Jedynie prawda jest ciekawa


Radykalni islamiści przejmą władzę w Pakistanie. Państwo z arsenałem atomowym traci polityczną stabilność

25.07.2018
pakistan25072018
Radykalni islamiści przejmą władzę w Pakistanie. Państwo z arsenałem atomowym traci polityczną stabilność

Obywatele Pakistanu biorą udział w pierwszych od 2013 roku wyborach do Zgromadzenia Narodowego i władz poszczególnych prowincji. Wybory te budzą od dawna duże emocje, a wiele wskazuje, że obecnie rządząca partia straci w nich władzę. Jednak największym problemem Pakistanu w związku z tymi wyborami jest działalność terrorystów, którzy wzięli na cel siły porządkowe i polityków. W najnowszym zamachu, w dzień wyborów, zginęło 31 osób.

Do zamachu doszło w mieście Quetta na zachodzie Pakistanu. Zamachowiec-samobójca próbował wejść z ładunkiem wybuchowym do komisji wyborczej. Został jednak zatrzymany przez pilnujących komisji policjantów. Wiedząc, że jego plan się nie uda, zdetonował ładunek. Eksplozja zabiła pięciu policjantów i 26 cywili, w tym dwójkę dzieci. Raniła również 31 kolejnych. Liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć – wielu rannych jest bowiem w krytycznym stanie. Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie ISIS. 

Krwawa kampania wyborcza

Nie był to jedyny zamach tego dnia. Nieco wcześniej w wiosce Koshk ktoś wrzucił do komisji wyborczej odbezpieczony granat. Jego wybuch zabił policjanta i poranił trzech innych. Natomiast w dystrykcie Swabi sprzeczka pomiędzy zwolennikami obu partii doprowadziła do strzelaniny, w której zginął jeden ze sztabowców, a dwie inne osoby zostały ranne.
Tymczasowy rząd Pakistanu, który pracuje w okresie wyborczym, nie szczędzi sił na zapewnienie bezpieczeństwa wyborcom. Porządku i bezpieczeństwa pilnuje co najmniej 450 tysięcy policjantów oraz 370 tysięcy wojskowych. Jednak pomimo mobilizacji tak ogromnych sił krótka kampania wyborcza była bardzo krwawa, a w licznych aktach terroru zginęły setki osób. 16 lipca, w jednym z najbardziej krwawych zamachów w dziejach tego państwa, zginęło 149 osób. Celem zamachowców był jeden z kandydatów, Nawabzada Siraj Raisani.

Zamachy nie są jedynym problemem, który Pakistańczycy mają obecnie z terroryzmem. Pakistańskie przepisy wyborcze stwierdzają jasno, że w wyborach nie może wziąć udziału żadna organizacja lub osoba która jest podejrzewana o związki z terroryzmem, jednak lokalne media oskarżają Pakistańską Komisję Wyborczą o to, że często ignoruje ten problem. Szacuje się, że w wyborach startują setki kandydatów-terrorystów oraz zwolenników radykalnego Islamu. Liga Muzułmańska Milli, uznawana przez USA za organizację terrorystyczną, wystawiła 260 kandydatów korzystając z szyldu partii Allah-O-Akbar Tehreek. W ich kampanii otwarcie brał udział Hafiz Saeed, oskarżany o organizację zamachu w indyjskim Mumbaju w 2008 roku, w którym zginęło 160 osób. Saeed oddał głos rano przed kamerami pomimo tego, że za jego schwytanie USA oferuje 10 milionów dolarów. Inna radykalna grupa, Ahl-e-Sunnat Wal Jamaat, wystawiła ponad 150 kandydatów. Tehreek-e-Labaik, która chce wprowadzenia kary śmierci za obrazę Islamu, wystawia natomiast aż 566 kandydatów.

Udział islamistów w wyborach może mieć większe znaczenie niż może się wydawać. Sondaże pokazują bowiem, że walka odbędzie się pomiędzy rządzącą obecnie, ale skompromitowaną korupcją partią PML-N oraz prowadzoną przez gwiazdę krykieta Imrama Khana partią PTI, która na razie prowadzi w sondażach. Różnica pomiędzy obiema partiami jest jednak tak mała, że po zakończeniu wyborów najprawdopodobniej nastąpi trudny okres szukania koalicjantów. A to oznacza, że radykalni islamiści mogą uzyskać nieproporcjonalnie duży wpływ na losy kraju. Nie na tyle duży, żeby móc odpalić posiadane przez Pakistan bomby atomowe, ale na tyle duży, aby to bardzo ważne państwo uczyniło kolejny krok w stronę islamskiego radykalizmu.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook