Jedynie prawda jest ciekawa


Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

19.04.2018
1270radalskaa
Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

"Doskonale wiemy, że sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce jest trudna, że jeszcze trudniejsza jest sytuacja rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Ale mamy też to wrażenie, że ta sytuacja może w niewystarczającym tempie, nie tak szybko, jak oczekiwałyby osoby niepełnosprawne, ale jednak się zmienia" - powiedziała Rafalska na konferencji prasowej w Centrum "Dialog".

Wcześniej minister Rafalska spotkała się z rodzicami osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie. W spotkaniu uczestniczył także pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Minister po raz kolejny zaproponowała protestującym spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Minister zaznaczyła, że działania związane z rozwiązywaniem problemów osób niepełnosprawnych są interdyscyplinarne i kompleksowe. "Dla osób niepełnosprawnych, dla ich rodzin ma znaczenie jakość ochrony zdrowia, dostępność do usług medycznych, rehabilitacyjnych, do diagnostyki, do edukacji, która sprzyja osobom niepełnosprawnym, również te rozwiązania, które wspierają osoby niepełnosprawne, które nie mogą pracować" - powiedziała.

Szefowa MRPiPS była pytana przez dziennikarzy, czy premier spotka się z protestującymi. Prosili oto sami protestujący. Rafalska odpowiadając, podkreśliła, że w związku z protestem jest w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim. Dodała, że przekazała mu uwagi ze spotkania z opiekunami osób niepełnosprawnych. Zaznaczyła jednocześnie, że to MRPiPS odpowiada za politykę społeczną - "również wobec osób niepełnosprawnych"

Na konferencji prasowej minister zaznaczyła, że rząd PiS podjął wiele działań, skierowanych także do osób niepełnosprawnych, m.in. podniósł świadczenie pielęgnacyjne i rentę socjalną. Jako wsparcie rządu wymieniła również zwiększenie dofinansowania kosztów pobytu osoby niepełnosprawnej w warsztatach terapii zajęciowej, łatwiejszy dostęp do środowiskowych domów samopomocy, wyższe kryterium dochodowe w programie "Rodzina 500+" i umożliwienie opiekunom otrzymania zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego, a także pomoc z programu "Za życiem".

"Mamy też świadczenie pielęgnacyjne, które w roku 2015 wynosiło 1200 zł, a teraz będzie w wysokości 1477 zł. Realizujemy w ten sposób ustawę, ale pokazujemy też, że (...) zwiększenie wsparcia odbywa się w różnych obszarach i jest adresowane do wielu grup. Również środki, które są adresowane na edukację na kształcenie osób niepełnosprawnych - o co drżeli i walczyli co roku rodzice - będą wpisane do budżetu na stałe, a nie tylko coroczną ustawą okołobudżetową, jak to było przez te wszystkie lata" - powiedziała.

Rafalska podkreśliła, że projekty i propozycje ustaw dotyczące osób niepełnosprawnych są "prowadzone, wykuwane i ciężko wypracowane w bardzo rzetelnym dialogu ze środowiskami osób niepełnosprawnych". Wymieniła Krajową Radę ds. Osób Niepełnosprawnych, która - jak zaznaczyła - składa się z przedstawicieli środowisk i osób, które muszą mieć rekomendacje wielu organizacji zajmujących się problematyką osób niepełnosprawnych.

Przypomniała również korzystne zmiany legislacyjne, "dzięki którym też są realizowane projekty europejskie". Dodała, że program "500 plus" także jest adresowany do osób niepełnosprawnych do 18. roku życia, a w tym świadczeniu mieści się 97 proc. rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym.

Dodała, że o 13 proc. wzrosła renta socjalna, która po waloryzacji wynosi 865 zł. "Rzeczywiście, to nie jest wysoka renta, ale gdyby co roku poprzednia władza, która rządziła osiem lat, podnosiła ją o 10 proc., to ta renta byłaby jeszcze raz taka albo niechby połowę większa. Nadrabiamy zaległości powoli, (...) jak świadczenie wzrasta o 100 zł, to jest to wzrost zauważalny, wzrost, którego nie było przez 5 lat" - podkreśliła.

Minister przypomniała także, że w 2015 r. podniesiono koszt utrzymania uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej. "To są warsztaty, które zapewniają profesjonalną, środowiskową obecność osoby niepełnosprawnej" - powiedziała i dodała, że sieć środowiskowej domów samopomocy, z których korzystają m.in. osoby z zaburzeniami psychicznymi, powinna być na tyle dostępna, by w każdym powiecie w Polsce był co najmniej jeden taki dom.

Rafalska oświadczyła, że do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Wsparcie będzie także w ramach programu +Dostępność plus+". Osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać także inne rodzaje świadczeń. Szefowa resortu rodziny podkreśliła, że chciałaby, aby osoby niepełnosprawne mogły podejmować pracę, jeśli ich stan zdrowia na to pozwala.

Natomiast pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz zapowiedział, że w poniedziałek przedstawione zostaną szczegóły programu "Dostępność plus". "W najbliższą środę mamy kolejne spotkanie zespołu dotyczące poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych" - mówił.

Podkreślił, że osoby niepełnosprawne są także "w centrum zainteresowania" innych resortów, m.in. zdrowia, edukacji, infrastruktury. "One także podejmują działania na ich rzecz. Są one wypracowywane w dialogu ze środowiskiem osób niepełnosprawnych" - powiedział.

Szefowa resortu RPiPS zaznaczyła, że ma świadomość tego, iż jeśli przez 10 lat "coś nie zostało zrobione", to wytrzymałość ludzi się wyczerpała "i jest oczekiwanie, że to wszystko stanie się natychmiast".

"Próbujemy przekonać i powiedzieć, że mimo iż te problemy nie zostały rozwiązane, to szereg takich działań zostało podejmowanych i nie wytykając nikomu, jak te wydatki rosły, pokazywać, że naprawdę w obszarze osób niepełnosprawnych nikt nie próbował tu oszczędzać" - mówiła Rafalska.

W Sejmie od środy protestuje Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Rodziców zaprosiła do Sejmu posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. Domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprosiło protestujących na spotkanie w środę o godz. 19 do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Zaproszenie, z którego wczoraj protestujący nie skorzystali, zostało ponowione. Rozmowy miały się odbyć w czwartek o godz. 10. Z tej propozycji protestujący również nie skorzystali. Oczekują spotkania w Sejmie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

fot. PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 3. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 4. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook