Jedynie prawda jest ciekawa


PSL chce kompromisu w sprawie TK

03.05.2016

O kompromis i podjęcie prac nad projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa ludowców zaapelował we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

O kompromis i podjęcie prac nad projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa ludowców zaapelował we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Działacze  Stronnictwa w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja złożyli kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie.

"Chcemy dziś przypomnieć konstytucję z 3 maja 1791 roku, pierwszą tego typu ustawę zasadniczą  w Europie, drugą na świecie, która późniejszymi działaniami, przez wielką akcję powstańczą Tadeusza Kościuszki upodmiotowiła chłopów polskich. To ubranie sukmany krakowskiej w bitwie pod Racławicami, wspólne z kosynierami - czyli chłopami - przeciwstawienie się najeźdźcy otworzyło drogę do upodmiotowienia chłopa polskiego" - podkreślił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po uroczystym złożeniu kwiatów przed pomnikiem działacza ruchu ludowego i premiera Polski Wincentego Witosa.

Lider ludowców wspominał konstytucję marcową z 1921 roku. Mówił, że ta konstytucja „pozwoliła zjednoczyć państwo po 123 latach zaborów". "Wincenty Witos współformułując tą konstytucję (…) wierzył w Polskę silną siłą swoich obywateli, nie jednego człowieka" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił też, że ludowcy współtworzyli obecnie obowiązującą konstytucję z 1997 roku.

"Ten naród zjednoczony, dziś, po kolejnych wyborach, wolnych, demokratycznych, które szanujemy, potrzebuje odnowy" - mówił lider ludowców. Jak podkreślił, Polskie Stronnictwo Ludowe jest tą siłą polityczną, która będzie dążyła do kompromisu i do zjednoczenia ogromnie podzielonego teraz społeczeństwa.

"Dzisiaj składamy po raz kolejny apel do prezydenta, do premier, do wszystkich sił parlamentarnych, do wszystkich ludzi o przyjęcie naszej ustawy konsensualnej dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego" - podkreślił.

Ludowcy złożyli w piątek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o TK, który według nich ma zakończyć "wojnę o Trybunał Konstytucyjny". Projekt nowelizacji ustawy o TK złożony przez PSL zakłada przejście w stan spoczynku sześciu sędziów TK: trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech w obecnej, a także wybór nowych sędziów większością dwóch trzecich głosów.

Wezwał do opamiętania tych wszystkich, którzy "z łatwością podejmują decyzję mówiąc tylko i wyłącznie o większości". "Większość jest wtedy wielka, kiedy prawa mniejszych szanuje ponad wszystko" - powiedział Kosiniak Kamysz.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wyraził zaniepokojenie o przyszłość samorządów. Jak podkreślił, konstytucja z 1997 roku gwarantuje silną pozycję samorządu terytorialnego.

"Jako przedstawiciel samorządu, związany z nim całe życie, też martwię się o naszą przyszłość. Martwię się o to, czy kolejne kompetencje samorządów nie będą odbierane, czy po Sejmie, Senacie, prezydencie, ministerstwach, rządzie nie pojawi się apetyt na to, by samorządy sprowadzić do minimalnych rozmiarów. Byłaby to tragiczna pomyłka" - mówił Struzik.

(PAP)/tp

Warto poczytać

 1. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 2. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 3. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 4. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 5. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 6. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 7. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 8. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook