Jedynie prawda jest ciekawa


Raport o organizacjach zarządzania zbiorowego – w czyim interesie jest płacenie za muzykę?

16.03.2017

Bywają nazywani utrapieniem właścicieli salonów fryzjerskich, restauracji, kawiarni czy siłowni. Przedsiębiorcy, którzy w swoich lokalach decydują się na emitowanie muzyki czy choćby radia, muszą opłacać licencję OZZ – czy wpłacane środki są wydawane zasadnie?

Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego działalności organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskim – takich jak ZAiKS , STOART, SWAP czy ZPAV – towarzyszy szereg wątpliwości.

Najbardziej wyrazistym przykładem patologii w tym zakresie jest niewątpliwie konieczność wielokrotnego opłacania licencji przez przedsiębiorców i to nawet w sytuacji, gdy muzyka w danej działalności ma minimalne znaczenie – czytamy w raporcie przygotowanym przez prawników CA KJ –  dr Barłomieja Bigę, Bogusława Wieczorka i Łukasza Wieszczyński.

Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego przekonuje, że mowa o naprawdę dużych pieniądzach. Jak możemy przeczytać w raporcie:

W 2015 r. odnotowały one przychody z inkasa (opłaty za eksploatację praw autorskich) w wysokości 611 mln zł. Organizacje te zgromadziły też pokaźny majątek. Sam ZAiKS wykazuje w swoich sprawozdaniach wartość inwestycji krótkoterminowych na poziomie 1 mld zł (1 006 882 263,46 zł na koniec 2015 r.), natomiast dla pozostałych OZZ wartość tych inwestycji to 558 mln zł.

Prawnicy z CA KJ przekonują, że organizacje OZZ są potrzebne, ale żeby skutecznie i efektywnie pełnić swoją rolę powinny być poddane znacznie większemu nadzorowi, który pozwoliłby ograniczyć patologie. A te uderzają nie tylko w przedsiębiorców, którzy chcą puszczać w swoich lokalach muzykę, ale również w samych artystów.

Dla środowisk twórczych najbardziej dolegliwe są natomiast następujące dysfunkcje systemu repartycji: podział zebranych środków następuje w sposób niezadowalający tak pod względem szybkości podziału środków, jak i części realnie rozdysponowanej pomiędzy twórców. Średnio 19% pobieranych opłat OZZ zatrzymują na pokrycie wysokich kosztów swojej działalności. Wszystkie OZZ na same wynagrodzenia dla zatrudnionych pracowników oraz osób, którym zlecały działalność związaną z pobieraniem inkasa (dotyczy to STOART, SWAP, ZPAV), w roku 2015 wydały 78 mln zł. Największa z OZZ – ZAIKS – w 2015 r. na 460 etatów wydatkował 50 mln zł, co daje w przeliczeniu na każdy etat wynagrodzenie średnie w wysokości 9 057 zł brutto miesięcznie – czytamy w raporcie

OZZ korzystają także z niewiedzy samych twórców. Przez takie, a nie inne umocowanie prawne, po 10 latach następuje przedawnienie roszczenia i artyści, którzy nie zdążyli się upomnieć o swoje pieniądze, najzwyczajniej tracą do nich prawa. Chodzi o ogromne środki. Według raportu tylko na koniec 2015 roku na kontach OZZ znajdowało się ponad 825 mln. zł., które nie zostały jeszcze wypłacone twórcom.

Autorzy raportu przekonują, że konieczne „jest precyzyjne rozdzielenie dwóch ról OZZ, które działają zarówno jako stowarzyszenia reprezentujące zrzeszone podmioty oraz organizacje, które cieszą się przywilejami ustawowymi. W tym drugim aspekcie konieczne jest wprowadzenie skuteczniejszych instrumentów kontrolnych, limitów potrąceń na koszty działalności czy relatywnie krótkich terminów na dokonanie repartycji”.

Przypomnijmy, że swoją szczególną pozycje OZZ zawdzięczają przywilejom ustawowym. Aby ją uczynić zbliżoną do tych, jakie posiadają inne stowarzyszenia, konieczna jest zmiana regulacji prawnych.  

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 3. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 4. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 5. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 6. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook