Jedynie prawda jest ciekawa


"Rektorzy uniwersytetów to...". Nowe taśmy z SiP

23.08.2017

Łatwiej jest naszczekać na rząd, żeby dał - powiedział były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski

Portal tvp.info opublikował dziś kolejne taśmy z udziałem byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego i byłego szefa PKN Orlen Jacka Krawca. W warszawskiej restauracji rozmawiali oni na temat wyższych uczelni w Polsce, oraz kosztów edukacji dzieci. Nie zabrakło jednak również wątku zbliżających się wyborów. 

Politycy rozmawiali na temat nauki swoich dzieci. Radosław Sikorski pochwalił się, że jego dwójka dzieci studiuje w słynnym brytyjskim Eton. Z kolei syn Jacka Krawca "maturę zdaje za chwilę, poskładał tam wszędzie gdzie mógł już poskładać aplikacje. Głównie do Stanów chce iść na studia. Chce iść na nauki polityczne, albo to tam PPE gdzieś tam na Oksfordzie." - Pojechał nas summer camp na Oksford, powiedział, że nuda, nie? Nie pasuje mu Anglia, temperamentem. I przestałem, wiesz, się w to wtrącać. Jak byłem z nim, zrobiliśmy taki objazd uniwersytetów w Stanach, zaczęliśmy sobie od Columbia i NYU i pojechaliśmy do Bostonu, na MIT i na Harvard, a potem na Georgetown do Waszyngtonu, potem na Zachodnie Wybrzeże – Berkeley, UCLA i Stanford. Jak zobaczyłem te, k***a, kampusy, to wszystko, te budżety w tych uczelniach, 5 miliardów taki Stanford rocznie ma budżet. - powiedział Krawiec. Jak zauważył chwilę później "Endowment (dofinansowanie) z tego jest jedna trzecia. 5 miliardów to pieniądze, które mają do wydania. Jedną trzecią mają właśnie z endowment, drugą jedną trzecią mają z dotacji i jedną trzecią mają z inwestowanych pieniędzy. Więc, pięć miliardów to jest, k***a, taaak duży biznes. Masakra."

- Wiesz, oni rozumieją to czego nasi, k***a, nieroby, ci wszyscy rektorzy, nie rozumieją. Że wiesz, główne finansowanie uniwersytetów to może być z [niezrozumiałe] - odpowiedział mu Sikorski, dodając że "Się k***** m nie chce. Łatwiej jest naszczekać na rząd, żeby dał, wiesz."

Rozmówcy odnieśli się też do szans wyborczych PiS. - Ja nie wierzę, żeby naród, jak przyjdzie do wrzucenia kartki, żeby naród chciał Kaczora na premiera, a Macierewicza na ministra obrony. Po prostu nie wierzę. - powiedział Sikorski. Z kolei Krawiec zauważył, dlaczego w Polsce niemożliwe jest wprowadzenie głosowania przez internet. - Pytałem się kiedyś właśnie Igora, czemu nie przegłosowali ustawy o tym głosowaniu przez internet, to mówi, że zrobili badania i Internet to jest, k***a, PiS, Palikot i to jest Korwin. - stwierdził.

Do taśm odniósł się już Radosław Sikorski. "TVPiS, dysponując materiałami pochodzącymi z przestępstwa, raczyło naruszyć prywatność także mojej rodziny. Nie daruję." - stwierdził, dodając, że "W każdym razie, jeśli TVPiS jedzie cały dzień z moją rozmową przy winie sprzed 3 lat, to chyba nie jestem dla @pisorgpl aż takim Nonamem? 😀". Z kolei adwokat Sikorskiego, mecenas Roman Gierych, zapowiedział już pozew w tej sprawie.

TVPiS, dysponując materiałami pochodzącymi z przestępstwa, raczyło naruszyć prywatność także mojej rodziny.  Nie daruję.


Składałem wn. o przesłuchanie Kurskiego w spr. jego spotkań z kelnerem. Przyjdzie czas, że odpowie na te pytania. https://t.co/GQiX9FKkIFTo kolejna w tym miesiącu odsłona słynnej "afery taśmowej". W ujawnionych na początku sierpnia nagraniach Sikorski z Krawcem dyskutowali między innymi o Grzegorzu Schetynie (wytykając mu mentalność "lwowskiego żulika", czy na temat posła PO Andrzeja Halickiego ("to jest ku**a debil"). Ważnym wątkiem rozmowy były kulisy niedoszłej sprzedaży rafinerii Orlenu w litewskich Możejkach. Z rozmowy wynikało, że politycy ówczesnej koalicji chcieli sprzedać rafinerię prawej ręce Wladimira Putina, Igorowi Sieczynowi. 

TVPInfo/kh/wikicommons

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 4. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 5. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 6. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 7. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook