Jedynie prawda jest ciekawa


PZPN wybierze nowego prezesa

28.10.2016

W Warszawie rozpoczęło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze, którego celem jest przede wszystkim wybór prezesa i zarządu PZPN. Obecny szef piłkarskiej centrali Zbigniew Boniek w obecności ok. 350 osób rywalizuje z Józefem Wojciechowskim.

Zgodnie ze statutem PZPN prezesa na czteroletnią kadencję wybiera 118 delegatów. 60 z nich reprezentuje wojewódzkie związki piłki nożnej, a podział mandatów zależy od liczby klubów w danym okręgu. 

Najwięcej, po pięciu przedstawicieli, mają: Śląski ZPN, Dolnośląski ZPN, Małopolski ZPN oraz Podkarpacki ZPN. Wielkopolski ZPN, Mazowiecki ZPN, Łódzki ZPN, Pomorski ZPN, Zachodniopomorski ZPN reprezentować będzie po czterech delegatów. Po trzech mogą wystawić: Lubelski ZPN, Lubuski ZPN, Kujawsko-Pomorski ZPN, Opolski ZPN, Świętokrzyski ZPN i Warmińsko-Mazurski ZPN. Dwóch przyjeżdża z Podlaskiego ZPN. 

50 kolejnych delegatów to przedstawiciele futbolu zawodowego - klubów ekstraklasy (16x2) i pierwszej ligi (18x1). Trzy osoby deleguje Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej, po dwie środowisko futbolu kobiecego i futsalu, a jedną środowisko sędziowskie. 

W pierwszej turze do zwycięstwa potrzeba 50 procent głosów plus jeden. 

Do piątkowych wyborów w stołecznym hotelu Sofitel Victoria stanęli dwaj kandydaci - Boniek, pełniący funkcję prezesa PZPN od 26 października 2012 roku, a także Wojciechowski, właściciel i przewodniczący rady nadzorczej firmy J.W. Construction Holding S.A. 

Faworytem jest obecny szef PZPN, ale emocji na sali nie zabraknie. Przede wszystkim za sprawą systemu głosowania. 

Sztab Wojciechowskiego uważa, że głosowanie za pomocą maszynek nie spełnia wymogów tajności. Ich zdaniem delegaci będą czuć się bezpiecznie, jeśli głosowanie nastąpi na kartach.

Tymczasem według PZPN maszynki w żaden sposób nie wykluczają tajności. Właśnie one mają wyłonić w piątek prezesa związku, o ile nie padnie inna propozycja z sali, która zostanie przegłosowana. 

"Regulamin zjazdu przewiduje maszynki. Jeżeli ktoś zgłosi wniosek o zmianę regulaminu w tej sprawie, nastąpi głosowanie nad sposobem głosowania" - zapowiedział już wcześniej rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski. 

Jedyny kontrkandydat obecnego szefa PZPN, po decyzji delegatów na zjazd związku, że wybory prezesa odbędą się przy pomocy elektronicznych maszynek, zapowiedział, że w takim razie on nie będzie w nich uczestniczył. 

"W takiej formie głosowania nie będę uczestniczył. Nie mam zamiaru uczestniczyć w takiej farsie" - powiedział dziennikarzom Wojciechowski, który bronił się przed jednoznacznym stwierdzeniem, że rezygnuje z kandydowania. 

Dodał tylko, że jego prawnicy podejmą decyzję, czy zaskarżyć przeprowadzone w ten sposób wybory prezesa. 

Współpracujący z Józefem Wojciechowskim Cezary Kucharski i Radosław Majdan powiedzieli tuż przed piątkowym zjazdem w Warszawie, że utrudnia im się walkę w wyborach. "Pan Boniek nie gra fair" - zarzucili obecnemu szefowi.

"Dziwne, że prezes Zbigniew Boniek boi się głosowania za pomocą kartek wrzucanych do urny. Apelujemy do niego, żeby się nie bał. W UEFA i FIFA tak właśnie głosują" - powiedział Kucharski. 

Forsowaniu maszynek dziwi się również Majdan. 

"Pomijam już, że zdarzało się w przeszłości, iż po dwóch dniach na biurku prezesa była lista, kto na kogo głosował. Przede wszystkim jednak głosowanie za pomocą maszynek sprawia, że nie ma komfortu. Delegaci siedzą obok siebie i jeden widzi, co naciska drugi. Chcemy, żeby to było transparentne i tajne. A przecież statut PZPN mówi, że głosowanie ma być tajne" - podkreślił były bramkarz reprezentacji. 

Kucharski i Majdan przyznali również, że PZPN zgodził się na wpuszczenie dwóch osób towarzyszących Józefowi Wojciechowskiemu. Tymczasem kandydat wystąpił o możliwość wejścia dziewięciu osób. 

"To druga kwestia pokazująca, że Boniek gra nie fair. Na salę nie wejdzie choćby pani notariusz, która miała jakby sprawdzać prawidłowość wyborów. Prawnicy, doradcy są potrzebni na zjeździe. Poza tym zgodnie ze statutem prezes PZPN (tuż po swoim wyborze - PAP) ma możliwość wybrania trzech wiceprezesów, tymczasem nasz kandydat nawet nie może ich wprowadzić na salę" – powiedział Kucharski. 

Majdan przyznał, że na salę z Wojciechowskim wejdzie właśnie on i "jeszcze jeden współpracownik". 

"Trzy zaproszone osoby to jest takie minimum, na jakie wypadałoby się zgodzić. To przykład podstawiania nam nogi i nieczystej gry. Od początku o tym mówiliśmy. Nie dlatego, żeby atakować prezesa Bońka. Ale maszynki i liczba gości - to nie jest tak, jak niektórym się wydaje, że wszystko jest czyste i transparentne" - zakończył Majdan.


ak/PAP

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. petru-vs-lubnauer-26092018 26.09.2018

  Hit! Petru ośmiesza Nowoczesną, a liderka partii prosi o wpłacanie pieniędzy na jej utrzymanie

  Iskrzy w obozie opozycji.Były lider Nowoczesnej nie ma zbyt dobrego zdania o swojej poprzedniej partii. Z kolei obecna szefowa ugrupowania ujawnia wygląd swoich relacji z Ryszardem Petru oraz zachęca do… wpłacania datków na partię

 2. ewa-kopacz-26092018 26.09.2018

  Czy Kaczyński ma się kogo bać? Zdaniem Ewy Kopacz w Polsce jest osoba potężniejsza od prezesa PiS

  Ewa Kopacz udzieliła ciekawego wywiadu dla portalu onet.pl. W pewnym momencie była premier Polski zaskoczyła uznając, że w partii PiS jest osoba z silniejszą pozycją od Jarosława Kaczyńskiego, która dzierży w Polsce pełnię władzy.

 3. Kaczynski130420182 26.09.2018

  Jarosław Kaczyński się nie oszczędza. Wiadomo, kiedy odbędzie się operacja prezesa PiS

  Jarosław Kaczyński wspiera jak może premiera Mateusza Morawieckiego w kampanii samorządowej. Pomimo problemów z chorym kolanem, prezes Prawa i Sprawiedliwości wcale nie oszczędza się i pomaga szefowi rady ministrów podczas podróży po Polsce

 4. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 5. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 6. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 7. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook