Jedynie prawda jest ciekawa


Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

27.10.2016

Wizyta prezydenta Senegalu Macky'ego Salla w Warszawie to dodatkowy impuls do rozwoju relacji gospodarczych między obu krajami - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Sall wyraził nadzieję na wzmocnienie relacji w takich dziedzinach jak rolnictwo, przemysł wydobywczy, przetwórczy, handel.

W obecności obu prezydentów podpisano memoranda dotyczące konsultacji politycznych, współpracy ministerstw finansów obu krajów, w dziedzinie rolnictwa, sportu i turystyki oraz o porozumieniu między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a APIX-SA. Prezydent Duda podziękował prezydentowi i władzom Senegalu za poparcie polskiej kandydatury na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. -Może pan liczyć na wsparcie Senegalu w kandydaturze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ- zadeklarował Sall.

Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami. -Jeżeli popatrzymy na perspektywę ostatnich siedmiu miesięcy, to widać, że te relacje w przestrzeni gospodarczej, biznesowej rozwinęły się o przeszło 20 proc. w stosunku do lat poprzednich. () To ogromna dynamika- powiedział Duda.

Wyraził nadzieję, że podpisane w czwartek porozumienia o współpracy, a także Polsko-Senegalskie Forum Gospodarcze będą wsparciem dla firm obecnych rynkach obu krajów, jak i tych, które chcą na nie wejść, a także ułatwią otwarcie linii kredytowych. Duda podkreślił, że z prezydentem Senegalu rozmawiał o współpracy w dziedzinie nauki, przemysłu stoczniowego, rybołówstwa, inwestycji, które prezydent Sall zamierza zrealizować. Chodzi o budowę linii kolejowych, infrastruktury drogowej, wydobycia surowców, nie tylko fosforytów, ale także gazu ziemnego. -Chcemy prowadzić naszą politykę przede wszystkim w dziedzinie gospodarki na takiej zasadzie, aby zyskiwały na tym obie strony- zapowiedział. 

-Rozmawialiśmy o liniach kolejowych, o autostradach, o rurociągach. To współpracach w ramach przemysłu rolnego, rolno-spożywczego. To maszyny rolnicze, to współpraca w dziedzinie nawozów sztucznych, która już jest rozpoczęta, bo Grupa Azoty jest obecna w Senegalu, rozpoczęła inwestycje, które - jestem przekonany - będą powiększane, będą rozbudowywane- zaznaczył polski prezydent. 

Wymienił także współpracę w dziedzinie gospodarki morskiej, przemysłu stoczniowego, która zostanie podjęta między portem w Gdańsku a portem w Dakarze. -To współpraca, którą - mam nadzieję -rozpocznie w Senegalu Akademia Morska w Gdyni w dziedzinie edukacji. To stypendia dla studentów z Senegalu realizowane w Polsce, gdzie kształceni są inżynierowie- zaznaczył prezydent. 

Przypomniał, że w rządowym programie GoAfrica Senegal jest jednym z czterech głównych partnerów w Afryce, a głównym - w Afryce Zachodniej. Duda gratulował Senegalowi, który jest obecnie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, pozycji na arenie międzynarodowej. -Państwa poparcie dla nas jest poparciem kraju, który w Afryce cieszy się autorytetem a więc ma ono ogromne znaczenie - dodał polski prezydent. -Wierzę także, że nasza współpraca będzie skutkowała poprawą bezpieczeństwa w Afryce, w sąsiedztwie Senegalu -powiedział Andrzej Duda. 

Przypomniał, że Polska prowadzi politykę bezpieczeństwa i solidarności międzynarodowej, brała udział w misjach pokojowych w Mali, a polscy żołnierze brali udział w ćwiczeniach wojskowych w Afryce. -Wierzę, że nasza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, także w dziedzinie migracji, gdzie Senegal odgrywa w Afryce  niezwykle kluczową i znaczącą rolę współpracując z UE i instytucjami światowymi, będzie się pogłębiała - mówił prezydent.

Prezydent Senegalu podkreślił, że Polska i jego kraj zawsze utrzymywały dobre stosunki. -Brakowało natomiast kontaktów na wysokim szczeblu, by nadać treści politycznej i dynamicznej naszym stosunkom i położyć podwaliny dla prawdziwego partnerstwa gospodarczego i handlowego - dodał. Wyraził nadzieję na budowę silnych kontaktów z polskimi przedsiębiorstwami w dziedzinach rolnictwa, agrobiznesu, przemysłu górniczego, wydobywczego fosforytów, przetwórczego i stoczniowego. Prezydent Senegalu zaznaczył, że wśród priorytetów jego kraju są: modernizacja rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego, rozwój sektora usług, turystyki, transportu i komunikacji. 

-Sektor taki jak przemysł - tutaj Polska ma potwierdzone doświadczenie i jak najbardziej może uczestniczyć poprzez eksploatację i przetwórstwo fosforytów na miejscu- powiedział. Macky Sall zaprosił polskiego prezydenta do złożenia wizyty oficjalnej w Senegalu. -Chciałbym wyrazić uznanie dla roli, którą Polska odgrywa w Europie i znakomitych osiągnięć w dziedzinie wzrostu gospodarczego- podkreślił. 


fot.[PAP/Paweł Supernak]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook