Jedynie prawda jest ciekawa


Ruch Palikota pod nowym szyldem

06.10.2013

Janusz Palikot mami wyborców zmianą szyldu: "Polsce potrzebny jest skok cywilizacyjny, może go dokonać tylko nowa partia - Twój Ruch" - mówił podczas kongresu założycielskiego formacji, która powstała na bazie Ruchu Palikota.

Kongres rozpoczął prof. Jan Hartman słowami: "Ruch Palikota dziś chwalebnie przechodzi do historii. Dziś potrzebujemy czegoś jeszcze więcej. Potrzebujemy, by z pnia Ruchu Palikota wyrosła nowa formacja polityczna; formacja stabilna, szeroka, dojrzała, mająca głębokie korzenie społeczne i poważne zaplecze eksperckie".

Janusz Palikot poinformował, że jej nazwa to - Twój Ruch. "Teraz potrzebujemy tej zmiany. To jest Twój Ruch, to jest nasz ruch" - mówił, zwracając się do zebranych w sali Centrum Kongresowego MT Polska w Warszawie.

Przekonywał, że przed Polską stoi "gigantyczne zadanie", że nasz kraj ma być może ostatnią szansę, by dokonać skoku cywilizacyjnego i technologicznego. "Wiemy dziś na pewno, że ani Donald Tusk, ani Jarosław Kaczyński, ani Leszek Miller tych zmian nie dokonają. To, jeśli się uda, może się udać tylko tu zgromadzonym - oświadczył lider Twojego Ruchu. - Ta nasza szansa to 300 mld zł, jakie dostaniemy w ciągu następnych 6 lat. My tych pieniędzy nie możemy zmarnować i rozdać jak Donald Tusk, i nie możemy ich zamienić w szaleństwo smoleńskie jak Jarosław Kaczyński".

Lider Twojego Ruchu podkreślił, że Polska musi te środki mądrze zainwestować w powstanie ogromnej liczby nowych miejsc pracy, "nowoczesne miejsca pracy", rozwój gospodarki, opartej na wiedzy. Palikot przekonywał, że "państwo musi przestać być kontrolerem", że konieczny jest plan rozwoju gospodarczego. Zapowiedział stworzenie takiego 5-letniego planu.

Mówił o inwestycjach, potrzebach młodego pokolenia, a także o konieczności likwidacji ZUS i stworzenia nowego systemu emerytur obywatelskich - równych dla każdego.

Palikot przypomniał, że nową partię tworzą - obok Ruchu Palikota - m.in. stowarzyszenie Ruch Społeczny Europa Plus Marka Siwca, Racja Polskiej Lewicy, "ludzie Unii Lewicy". Wymienił w tym kontekście także m.in. Partię Demokratyczną, a także działaczy z SdPl. Wyraził nadzieję, że do nowej formacji dołączy też w przyszłości wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.

Palikot powiedział PAP po zakończeniu kongresu, że liczy na 20-procentowe poparcie dla nowej partii w wyborach do PE i 24-procentowe poparcie w wyborach do parlamentu krajowego. Poinformował, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy podczas 16 konwencji regionalnych będą przedstawiane szczegóły programu Twojego Ruchu.

Prof. Jan Hartman przedstawiając podczas kongresu deklarację ideową nowej formacji mówił, że głównymi wartościami ugrupowania są: wolność, równość, praca, postęp i zaufanie. Podkreślił też, że jednym z najważniejszych celów jest efektywna walka z bezrobociem. Przekonywał też, że zadaniem państwa jest ochrona wolności obywateli.

Zaprosił wszystkich "ludzi dobrej woli", którzy chcą pracować dla Polski, aby wstępowali do nowej partii. "Chodźcie z nami, nie bójcie się nas, nie jesteśmy radykałami, jesteśmy ludźmi poważnymi, odpowiedzialnymi - apelował. - Będziemy tą prawdziwą platformą obywatelską, to my będziemy partią prawa i sprawiedliwości, to my będziemy sojuszem demokratycznej lewicy".

Podczas kongresu poinformowano, że wiceszefem partii Twój Ruch został Marek Siwiec, szefem Krajowej Rady Politycznej - Jan Hartman. W zarządzie znaleźli się m.in. Andrzej Rozenek, Robert Kwiatkowski, Łukasz Gibała, Artur Dębski, Łukasz Gibała, Anna Kubica i Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Siwiec podkreślał w swym wystąpieniu, że siłą nowej formacji jest to, iż są w niej ludzi bardzo różni, z różnych środowisk. "Spotkaliśmy się tutaj, żeby zrobić coś dobrego, przed nami wielkie zadanie" - powiedział.

Andrzej Rozenek przekonywał, że dobre, szybkie i sprawiedliwe sądownictwo, to polska racja stanu. "O to będziemy walczyć" - zadeklarował.

Łukasz Gibała zapewniał, że nowa partia będzie broniła małych i średnich przedsiębiorstw przed nadmierną biurokracją. "Nie pozwolimy na gnębienie drobnych przedsiębiorców" - podkreślił. Jak dodał, nowa partia będzie działała na rzecz przyjaznej administracji oraz na rzecz finansowego wsparcia dla innowacyjności. "Damy radę" - mówił Gibała.

Anna Grodzka oceniła, że Ruch Palikota był "szczepionką" na homofobię i nietolerancję. "Teraz ludzie muszą nam zaufać, potrzebni są nam nowi ludzie. Musimy działać razem, razem będziemy budować nową Polskę" - podkreśliła posłanka.

Zdaniem Roberta Biedronia nowa partia daje szansę na realizację marzeń o Polsce równych szans, Polsce postępu i szybkiego rozwoju.

Gość kongresu Wanda Nowicka podkreśliła, że Polacy marzą o partii, która zajmie się ludźmi wykluczonymi, biednymi i która skutecznie zajmie się bezrobociem. "Życzę wam sukcesów na nowej drodze partyjnego życia" - mówiła.

Andrzej Celiński (Partia Demokratyczna) mówił, że Polska potrzebuje partii przyjaznej i pomocnej ludziom. Gratulował Januszowi Palikotowi "niesamowitej odwagi".

"Partia musi być przede wszystkim obywatelska, Polacy muszą czuć, że Polska jest wspólna" - podkreślił inny gość kongresu, szef Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszard Kalisz, gratulując
nazwy nowej partii i życząc sukcesów.

Kalisz, pytany po kongresie o miejsce jego stowarzyszenia w nowej partii, odparł, że Dom Wszystkich Polska pozostanie "autonomiczny i niezależny". Przekonywał, że jego wyborcy sytuują się w innym miejscu niż wyborcy partii Palikota. Także Nowicka mówi na razie tylko o współpracy z nową partią. Pytana, czy po kongresie myśli cieplej o wstąpieniu do nowej partii, odparła: "Tak jak już mówiłam wcześniej, będę z nowym ugrupowaniem współpracować z parlamencie".

Uczestnikom kongresu rozdano książeczkę z tezami programowymi. Twój Ruch postuluje m.in. mądrzejsze wykorzystywanie środków unijnych, innowacyjną gospodarkę, tworzenie warunków do rozwoju rodzimego biznesu. Partia proponuje obywatelskie emerytury - równe dla wszystkich, mające zapewnić godne minimum środków do życia, a także uproszczenie systemu podatkowego. Formacja opowiada się także za wyrównaniem szans kobiet na rynku pracy i zwiększeniem ich udziału w polityce.

Jeśli chodzi o zdrowie Twój Ruch proponuje m.in. zwiększenie finansowania ochrony zdrowia z budżetu, zastąpienie NFZ konkurującymi ze sobą kasami chorych i upowszechnienie dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. W dziedzinie edukacji partia proponuje m.in. bezpłatne podręczniki wypożyczane za kaucją kolejnym rocznikom, w sferze kultury - m.in. zapewnienie przystępności cenowej biletów wstępu do instytucji kultury; w sferze energetyki - rozwój odnawialnych źródeł energii.
Twój Ruch opowiada się za powstaniem europejskiej federacji, której podmiotem byłyby państwa narodowe. Postuluje też nieobecność symboli religijnych w przestrzeni instytucji publicznych.

Podczas kongresu zaprezentowano też nowe pomarańczowo-niebieski logo formacji.

Gośćmi zjazdu byli też m.in. redaktor naczelny tygodnika "Nie" Jerzy Urban, a także pisarka, satyryk Maria Czubaszek, która, jak poinformował Palikot, jest autorką nazwy nowej formacji.

ansa/ PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 3. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 4. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 5. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 6. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook