Jedynie prawda jest ciekawa


TVN i Polsat – przyjaciele PO

30.09.2011

Prywatne stacje telewizyjne z większą sympatią pokazują szefa rządzącej partii Donalda Tuska niż liderów opozycji - wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Batorego. Fundacja potwierdziła to, co w czasie kampanii prezydenckiej w Łazienkach Królewskich stwierdził reżyser Andrzej Wajda. Mówił wtedy, że PO ma przyjaciół w stacjach komercyjnych.

W raporcie Fundacji Batorego czytamy m.in., że w stacjach TVN i Polsat „oceny polityków były bardziej spolaryzowane niż w TVP”, a „materiały - kontrowersyjne, z wyraźnie zarysowaną tezą i stanowiskiem dziennikarza”. „TVN i Polsat znacznie częściej niż serwisy TVP prezentowały negatywnie Prawo i Sprawiedliwość, natomiast Platformę Obywatelską najczęściej pozytywnie” – twierdzą autorzy raportu.

- Lepiej późno niż wcale – komentuje dla portalu Stefczyk.info publicysta „Rzeczpospolitej” Rafał Ziemkiewicz. - To, że TVN i Polsat są proplatformerskie było wiadomo już od kilku lat. Teraz omawiając wyniki podobnych badań trzeba stwierdzić ewolucję stacji prywatnych, które nie są już tylko proplatformerskie, ale stały się zajadle propagandowe.

W dokumencie Fundacji Batorego lepiej wypadła telewizja publiczna. Na antenie TVP dominowała neutralna prezentacja partii i ich liderów. Warto jednak zwrócić uwagę, jak rozkładają się sympatie polityczne w poszczególnych programach informacyjnych telewizji publicznej. "Wiadomości" i "Teleexpress" częściej negatywnie oceniały PiS niż PO, z kolei "Serwis Info" i "Panorama" były bardziej krytyczne wobec rządu, niż wobec opozycji. "Teleexpress" z kolei znacząco częściej pokazywał PSL i Waldemara Pawlaka.

W "Faktach" i "Wydarzeniach" częściej niż na antenie TVP prezentowany był premier Tusk. W "Wydarzeniach" był pokazywany nawet 57 proc. czasu, jaki przeznaczono na prezentowanie kandydatów. Kaczyński we wszystkich serwisach pokazywany był przez 48 minut. Przez ponad jedną trzecią tego czasu - negatywnie. Zdecydowanie bardziej krytyczne wobec prezesa PiS były media prywatne (ponad połowa ocen negatywnych), niż publiczne (8 proc. ocen negatywnych).

Fundacja Batorego już po raz czwarty zorganizowała monitoring głównych serwisów informacyjnych wiodących stacji telewizyjnych. Badanie prowadzone było przez zespół socjologów z Pracowni Teorii Zmiany Społecznej Instytutu Socjologii UW. Badane były: "Teleexpress", "Panorama, "Wiadomości", "Serwis Info" (Telewizja Polska), "Fakty" (TVN) i "Wydarzenia" Polsat.

MM

[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 8. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook