w pamięci. Panie prezydencie, szanowni państwo. Stajemy jako jedni z Was. Sprawy Polski i Polaków będą dla nas zawsze najważniejsze."

Prezydent Andrzej Duda po przywitaniu gości zabrał głos krótkim przemówieniem. Poniżej jego treść:

"To niezwykle ważna chwila, ale przede wszystkim dziękuję i gratuluję. Dziękuję za to, że rząd jest tak szybko, że zaledwie po weekendzie od czasu, gdy wręczyłem nominację pani premier, jest nowy, polski rząd. To niezwykle ważne.

W piątek, gdy mieliśmy uroczystość wręczenia nominacji, nikt się nie spodziewał dramatycznych wydarzeń, które nastąpiły we Francji w piątek wieczorem. To ważne dla państwa polskiego i Europy, by szybko był stabilny, dobrze działający rząd. Dlatego dziękuję, gratuluję objęcia urzędów przez państwa, gratuluję, ale chcę powiedzieć, że to także, a może przede wszystkim nie tylko służba, ale i wielkie zobowiązanie.

Słyszeliśmy, jak składaliście przysięgę. Niech się do tych Waszych słów dołączą moje z 6 sierpnia tego roku, gdy ja składałem moją przysięgę przed Sejmem. Mam pełne poczucie współodpowiedzialności wraz z panią premier i państwem za sprawy ojczyzny. Wierzę, że tę współodpowiedzialność poniesiemy i wykonamy nasze zobowiązania. One zawierają się w słowach, które były mottem obu kampanii (…). Słowach pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, że chcemy, by Polska była państwem silnym, które będzie pomagać słabszym, a silnych nie będzie musiało się bać. Te słowa zawierają wszystko, do czego się zobowiązaliśmy w kampaniach. Że będziemy dbali o rodzinę, że będziemy pamiętali o tych, którym trudno się żyje. (…) O młodych ludziach i ich rodzicach płaczących, że ich dzieci wyjechały za granicę. O wszystkich niesprawiedliwościach, przedsiębiorcach. (…) To wszystko trzeba naprawić i zmienić. Trzeba odbudować potencjał polskiego państwa, wzmocnić polską armię i poczucie bezpieczeństwa obywateli. Trzeba współdziałać z naszymi sojusznikami w NATO i UE.

Trzeba w sposób twardy i dyplomatyczny dbać o własne interesy. Dobrego Rzeczypospolitej i obywateli jest największym nakazem. Wierzę głęboko, że właśnie o tym będziemy pamiętać.

Szanowna Pani Premier i państwo ministrowie, oczekiwania społeczne są ogromne. To ta fala spowodowała zwycięstwo wyborcze - fala wiary, że Polska może być zmieniana na lepsze. Sam ze swojej strony zobowiązując się do współdziałania, wierzę, że to zobowiązanie zrealizujemy. Spokojnie, konsekwentnie - do celu. Do silnej Polski, która będzie miała wzmocnioną niepodległość. (…) Można to zrealizować, może to zrealizować uczciwa władza, która wreszcie doprowadzi do tego, by pieniądze publiczne były wydawane w sposób uczciwy. (…) Jeszcze raz gratuluję i życzę powodzenia pani premier i całemu rządowi."

Zarówno nowa pani premier, jak i ministrowie złożyli specjalną rotę przysięgi, którą następnie podpisywali:

"Obejmując urząd Prezes Rady Ministrów, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom konstytucji, a dobro ojczyzny i pomyślność obywateli będą dla mnie najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg."

W uroczystości uczestniczyli między innymi przedstawiciele najwyższych władz Sejmu, Senatu i Kancelarii Prezydenta, a także szefowie wszystkich klubów parlamentarnych. Nie zabrakło także Jarosława Kaczyńskiego oraz wielu zaproszonych gości.

wPolityce.pl

[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook