Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

24.05.2018
1270menty01
Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml.

Uchwalona w 2014 tzw. ustawa o ekstremizmie, pozwala na skazywanie na wieloletnie więzienia osób, które np. na profilach społecznościowych publikują treści sprzeczne z obowiązującą narracją. W świetle prawa obowiązującego w Rosji, ekstremizmem są wszystkie działania mogące obniżyć bezpieczeństwo narodowe i ład konstytucyjny, czyli np. krytyka prezydenta, publikacja niewłaściwych piosenek, czy prześmiewczych memów.

W Rosji powstał specjalny katalog zakazanych książek i piosenek. Na liście ekstremistycznych znalazła się między innymi pierwsza obszerna publikacja o działaniach ukraińskiego NKWD „CZK-GPU-NKWD na Ukrainie: osoby, fakty, dokumenty”  autorstwa Jurija Szapowała, Wołodymyra Prystajko i Wadyma  Zołotariowa. Zakazem publikacji obejmowane są np. piosenki czeczeńskich bardów, piszących o niepodległości ich kraju, a także nieprawomyślny rap.

Pierwszą ofiarą nowego prawa jest Władimir Łuzgin, ślusarz, bloger i historyk-amator z Permu, który w 2015 na swojej stronie internetowej przypomniał o Pakcie Ribbentrop-Mołotow. Łuzgin napisał, że radziecko-niemieckie porozumieniu z sierpnia 1939 roku, doprowadziło do rozbioru Polski i II wojny światowej. „To komuniści i Niemcy wywołali II wojnę  światową” – odnotował Łuzgin.

Niestety pisanie prawdy historycznej w Rosji jest przestępstwem i Łuzgin został skazany na 200 tys. (ok 15 tys. zł) rubli grzywny. Mężczyzna, próbował odwoływać się od wyroku przed rosyjskimi sądami, ale bezskutecznie. Rosyjski Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok sądów niższej instancji. Mężczyzna, nie chcąc płacić grzywny, wyjechał do Czech, gdzie ubiegał się o azyl polityczny. W między czasie rosyjskie Stowarzyszenie „Memoriał”, które od lat walczy z autorytarnymi zapędami państwa, domaga się respektowania praw człowieka w Rosji i zabiega o przywracanie prawdy historycznej, wystąpiło z jego sprawą do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zaskarżając wyrok rosyjskiego sądu.

Niestety, jak podają czeskie media, w drugiej połowie maja 2018 roku, Czesi odmówili Łuzginowi azylu i mężczyzna będzie musiał wracać do Rosji. Jego sytuacja skomplikowała się do tego stopnia, że teraz mężczyźnie grożą już kolejne sankcję, między innymi 3 lata więzienia za unikanie płacenia grzywny. Tymczasem w Rosji przybywa kolejnych skazanych na podstawie „ustawy o ekstremizmie”. Obywatele Rosji dostają wyroki więzienia za podawanie dalej obrażających władzę twittów lub mailów, czy zamieszczanie w internecie „ekstremistycznych” piosenek.


Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook