Jedynie prawda jest ciekawa


RAŚ łączy siły ze Związkiem Górnośląskim

29.06.2014

Dwie najsilniejsze śląskie organizacje regionalne - Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) i Związek Górnośląski (ZG) - rozważają wystawienie wspólnej listy w listopadowych wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Śląskiego. Decyzja ma zapaść na początku lipca.

Oba ugrupowania widzą we współpracy szansę na lepszy wynik, oba mają też jednak pewne obawy przed taką koalicją.

Związek Górnośląski w ostatnich latach nie angażował się w politykę pod własnym szyldem. W swoich szeregach ma aktywnych polityków różnych partii ogólnopolskich - z Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości czy Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także prezydentów kilku miast. W mijającej
kadencji postulujący znaczne rozszerzenie autonomii regionów w Polsce RAŚ po raz pierwszy wprowadził do śląskiego sejmiku swoich radnych - obecnie ma ich 4.

"Sojusz wyborczy z żadną ogólnopolską partią nie wchodzi w grę" - oświadczył przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik. "Albo wystartujemy samodzielnie, albo pod wspólnym szyldem ze Związkiem Górnośląskim, trwają rozmowy na ten temat" - powiedział PAP. 

Wiceprezes ZG Grzegorz Franki poinformował, że decyzja w sprawie udziału związku w wyborach jeszcze nie zapadła. Ma ją podjąć 12-osobowy zarząd do 10 lipca. "Zastanawiamy się, czy w ogóle wystartować w wyborach, a jeśli tak, to czy z RAŚ, czy w szerszej koalicji z udziałem również mniejszych organizacji śląskich" - wyjaśnił. 

"Zasadnicza korzyść ze wspólnego startu to wysłanie do wyborców silnego sygnału, ważnego zwłaszcza wobec trwającego kryzysu politycznego w Polsce, że tworzymy nową jakość w polityce samorządowej w skali województwa. Taka lista mogłaby być zaczynem do budowy w przyszłości partii regionalnej. Problemem może być duża rozpiętość poglądów wśród członków Związku Górnośląskiego" - uważa Gorzelik. 

Jego zdaniem z zasady politycy partii ogólnopolskich traktują samorząd jako tymczasowy szczebel swojej kariery. "Trudno w takiej sytuacji o stworzenie i realizację długofalowej polityki, a ten region trzeba wymyślić na nowo" - powiedział. 

Przedstawiciele Związku Górnośląskiego obawiają się z kolei, że koalicja z RAŚ może w społecznym odbiorze spowodować przypisanie ich organizacji poglądów RAŚ. "Musielibyśmy zadbać o to, by nie łączono nas z niektórymi, słusznie, czy niesłusznie, przypisywanymi RAŚ radykalnymi pomysłami. Bez wątpienia to RAŚ ma więcej do stracenia w tych wyborach niż my. W wielu obszarach natomiast nasze poglądy są zbieżne. Łączy nas na pewno miłość do tego, co śląskie - tożsamość, kultura, dążenie do tego, by pięknie się różnić - Śląsk taki zawsze był" - powiedział Franki. 

Technicznie wspólny start jest sprawą skomplikowaną - obie organizacje to stowarzyszenia, a polskie prawo wyborcze przewiduje koalicję tylko w przypadku partii. Konieczne będzie przeprowadzenie procedury przez sąd. Na niższych szczeblach samorządu oba ugrupowania planują decyzje zależnie od siły swoich struktur i potencjalnego poparcia w poszczególnych miastach czy gminach.

"Ewentualny wspólny start do sejmiku to inicjatywa ciekawa, dająca szansę na 1-2 mandaty więcej. Szacuję, że taka lista mogłaby zgromadzić poparcie rzędu 15-16 proc." - powiedział PAP politolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr Tomasz Słupik. 

"Bez wątpienia taka lista mogłaby być alternatywą dla wyborców, zniechęconych do partii ogólnopolskich. Z prowadzonych przeze mnie badań wynika zresztą, że przepływy elektoratu między Platformą i Ruchem Autonomii Śląska są bardzo duże - dla ok. 80 proc. wyborców PO ugrupowaniem drugiego wyboru był właśnie RAŚ. A Platforma nie może zaliczyć mijającej kadencji w województwie do udanej, przypomnijmy sprawę Stadionu Śląskiego, Kolei Śląskich, czy odwołania w tym tygodniu dyrektora Muzeum Śląskiego" - dodał. 

W 48-osobowym sejmiku woj. śląskiego PO ma obecnie 22 radnych, SLD - 10, PiS - 9, Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) - 4, Solidarna Polska - 1 i PSL - 1. Jeden mandat piastuje Władysław Serafin, który po wyrzuceniu z PSL deklaruje wierność koalicji PO-PSL.

mc,PAP
[fot. facebook.com/Ruch Autonomii Śląska]

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata Zjednoczonej Prawicy na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook