Jedynie prawda jest ciekawa


Blisko 64 proc. uprawnionych otrzymało pieniądze z programu "Dobry start"

13.09.2018
1270rafalskastart
Blisko 64 proc. uprawnionych otrzymało pieniądze z programu "Dobry start"

Do 7 września blisko 64 proc. uprawnionych otrzymało 300 zł świadczenia z programu "Dobry start" - poinformowała w czwartek PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wraz z początkiem roku szkolnego do polskich rodzin trafiło 890 mln zł.

"Mamy liderów, którzy w ponad 80 proc. wypłacili środki. Do tych liderów należy woj. świętokrzyskie (81 proc.), nie ustępuje mu woj. wielkopolskie (76 proc.) i podlaskie (73 proc.)" - powiedziała Rafalska. Dodała, że wymienione województwa od początku szybko wypłacały pieniądze z programu. Z danych ministerstwa wynika, że najgorzej idzie to w woj. dolnośląskim (43 proc.) oraz lubelskim (49,7 proc.).

Minister poinformowała, że 63,9 proc. uprawnionych otrzymało już pieniądze ze świadczenia. "Z początkiem nowego roku szkolnego do polskich rodzin trafiło 890 mln zł" - zaznaczyła. Zwróciła uwagę, że może się okazać, że nie wszystkie rodziny złożą wnioski.

Ponad 50 proc. wniosków o świadczenie złożono drogą internetową. "To powód do chwalenia rodzin" - stwierdziła minister. "Pokazuje, że jesteśmy nowoczesnym społeczeństwem, korzystającym z szybkich i przyjaznych rozwiązań technologicznych" - dodała. Zaznaczyła też, że składanie wniosków on-line jest dużym usprawnieniem dla urzędów.

Minister zwróciła uwagę, że samorządy stosują własną taktykę wypłacania świadczenia. "Mogą to robić kilka razy w miesiącu, raz w miesiącu. Dla mnie ważny jest efekt, że idzie to sprawnie" - powiedziała.

W ramach programu "Dobry start" 300 zł przysługuje na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18 lat lub 20 lat życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24 lat życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Świadczenie jest wypłacane niezależnie od dochodów rodziny.

Świadczenie z programu "Dobry start" może się łączyć ze świadczeniem wypłacanym z programu "500 plus". Nie przysługuje jednak z urzędu - jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej. Wnioski można składać do 30 listopada. 

(PAP)

Autor: Paweł Żebrowski

fot. PAP/Roman Zawistowski

Warto poczytać

 1. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 2. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 3. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 4. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 5. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 6. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 7. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook