Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd lansuje się na repatriantach?

29.09.2015

Rząd zwiększył rezerwę celową na pomoc dla repatriantów z 14 mln do 30 mln zł w 2016 roku. Według PiS gabinet Ewy Kopacz nie kieruje się jednak chęcią pomocy, ale troską o swój wizerunek. - Problem nie leży w pieniądzach, ale w złym prawie, którego PO nie zmieniła, choć mogła - mówił Michał Dworczyk (PiS).

Zdaniem posła PiS to "byłoby dobrą informacją, gdyby nie trzy fakty obnażające prawdziwe intencje PO". Jak mówił na konferencji prasowej, tą intencją są kwestie wizerunkowe, a nie rzeczywista chęć pomocy rodakom na Wschodzie.

Dworczyk mówił, że w latach 2008-2014 MSW zwróciło do budżetu ponad 16 mln zł niewykorzystanych środków przeznaczonych na repatriację. Powiedział, że gdyby doliczyć środki z 2015 r. byłoby to ponad 20 mln zł niewykorzystanych i zwróconych do budżetu środków. "Oznacza to, że problem nie jest w pieniądzach, ale w złym prawie, w złej ustawie" - powiedział poseł PiS.

Według Dworczyka ustawa o repatriacji przyjęta w 2000 r. zamiast ułatwić przyjazdy do Polski, utrudniła je. - Paradoksalnie przed wejściem tej ustawy w życie do Polski wracało więcej Polaków ze Wschodu niż po tym, gdy ustawa zaczęła obowiązywać w 2001 r. Podkreślił, że wskazuje na to m.in. ubiegłoroczny raport NIK.

- Jeśli była potrzebna nowa ustawa, bo stara nie działa, to PO mogła się zająć tym tematem. A miała taką szansę, bo w 2010 r. pod patronatem ś.p. marszałka Macieja Płażyńskiego powstał projekt obywatelski ustawy o repatriacji. W tym celu powołano specjalną podkomisję ds. repatriacji, która pod przewodnictwem posłanki PO Joanny Fabisiak spotkała się cztery razy, ostatnie spotkanie miało miejsce 12 września 2013 r. czyli przeszło dwa lata temu. Przez okres ostatniej kadencji PO mogła wypracować rozwiązanie, nawet jeśli projekt obywatelski nie odpowiadał partii rządzącej, a nie zrobiła tego - powiedział Dworczyk.

Podkreślił, że obecna ustawa przeniosła odpowiedzialność za repatriację z rządu na samorządy, które obawiają się związanych z przyjęciem repatriantów obowiązków m.in. zapewnienia mieszkania i pracy. - To bez wątpienia trzeba zmienić - powiedział.

Kolejny fakt - w ocenie Dworczyka - podważający dobre intencje rządu dotyczy programu wspierania repatriacji. - W sierpniu tego roku rząd przyjął program współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015-2020, który określa najważniejsze zadania na najbliższe pięć lat rządu w sprawie relacji z Polakami za granicami kraju. W tym programie nie ma ani słowa o repatriacji - powiedział poseł PiS.

Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak przypomniał deklarację wiceprezes PiS Beaty Szydło, że jeśli PiS wygra wybory i będzie tworzyć rząd, na podstawie projektu obywatelskiego stworzy projekt ustawy o repatriacji. - To obowiązek państwa polskiego, by ci, którzy zostali wywiezieni na Wschód, których potomkowie ubiegają się, by być obywatelami polskimi, mieli szansę powrotu - powiedział.

Błaszczak uważa, że rząd PO-PSL uznał sprawę repatriacji za ważną pod wpływem nacisku. - W ubiegły czwartek klub PiS zwrócił uwagę, że na wniosek ministerstwa finansów komisja finansów publicznych przesunęła 1,26 mln zł z paragrafu dotyczącego repatriantów na paragraf dotyczący uchodźców. To nasza presja, nagłośnienie sprawy, spowodowało, że rząd koalicji PO-PSL uznał sprawę repatriacji za ważną, ale w swoim stylu. Złożył jedynie pustą obietnicę - zaznaczył.

Wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk powiedział na konferencji prasowej we wtorek, że premier Ewa Kopacz „poleciła przygotowanie programu, który pozwoliłby w ciągu kilku najbliższych lat rozwiązać problem osób oczekujących - przede wszystkim w Kazachstanie - repatriacji do Polski".

- Myślę, że wiemy, jak ten proces przeprowadzić. Chcielibyśmy, aby ten proces dalej był wspólnym działaniem rządu i samorządów, tylko na znacznie korzystniejszych dla samorządu warunkach – dodał wiceminister SW. Jak powiedział, rząd przeprowadził liczne symulacje i rozmowy z samorządami.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook