Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita zaskoczył dziennikarkę TVN-u. „Obecna reforma sądownictwa jest realizacją postulatu prof. Rzeplińskiego sprzed lat”

23.08.2018
rokita-23082018
Rokita zaskoczył dziennikarkę TVN-u. „Obecna reforma sądownictwa jest realizacją postulatu prof. Rzeplińskiego sprzed lat”

Jan Rokita był gościem programu „Fakty po Faktach” emitowanym na antenie TVN24. W rozmowie z Justyną Pochanke polityk wypowiadał się na temat reformy polskiego sądownictwa, którą pochwalił, mówiąc o realizacji przez rząd PiS wieloletnich rozmów na temat zmian w sądach.

Dyskusje na temat reform miały trwać od wielu lat. Były poseł PO dobrze wspominał próby zmian, jakie chciała zaprowadzić swego czasu minister Suchocka.

-Były to bardzo sensowne i ograniczone w w swoim zasięgu, mądrze podejmowane próby minister Hanny Suchockiej, które zostały całkowicie storpedowane przez sędziów – mówił Jan Rokita 

Polityk wspomniał także o swoich rozmowach z różnymi ekspertami w zakresie prawa i sądownictwa, w tym z prof. Andrzejem Rzeplińskim, byłym sędzią TK.

-Kiedy jeszcze blisko współpracowaliśmy to mówił mi: proszę Pana, jak nie wyrwiemy sędziom KRS to nic się nie da zrobić z polskim wymiarem sprawiedliwości. - mówił w wywiadzie z dziennikarką TVN – Oni to wszystko wiedzieli, ale strach przed oskarżeniami ze strony sędziów o „zamach na niezawisłość polskich sądów, podstawowe wartości demokracji” paraliżował polityków wszystkich w obawie, że przegrają następne wybory.

Rokita na potwierdzenie tych słów podał swoje osobiste doświadczenie z wyborów w 2005 roku. Wówczas znajdował się w sztabie mającym proklamować niedoszłą koalicję PO-PiS, gdzie postulat Rzeplińskiemu o „wyrwaniu KRS z rąk sędziów” był jednym z czołowych punktów forsowanego wówczas projektu zmiany Konstytucji.

Jego pochwały w stosunku do reform polskiego sądownictwa wyraźnie zaskoczyła samą Justynę Pochanke, która co jakiś czas próbowała udowodnić byłemu posłowi PO, że się myli. Mimo wszystko Rokita pozostał przy swojej opinii.

-Ja rozumiem, że Pani ma jednostronny punkt widzenia, dlatego że jest Pani dziennikarzem walczącym i ma Pani do tego święte prawo – powiedział dziennikarce – Ja uważam, że ten ustrój polskiego wymiaru sprawiedliwości, który się teraz kształtuje jest lepszy.

JD/ za Twitter

fot. Twitter.com


Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook