Jedynie prawda jest ciekawa


Marsz przeszedł ulicami Warszawy

13.12.2011

Tysiące ludzi przeszło przez ulice Warszawy w Marszu Niepodległości i Solidarności. Trasa pochodu wiodła pod pomnik Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Stefczyk.info szedł wraz z uczestnikami:

Zobacz film z Marszu portalu niezalezna.tv

19:47 - Marsz zakończony. Uczestnicy rozchodzą się powoli.

19:40 - Przemówienie Andrzeja Gwiazdy. Były działacz przypomina, że stan wojenny wprowadzony ze złamaniem zasad konstytucji. Cieszymy się, że 30 lat później dostrzegł to również sąd - zaznacza.

Pod koniec przemówienie przyznaje, że marzył o tym, żeby zaśpiewać "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie". Całe zgromadzenie śpiewa pieśń zaintonowaną przez Gwiazdę.

19:35 - Głos zabiera Jarosław Kaczyński. Przypomina słowa Jana Pawła II o "Solidarności". Słowa Jana Pawła II były inspiracją Sierpnia'80., były inspiracją 15 miesięcy, w czasie których polski naród odzyskiwał suwerenność. Stawał się niepogległy. 13 grudnia siły komnunistyczne, pod wodzą Wojciecha Jaruzelskiego rozpoczęły wojnę z naszą suwerennością - mówił szef PiS.

Zaznaczył, że uczestnicy marszu przyszli, "żeby o tym przypomnieć, żeby o tym nie zapominano". Trzeba pamietać o tych, którzy stracili zdrowie, pracę, szanse na normalne życie, którzy musieli wyjechać z Polski. Cena tego straszliwego dnia jest wielka i trwa pod dzień dzisiejszy. Polska była by lepsza i bogatsza, gdyby nie 13 grudnia. Ta prawda jest wielkim oskarżeniem dla tych, którzy przygotowali i przeprowadzili stan wojenny oraz tych, którzy potem nie chcieli ukarać komunistów, nie chcieli rozliczenia, którego Polska potrzebowała. Nowa Rzeczpospolita mogła być tylko wtedy suwerenna i demokratyczna, gdy oparła się o silny fundament. To jednak nie możliwe bez prawa i sprawiedliwości.

Kaczyński zaznaczył, że walka o suwerenną Polskę jest wciąż zadaniem. Jak bardzo widzimy w ciągu ostatnich tygodni. Brak moralnego fundamentu wychodzi na jaw z całą siłą. To, że musimy odnieść się do wydarzeń z ostatnich tygodni jest własnie tego przykłądem. Przykładem bolsenym i groźnym. Przedstawiciele władz demokratycznego państwa zaczynają składać hołd innemu państwu. Minister Sikorski nie miał do tego żadnego prawa. Hańba i nadużycie. To złamanie konstytucji. To tłumaczyć można tylko załatwianiem partykularnych interesów. Na to nie można się zgodzić. Bardzo sie cieszę, że patrzę na Aleje Ujazdowskie i nie widzę końca pochodu. Polacy mówią nie!

Tylko ci najbardziej pozbawieni rozumu mogą uwierzyć, że silniejsi będą lepiej dbali o nasze interesy. O nie możemy zadbać tylko my. To dlatego potrzebujemy suwerenności i rządu, który będzie naszych spraw bronić. To można zrobić. Jednak odrzucono takie rozwiązania, w imię interesów. Na to nie możęmy się zgodzić. Przyrzekam Wam, że PiS stanie na czele walki o Polskę suwerenną. Chcemy, by Polacy mogli sami decydować o tym, co dla nas najważniejsze. (...) Dźwigamy na plecach ogromny worek kamieni. Musimy go w końcu zrzucić. Obudź się Polsko! - mówił Jarosław Kaczyński.

19:24 - Czoło pochodu dotarło pod pomnik Piłsudskiego przy Belwederze. W imieniu uczestników wieniec składają Joanna i Andrzej Gwiazdowie, działacze opozycji antykomunistycznej.

19:20 - Tłum zbliża się do Belwederu. W okolicach kolumny marszu wybuchła petadra. Spotkało się to z ostrą reakcją organizatorów. Zaczęto skandować: "Prowokacja!"

19:12 - Przed Kancelarią słychać gwizdy. Znów okrzyki: "Donald cykorze, nawet Putin ci nie pomoże!", "Radek, zdradek!", "Słońce Peru, mistrz bajeru", "Gdzie wasz honor i ojczyzna?"

To miejsce, w którym chcemy zaprotestować. Jesteśmy za niepodległością i suwerennością - słychać z głośników. Uczestnicy skandują: "Niepodległość!". Pochód mija KPRM.

19:05 - Reporter Stefczyk.info: pochód idzie wzdłuż Kancelarii Premiera. Słychać kolejne okrzyki, m.in. "Rząd pod sąd!". Jeden z uczestników niesie zdjęcie śp. Lecha Kaczyńskiego z napisem: "Mój prezydent".

19:00 - Czoło pochodu dochodzi do Placu na Rozdrożu. Widać kolejne transparenty, skandowane są nowe hasła: Norymberga dla komuny; Jaruzelski zdrajca; Gdzie jest zielona wyspa? Tusk, ty kłamco. Na końcu pochodu widać transparent: Boże mój, a gdzie moja duma?

18:54 - Złożono kwiaty pod pomnikiem Ignacego Paderewskiego. Jest spokojnie, w marszu bierze udział dużo ludzi - mówi reporter Stefczyk.info.

18:47 - Uczestnicy marszu składają wieniec pod pomnikiem Generała Grota Roweckiego. W imieniu zgromadzonych kwiaty złożył Mariusz Kamiński. Otrzymał gromkie oklaski.

18:45 - Na czele pochodu idą politycy - Mariusz Kamiński, Joachim Brudziński, Jarosław Sellin, Janusz Śniadek, Kazimierz Ujazdowski. Jarosław Kaczyński idzie w kolejnym rzędzie.

18:40 - Uczestnicy niosą transparent: "Ministrze Sikorski, nigdy nie dorżniecie watahy, albowiem kundel nie pokona wilka". Ludzie zaintonowali pieśń: Żeby Polska, była Polską.

18:36 - Witold Waszczykowski i Anna Fotyga składają wieniec pod pomnikiem prezydenta USA Ronalda Reagana

18:28 - Aleje Ujazdowskie wypełnione po brzegi ludźmi. Na czele pochodu parlamentarzyści. Niosą wielką flagę. Uczestnicy wznoszą okrzyki: Przecz z komuną!, Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!, Tu jest Polska! W marszu idzie dużo młodych osób.

18:24 - Marsz ruszył świątecznie przystrojonymi Alejami Ujazdowskimi. Osoby idące na czele niosą napis: "Nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepogległej". Uczestnicy w rękach trzymają flagi. Wśród nich panuje atmofsfera spokojna i przyjazna.

18:17 - Tworzy się kolumna Marszu. Na czele idzie Jarosław Kaczyński, Kazimierz Ujazdowski, Zofia Romaszewska, Elżbieta Kruk, Jarosław Sellin, Jacek Sasin i inni. Wszystko wskazuje na to, że będzie cicho i spokojnie. Specjalnym, dwupoziomowym autobusem podróżują dziennikarze.

Uczestnicy noszą transparenty z napisami: "Żądamy prawdy o Smoleńsku", "Sikorski precz". Podczas pochodu przy każdym pomniku bohatera II RP będą składane wieńce. Obecnie w marszu może brać udział około 7 tys. osób.

18:13 - Jarosław Kaczyński składa wieniec pod pomnikiem Witosa. Dziękuje w ten sposób za II RP.

18:10 - Aktorka Katarzyna Łaniewska czyta wiersze pod pomnikiem Witosa.

18:09 - Wyczytywane są kolejne nazwiska ofiar stanu wojennego.

18:00 - Jarosław Kaczyński przybył pod pomnik Witosa. Ludzie skupiają się wokół pomnika. Odczytywany jest Apel Poległych. "Zginął za wolną Polskę" - odpowiadają uczestnicy po nazwisku każdej z ofiar stanu wojennego.

17:57 - Na Placu kilka tysięcy osób. Uczestnikom rozdawana jest dzisiejsza "Gazeta Polska Codziennie". Z Kościoła św. Aleksadnra wychodzą politycy PiS - m.in. Anna Fotyga i Mariusz Błaszczak. Udają się pod pomnik Witosa.

17:55 - Reporter Stefczyk.info: Na Placu wciąż zbierają sieludzie. Kończy się Msza w kościele św. Aleksandra. Pod kościołem czka kilkaset osób. Za chwilę grupa połaczy się z ludźmi czekającymi pod pomnikiem Witosa. W okolicy widać policję, ale jest znacznie bardziej dyskretna niż pod domem Jaruzelskiego. Plac Trzech Krzyży został zamknięty dla ruchu. Atmosfera na placu luźna, piknikowa. Dużo mediów, widzę kilka wozów transmisyjnych, nad placem lata śmigłowiec. Na plac płyną kolejne osoby.

17:45 - Jestem na Placu Trzech Krzyży. Na razie nie ma zbyt dużo ludzi. Jest spokojnie. W około znajdują się silne odziały policji. Na Placu ludzie gromadzą się pod pomnikiem Witosa oraz pod kościołem pod wezw. św. Aleksandra. Widzę hasło o braku wiary w wymierzenie sprawiedliwości ws. stanu wojennego. Pod pomnikiem Witosa jest morze flag. Ludzie dopiero się jednak zbierają. Ze strony Sejmu na Marsz schodzą się posłowie - donosi nasz reporter.

Na Placu Trzech Krzyży gromadzą się uczestnicy Marszu Niepodległości i Solidarności. W powietrzu powiewają polskie flagi. Ludzie czekają na rozpoczęcie pochodu.

[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 2. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 3. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 4. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 5. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook