Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewska o Gersdorf: Już dawno powinna odejść

04.12.2017
RomaszewskaGersdorf-1
Romaszewska o Gersdorf: Już dawno powinna odejść

Doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska oceniła, że po pracach w komisji sejmowej w prezydenckim projekcie ustawy o SN pozostały kwestie zasadnicze, w tym skarga nadzwyczajna i funkcja ławnika. Według niej minister sprawiedliwości chciał zmienić kształt poprawek już po ich uzgodnieniu.

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS. W najbliższą środę Sejm ma dokonać II czytania tego projektu i przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Romaszewska oceniła w poniedziałek w RMF FM, że w obecnym kształcie w projektach pozostały kwestie "zasadnicze"; wśród nich skarga nadzwyczajna oraz wprowadzenie funkcji ławnika. - To są takie dwa punkty niesłychanie ważne - dodała.

Pytana o przejście sędziów SN, zgodnie z jedną poprawek zawartych w projekcie, w stan spoczynku w wieku 65 lat oceniła, że obecna I prezes SN Małgorzata Gersdorf "już dawno powinna odejść, przed skończeniem 65 lat".

Doradczyni prezydenta pozytywnie oceniła również, że zgodnie z projektem ustawy o KRS sędziów Rady będą wybierały wszystkie, a nie jedna partia, w sposób proporcjonalny do liczby posłów zasiadających w Sejmie.

Według Romaszewskiej KRS powinna być powoływana jako całość na jedną kadencję, nie poprzez wybór pojedynczych sędziów, co obecnie - jak mówiła - można zrobić tylko poprzez wygaszenie obecnej kadencji sędziów KRS.

Pytana o swoje wcześniejsze krytyczne wypowiedzi dot. poprawek PiS do projektów ustaw o SN odpowiedziała, że wcześniej toczyła się "awantura". - Myśmy dostali w ostatniej chwili, w nocy można powiedzieć, poprawki zmienione, bo minister sprawiedliwości nie rezygnuje nigdy z tego, co raz postanowił - powiedziała Romaszewska.

Dopytywana dalej, czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro postanowił zmienić poprawki już po uzgodnieniu ich przez PiS z prezydentem, żeby "były po jego myśli" odpowiedziała twierdząco.

- Problem polega na tym, że jednak naprawdę trzeba starać się za wszelką cenę wojować o to, żeby polityka nie była samym oszustwem - oświadczyła Romaszewska.

74-stronicowy projekt o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie w SN dwóch nowych izb, w tym Izby Dyscyplinarnej, z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

Z kolei projekt ustawy o KRS zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów, jednak - zgodnie z najważniejszą poprawką PiS ws. KRS, każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania sędziów, którzy mogliby zostać kandydatami na członków KRS, byłyby zgodnie z kolejną z poprawek - oprócz grupy dwóch tys. obywateli i 25 sędziów - także grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie. Obecni członkowie KRS-sędziowie mają pełnić swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach.

PAP

Warto poczytać

 1. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 2. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 3. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 4. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 5. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 6. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 7. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook