Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd odpowie na zalecenia KE

25.10.2016

Będzie pisemna odpowiedź rządu w sprawie zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących ochrony praworządności - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dodał, że pojawi się ona w terminie - trzy miesiące od wydania zaleceń mijają w czwartek.

Komisja Europejska 27 lipca wydała zalecenia dla Polski dotyczących rządów prawa - to drugi etapu procedury ochrony praworządności, wszczętej wobec Polski w styczniu w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. KE dała polskim władzom trzy miesiące na wdrożenie zaleceń, termin mija 27 października.

Rzecznik rządu pytany we wtorek w radiu Zet o to, że termin ten mija pojutrze i czy zostanie wysłana Komisji Europejskiej pisemna odpowiedź, powiedział: "Na pewno się do tego odniesiemy". "Będzie pisemna odpowiedź na pismo Komisji Europejskiej" - dodał.

Dopytywany, czy będzie to przed czwartkiem, Bochenek odpowiedział: "Tak, w terminie. Zmieścimy się oczywiście w terminie".

W lipcowych rekomendacjach Komisja zaleciła polskim władzom przestrzeganie wyroków TK z 3 i 9 grudnia 2015 r. dotyczących wyboru jego sędziów, ogłoszenie i pełne wykonanie wyroku z 9 marca br. (w sprawie grudniowej nowelizacji ustawy o TK) i jego późniejszych wyroków oraz zagwarantowanie automatycznego ogłaszania przyszłych wyroków, niezależnie od decyzji władzy wykonawczej lub ustawodawczej.

KE rekomendowała też zagwarantowanie zgodności wszelkich nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z jego wyrokami oraz powstrzymanie się od wypowiedzi i działań podważających autorytet TK.

Po wydaniu zaleceń przez KE polskie MSZ oceniło, że działania KE - podjęte przed wejściem w życie nowej, lipcowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - są zdecydowanie przedwczesne i "narażają KE na utratę autorytetu, koniecznego do pełnienia opisanych w traktatach funkcji".

Nowa ustawa o TK weszła w życie w połowie sierpnia. Na mocy tej ustawy rząd zdecydował o publikacji 21 z 23 zaległych orzeczeń TK (nie zostało opublikowane orzeczenie z 9 marca - PAP). KE stwierdziła, że nie rozwiązuje to jednak wszystkich problemów.

Kolejnym etapem procedury prowadzonej przez KE może być wniosek do Rady UE o stwierdzenie zagrożenia dla rządów prawa w Polsce. Ostatecznym krokiem w procedurze mogłoby być nałożenie sankcji, wraz z pozbawieniem prawa głosu w Radzie UE. W tym celu Rada Europejska musiałaby jednomyślnie uznać, że w Polsce naruszono zasady praworządności.

Rzecznik rządu był też pytany we wtorek w radiu Zet, czy premier Beata Szydło bierze pełną odpowiedzialność za działania swoich ministrów.

"Jesteśmy zgraną drużyną i każdy minister, wiadomo, odpowiada za działania swego resortu. Pani premier jako szefowa rządu ma prawo również rozliczać ministrów z działań i to nieustannie robi. Mityguje ich do tego, aby podejmowali działania zmierzające do realizacji programu PiS, tych obietnic i zobowiązań, do których zobligowaliśmy się przed Polakami przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi" - odpowiedział Bochenek.

Na uwagę, że ostatnie wypowiedzi ministrów przynoszą "kakofonię i chaos", rzecznik rządu odpowiedział: "Nie, te czasami być może sprzeczne komunikaty, które pojawiały się w kontekście niektórych reform planowanych przez rząd pani premier Beaty Szydło, wynikają stąd, że w rządzie trwa dyskusja nad wieloma ważnymi projektami społecznymi".

Dopytywany, czy nie widzi nic niepokojącego w wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego o "czarnym proteście", Bochenek odpowiedział, że "czasami niektóre wypowiedzi były rzeczywiście niefortunne". "Ale to ministrowie również do tego się odnosili, przepraszali" - dodał.

Rzecznik rządu został też zapytany, czy niefortunna była wypowiedź szefa MON Antoniego Macierewicza w Sejmie o przekazaniu Rosji przez Egipt produkowanych przez Francję okrętów desantowych Mistral za jednego dolara.

"Nie chciałbym żebyśmy przez pryzmat jednej wypowiedzi danego ministra postrzegali cały rok ich działalności. Ministrowie bardzo ciężko pracują, realizują program PiS, czego są wymierne efekty w społeczeństwie. Jeżeli wyjedzie pan poza Warszawę i zobaczy jak dzisiaj ludzie żyją, a jak żyło im się jeszcze przed rokiem, to jest zasadnicza zmiana - spada bezrobocie wzrasta polska gospodarka" - mówił Bochenek.

Dopytywany, czy wypowiedź Macierewicza była prawdziwa, czy nieprawdziwa, rzecznik rządu odpowiedział: "Wszelkie kwestie trzeba weryfikować, również i tę". Na uwagę, że trzeba sprawdzać fakty, odpowiedział: "No i w tym momencie są weryfikowane. Również do tego odnosiła w ostatnim czasie strona francuska". Na stwierdzenie, że Francuzi, Rosjanie i Egipcjanie powiedzieli, że to nieprawda Bochenek odpowiedział: "wszystko sprawdzamy i wszelkie tego typu wypowiedzi na pewno będą zderzone z rzeczywistością; będziemy weryfikowali to z działaniami naszych partnertów".

W ubiegłym tygodniu w Sejmie poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak podczas debaty nad infomacją szefa MON ws przetargu na śmigłowiec dla wojska, spytał ministra obrony, czy prawdą jest, że "był jakiś układ polegający na tym, że Caracale (wybrane w postępowaniu na śmigłowce dla polskiej armii - PAP) miały być rekompensatą dla Francji w zamian za utratę korzyści wynikającą z produkcji trzech okrętów wojennych typu Mistral" oraz "czy prawdą jest, że po utracie tego kontraktu Francuzi sprzedali te okręty Egiptowi, a Egipt sprzedał je Rosji".

Odpowiadając na to pytanie szef MON powiedział: "otóż jest prawdą, że Mistrale zostały sprzedane do Egiptu. I jest prawdą, że w ostatnich dniach zostały de facto przekazane Federacji Rosyjskiej za jednego dolara". "Ta operacja rzeczywiście miała miejsce, a związki z Caracalami i z państwa działaniami wyjaśni Centralne Biuro Antykorupcyjne już wkrótce" - mówił Macierewicz, zwracając się do posłów PO.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook