Jedynie prawda jest ciekawa


Wczoraj atakował PiS i bronił sądów, dziś został pożytecznym idiotą Putina. Rogers Waters: "Rosja ma prawo do Sewastopola"

28.08.2018
rogerwaters28082018
Wczoraj atakował PiS i bronił sądów, dziś został pożytecznym idiotą Putina. Rogers Waters: "Rosja ma prawo do Sewastopola"

Roger Waters, były frontman legendarnego zespołu Pink Floyd, wywołał kolejny skandal. Udzielając wywiadu rosyjskiej gazecie Izwestia powiedział bowiem, że Rosja ma prawo do okupowanego Sewastopola.

Podczas tegorocznych koncertów Watersa w Krakowie i Gdańsku wśród wyświetlanych na telebimie wezwań do obrony sądów, konstytucji i wolnych mediów znalazła się również lista polityków „neofaszystów”. Znaleźli się na niej między innymi Trump, Orban i Kaczyński. Tym, co zwróciło jednak uwagę wielu komentatorów był fakt, że przy zamykającym ją nazwisku Putina widniał pytajnik. Spekulowano, że Waters – który w przeszłości wypowiadał się ciepło o prezydencie Rosji – nie chce podpaść przed koncertami w Moskwie i Sankt Petersburgu, które pod koniec sierpnia zakończą jego trasę koncertową.

Putin nie zrobił niczego złego

Dzisiaj wiemy już, że Waters nie tylko żywi do Putina na tyle ciepłe uczucia, że wątpi w jego „neofaszyzm” ale bezkrytycznie przyjmuje rosyjski punkt widzenia na okupację Krymu.
W ramach promocji swoich rosyjskich koncertów Waters udzielił bowiem wywiadu dziennikarzowi Izwiesti. To standardowa praktyka i początkowo ten wywiad nie różnił się od setek innych udzielanych przez gwiazdy w podobnych okolicznościach. Inspiracje, planowana setlista, efekty specjalne na koncertach – rozmówcy po kolei odhaczali tematy, które mogłyby zainteresować rosyjskich melomanów.

W pewnym momencie dziennikarz spytał Watersa czy nie boi się reperkusji w związku z koncertem w tak trudnym dla Rosji czasie, kiedy nakładane są na nich kolejne sankcje, a cały świat jest oburzony sprawą Skripala. Waters odpowiedział na to, że otrucie Skripala było bzdurą i nawet półgłówki nie wierzą, że stała za tym Rosja. Stwierdzil również, że chciałby powiedzieć całemu światu” „Czy chcesz rozpocząć wojnę z Rosją? Czy zwariowałeś? Czy wiesz nawet z kim masz do czynienia? Rosjanie uwolnili Cię od faszystów kosztem życia 20 milionów ich obywateli! I chcesz z nimi walczyć? Co złego ci zrobili?”. Następnie stwierdził, że za wojnę na Ukrainie wywołała Victoria Nuland, była zastępczyni sekretarza stanu ds. europejskich i euroazjatyckich w administracji Obamy. Zdaniem muzyka obwinianie Rosji o sytuację w Donbasie jest śmieszne i udaje się tylko dzięki amerykańskiej propagandzie.

Twój rząd – twoja sprawa

Odpowiadając na kolejne pytanie Waters zadeklarował swoją neutralność światopoglądową wobec rosyjskiej polityki. „Jeśli kochasz Putina, to nie jest to moja sprawa. Jeśli go nie lubisz to też nie moja sprawa. Wybór rządu, którego chcesz, to twoja sprawa”. Niestety nie wytłumaczył jak Rosjanie mają wybierać własne rządy w kraju regularnie oskarżanym o fałszowanie wyborów ani dlaczego nie miał takiego podejścia do innych demokratycznie wybranych przywódców, jak Trump czy Orban.

Roger Waters jest znany ze swojej zdecydowanej krytyki Izraela, przez którą otrzymał nawet zakaz wstępu do Państwa Żydowskiego i która zdaniem wielu ociera się o antysemityzm. Jednym z powodów tej krytyki jest to, że Izrael okupuje tereny należące do Palestyńczyków. Dziennikarz Izwiesti spytał więc o to, czy nie przeszkadza mu w takim razie to, że Rosja okupuje Krym. Waters, po samokrytycznym przyznaniu, że nie ma zbyt wielkiego pojęcia o geopolityce stwierdził, że to inna sytuacja. Jego zdaniem Sewastopol to bardzo ważne dla Rosjan miasto i że istnieje wiele dokumentów i traktatów które potwierdzają, że Sewastopol – i w domyśle cały Krym – należą do Rosji. Zdaniem Watersa za okupację Krymu należy winić...USA, gdyż sprowokowali ukraiński Majdan i zmusili Rosję do działania. A krytyka tego posunięcia to próba demonizacji Rosji i Putina w oczach zachodu.

Wiktor Młynarz, za iz.ru

Fot. Wikimedia Commons, Daigo Oliva, https://www.flickr.com/photos/daigooliva/433041667/, Roger Waters in concert, Morumbi Stadium, São Paulo, Brazil. CC BY-SA 2.0


Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 5. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 6. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 7. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook