Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd będzie walczył z suszą. "Sytuacja jest ekstremalna"

22.06.2018
ardanowski22062018
Rząd będzie walczył z suszą. "Sytuacja jest ekstremalna"

Dzisiaj rano miała miejsce konferencja prasowa, na której przemawiał nowy minister rolnictwa. Krzysztof Ardanowski zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy rządu, ale ważna jest także troska o dług publiczny.

- Wszyscy, którzy ponieśli straty, nie z własnej winy, tylko ze względu na niesprzyjającą aurę, będą mogli liczyć na pomoc rządu. Instrumentarium jest znane od wielu lat, nie wymyślamy niczego nowego (…), ale żeby to rozpocząć, potrzebne jest wyszacowanie strat. Obowiązuje nas pomoc rolnikom, ale też druga strona - troska o grosz publiczny - powiedział minister rolnictwa.

Podczas konferencji zostały przedstawione informacje o suszy, jaki zapewnienie o pomocy dla poszkodowanych - "Susza jest w Polsce zjawiskiem obiektywnym. Powtórzę to, co pan premier powiedział: nie zostawimy rolników bez pomocy".

Minister podkreślił, że na tę chwilę najważniejsze jest dokładnie oszacowanie strat- "Polacy mają prawo żądać, żeby środki były wydatkowane w sposób uczciwy i racjonalny. Żeby pomóc rolnikom, ale w sposób nie budzący żadnych wątpliwości. Dlatego najważniejszy jest teraz problem szacowania".

W związku z trwającą suszą, Ardanowski zapowiedział jak najszybsze powstanie komisji do szacowania strat.

- Mamy 22 czerwca, jeszcze się żniwa nie zaczęły, ale lada moment się zaczną. Dlatego też podjęliśmy takie szybkie działania, żeby do przyszłego tygodnia w całej Polsce były komisje. W całej Polsce mają być komisje, tam gdzie jest susza. IUNG (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - red.) pokazuje, że na południu, w górach suszy chyba nie ma, tam tych deszczy jest więcej, więc tam tych komisji pewnie nie potrzeba - powiedział minister. Zastrzegł, że to trzeba będzie jednak określić na miejscu, co jest sprawą przede wszystkim samorządowców. Natomiast za chwilę będą żniwa i to wszystko trzeba ocenić przed żniwami, żeby potem nie było problemu, że ktoś udowadnia, że miał straty wielkie; ale jak to udowodnić, na podstawie korzeni w ziemi? Użytki zielone są (...) również fragmentem gospodarstwa, mają istotny wpływ przede wszystkim na utrzymanie bydła w gospodarstwach. Trudno mówić o szacowaniu strat nie uwzględniając tego. Dlatego w protokołach również to będzie - zaznaczył.

rh/polsat.news

Fot: PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 6. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 7. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 8. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook