Jedynie prawda jest ciekawa


Publicysta chwali IPN: dzięki aktom połowa roboty z dekomunizacją wykonana

05.10.2017

Mamy rozbudowany IPN, akta Instytutu są właściwie w tym momencie dostępne w internecie; połowa roboty z dekomunizacją i lustracją w Polsce jest już wykonana, teraz należy się zastanowić nad decyzjami politycznymi - powiedział publicysta wPolityce.pl Wojciech Biedroń.

- Dekomunizacja nigdy nie przestała być potrzebna Polsce - uważa Wojciech Biedroń. Publicysta stwierdził, że największe patologie polskiej rzeczywistości po 1989 roku wynikają pośrednio lub bezpośrednio z braku dekomunizacji i lustracji. - Mafie, duże grupy przestępcze, przede wszystkim ludzie w administracji samorządowej, ludzie w sądownictwie, ludzie w prokuraturze, ludzie w służbach specjalnych, to bardzo często osoby związane z aparatem bezpieczeństwa PRL - ocenił.

Zdaniem Biedronia osoby pracujące w instytucjach publicznych, które miały coś wspólnego z aparatem bezpieczeństwa PRL, powinny z tej pracy zostać usunięte. - Te osoby nie mogą mieć wpływu na to, jak dzisiaj żyje przeciętny Polak. Te osoby nie mogą mieć również wpływu na rzeczywistość polityczną w naszym kraju - stwierdził.

Rozmówca PAP podkreślił jednak, że decyzje dekomunizacyjne na przykład w kwestii wymiaru sprawiedliwości, powinny być podejmowane indywidualnie. - Natomiast ustawodawca musiałby przyjąć jakieś widełki, musiałby przyjąć jakąś koncepcję pewnego doboru - powiedział.

- Ale pamiętajmy, że mamy bardzo rozbudowany Instytut Pamięci Narodowej, akta Instytutu są właściwie już w tym momencie dostępne w internecie. Więc naprawdę połowa roboty z dekomunizacją i lustracją w Polsce jest już wykonana - ocenił Biedroń i dodał: "teraz należy się zastanowić nad decyzjami politycznymi".

Publicysta zauważył, że kraje dawnego bloku wschodniego z kwestią dekomunizacji czy lustracji radziły sobie dotąd w różny sposób. Stwierdził, że na przykład w Czechach poradzono sobie z tym najlepiej. - Natomiast ciągle jeszcze ludzie związani z reżimem komunistycznym w różnych krajach mają olbrzymi wpływ na rzeczywistość. Oczywiście nie mówię o Rosji, bo Rosja jest rządzona przez ludzi związanych ze służbami komunistycznymi, ale na przykład jest problem w Bułgarii, jest problem w Rumunii - ocenił.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 14.08.2018

  Nastały mroczne czasy dla prawicowców na Facebooku?

 2. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 3. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 4. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 5. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 6. 1270rozenekkk 13.08.2018

  "Odsiecz" Rozenka: moja obietnica wyborcza - Warszawa wolna od faszyzmu i nacjonalizmu

  Warszawa powinna być wolna od faszyzmu, sił skrajnie nacjonalistycznych i od chuliganerii, to jest moja pierwsza obietnica wyborcza - zadeklarował w poniedziałek kandydat SLD na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook