Jedynie prawda jest ciekawa


PSL rozwiewa wątpliwości w sprawie wyborów samorządowych

14.03.2018
KosiniakKamyszwiki
PSL rozwiewa wątpliwości w sprawie wyborów samorządowych

PSL pójdzie do wyborów samorządowych samodzielnie, ani z PO i Nowoczesną ani z PiS - powtórzył w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dopytywany, czy możliwa jest koalicja z PiS na poziomie sejmików, odpowiedział, że nie, bo PiS jest formacją antysamorządową.

Prezes PSL pytany był o apel byłego prezydenta Lecha Wałęsy, by PSL poszło do wyborów samorządowych "razem z wszystkimi innymi przeciw PiS, bo tego wymaga interes naszej ojczyzny". - Idziemy swoją drogą jako PSL. Mówiliśmy to od samego początku (...). Idziemy nie wbrew interesowi Polski, tylko dla tego interesu. Nie wbrew interesowi opozycji, tylko dlatego, żeby ta opozycja była mocniejsza. Gdybyśmy poszli dziś w jednym bloku z PO i Nowoczesną to dużą część naszych wyborców od razu wpychamy w ramiona PiS - odpowiedział Kosiniak-Kamysz.

Jak wyjaśnił jest kilka powodów takiej decyzji. - Po pierwsze: jest chęć szerszego wyboru, szczególnie w wyborach samorządowych. To nie może być wybór między dwoma plemionami, które się okładają maczugami od wielu, wielu lat po głowach, tylko, żeby ten wybór była autentycznie realny - powiedział. - Zmniejszone, skrócone listy wyborcze powodują to, że dobrzy gospodarze, których jest w PSL bardzo dużo (...) by się nie zmieścili na tych wspólnych listach. To pewnie część z nich mogłaby trafić na inne listy - wyjaśnił.

- Jestem głęboko przekonany, że samodzielny start, to jest szansa na obronę polskiej samorządności, obronę małych ojczyzn przed partia antysamorządową, a za taką uważam PiS, bo jeżeli ktoś odbiera prawie codziennie jakieś kompetencje samorządowi, szczególnie z poziomu wojewódzkiego, to nie możemy z taką partia wejść we współpracę - powiedział prezes PSL.

- Nie wyobrażam sobie, i nie będzie takiej koalicji na poziomie sejmików z PiS, bo to formacja antysamorządowa - niszczy samorządność, chce zaorać małe ojczyzny, próbowała przez zmianę ordynacji (wyborczej) w ogóle uniemożliwić funkcjonowanie samorządów - powtórzył. - Na poziomie politycznym nie ma możliwości takiej koalicji - podkreślił.

Szef ludowców pytany był także, czy PSL wystawi własnego kandydata na prezydenta Warszawy. - Będziemy popierać, wspierać kandydata, który mam nadzieje niedługo zostanie ogłoszony - odpowiedział. - W Warszawie też powinien być szerszy wybór niż tylko PO i PiS. Jest rozważana koncepcja, przecież wiele osób mówi o kandydacie obywatelskim, kandydacie związanym ze stowarzyszeniami, ruchami miejskimi - powiedział. Dopytywany, czy "marzy mu się" kandydatura działacza miejskiego, radnego Jana Śpiewaka, odpowiedział: "Jest wiele nazwisk, które moglibyśmy dzisiaj podać, ale te rozmowy są po prostu przed nami" - zaznaczył.

- Chcielibyśmy wystawić naszych kandydatów do rady miasta. Oczywiście będzie lista PSL do sejmiku wojewódzkiego i wykreować kandydata, który miałby szersze poparcie na wzór Krakowa - prof. Jacek Majchrowski ogromadził wokół siebie różne środowiska - dodał Kośiniak-Kamysz.

Państwowa Komisja Wyborcza informowała pod koniec stycznia, że tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. 

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

 2. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 3. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 4. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 5. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 6. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 7. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 8. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook