Jedynie prawda jest ciekawa


Rekordowy rok na granicy z Ukrainą? Gigantyczny wzrost przekraczających

26.07.2017

Ponad 6,2 mln osób przekroczyło polsko-ukraińską granicę na Podkarpaciu w I półroczu br. To wzrost o ponad 300 tys. osób, w porównaniu do tego okresu w 2016 r. Poza tym funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili przebyt prawie 250 kg haszyszu i zatrzymali ponad 60 kradzionych samochodów.

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej w Medyce komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BOSG) w Przemyślu Robert Rogoz, wzrost liczby osób, które przekroczyły granicę to tendencja, która utrzymuje się od kilku lat. - I ten rok będzie prawdopodobnie rekordowy, jeśli chodzi o liczbę odprawionych na przejściach granicznych podległych BOSG - dodał na konferencji podsumowującej I półrocze tego roku.

Z danych SG wynika, że 85 proc. osób przekraczających granicę stanowią obywatele Ukrainy. Jak zaznaczył Rogoz, zmniejsza się liczba osób z tego kraju, które przekraczają granicę na podstawie zasad Małego Ruchu Granicznego na rzecz ruchu bezwizowego. Przypomniał, że 11 czerwca UE zniosła obowiązek wizowy dla Ukraińców, którzy posługują się paszportem biometrycznym. Obecnie ok. 30 proc. Ukraińców przekracza granicę w ruchu bezwizowym.

W I półroczu br. podkarpacką granicę przekroczyło ponad 860 tys. Polaków i jest to wzrost o 1 proc. Najwięcej osób przekraczało granicę na przejściu w Medyce, ponad 2,7 mln zł i jest to wzrost o 5 proc. niż w roku ubiegłym. Jak zauważył Rogoz, Medyka jest największym w Polsce przejściem granicznym.

Komendant BOSG tłumaczył, że za wzrost liczby osób odpowiada m.in. połączenie kolejowe uruchomione pod koniec ub.r., relacji Kijów-Przemyśl. Dodał, że w sierpniu ma być uruchomiony kolejny pociąg relacji Kraków-Lwów. - Ten ruch graniczny jest duży i będzie pewnie coraz większy, dlatego opowiadamy się są budową nowych przejść granicznych. Obecnie trwają procedury dotyczące budowy przejścia Malhowice-Niżankowice - powiedział.

Jeśli chodzi o środki transportu to podkarpacką granicę przekroczyło ponad 1,7 mln pojazdów. Jest to mniej niż w analogicznym okresie ub.r. o 1,6 proc. Na granicy więcej było autokarów i samochodów ciężarowych, ale mniej aut osobowych.

Rogoz podkreślił, że nie potwierdziły się obawy, że przez polsko-ukraińską granicę będzie wiódł nowy szlak, którym do Europy dostawać będą się nielegalni imigranci.

W sumie nielegalnie granicę przekroczyło 122 osoby, ale z tej liczby 96 osób byli to imigranci. - Pozostałe przypadki są to turyści, którzy przekroczyli granicę, aby zrobić sobie zdjęcie na tle słupa granicznego, a to jest już odnotowywane jako nielegalne przekroczenie granicy - wyjaśnił komendant BOSG. Wśród zatrzymanych nielegalnych imigrantów najwięcej było obywateli Indii, Ukrainy, Bangladeszu, Turcji, Armenii, Rosji i Syrii.

Funkcjonariusze BOSG W I półroczu br. odmówili wjazdu na teren kraju ponad 7 tys. osobom. W większości byli to obywatele Ukrainy, Armenii i Turcji, którzy nie posiadali wiz i innych potrzebnych dokumentów. Funkcjonariusze BOSG udaremnili również próbę przemytu niemal 250 kg haszyszu. Zatrzymali prawie 550 sztuk broni oraz 63 pojazdy, które były kradzione. 23 osoby zatrzymane na granicy poszukiwanych było Europejskim Nakazem Aresztowania. Wśród nich był m.in. 41-letni obywatel Ukrainy poszukiwany od 11 lat przez niemiecki wymiar sprawiedliwości, a skazany był za napad z użyciem broni.

W BOSG pracuje ponad 2,3 tys. osób. Swoim zasięgiem obejmuje przejścia graniczne z Ukrainą w Medyce, Kroczowej, Krościenku, Budomierzu, Werchracie (przejście kolejowe i tylko ruch towarowy) oraz przejście lotnicze w Jasionce.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 2. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 3. 1270rozenekkk 13.08.2018

  "Odsiecz" Rozenka: moja obietnica wyborcza - Warszawa wolna od faszyzmu i nacjonalizmu

  Warszawa powinna być wolna od faszyzmu, sił skrajnie nacjonalistycznych i od chuliganerii, to jest moja pierwsza obietnica wyborcza - zadeklarował w poniedziałek kandydat SLD na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek.

 4. 1270cenckiewiczokr 13.08.2018

  Wstrętny atak na historyka IPN. To „obrzydliwa kreatura i teczkowy onanista”

  Sławomir Cenckiewicz nie daje chwili wytchnienia lustracyjnym kłamcom, dawnym agentom i pracownikom siłowych resortów w czasach PRL. Od lat jest z tego powodu wściekle atakowany

 5. 1270majdaneki 13.08.2018

  Skandaliczne zachowanie izraelskiego nastolatka: tańczył nago w obozie śmierci

  Co roku dziesiątki tysięcy izraelskich uczniów odwiedzają miejsca pamięci Holokaustu w Polsce. Siłą rzeczy w tej liczbie znajdzie się kilku, którzy nie potrafią się zachować

 6. saperzy13082018 13.08.2018

  Dwie z trzech bomb z czasów II wojny światowej zostały wyciągnięte z Bałtyku

  Dwie z trzech bomb lotniczych z czasów II wojny światowej wyciągnęli z Bałtyku nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Akcja odbywa się na plaży w kołobrzeskim Podczelu.

 7. ewakuacja13082018 13.08.2018

  Ewakuacja ludności z Podczela. Saperzy będą wyciągać bomby z Bałtyku

  Rozpoczęła się zaplanowana na godz. 7 przez sztab kryzysowy ewakuacja ludności z dzielnicy Podczele w Kołobrzegu. W ciągu dwóch godzin strefa zagrożenia ma opustoszeć. Wtedy do akcji wyciągnięcia trzech bomb z Bałtyku znalezionych przy plaży mają przystąpić saperzy.

 8. 1270jakisupermariaki 12.08.2018

  Ten film podbija internet. Tak Patryk Jaki walczy mafią reprywatyzacyjną

  Patryk Jaki raczej nie kreuje się na superbohatera, chociaż dla wielu ludzi, którzy dzięki niemu mają szansę odzyskać zagrabiony majątek właśnie nim jest

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook